2019-01-28 | Wydarzenia

Logistyczne Wywiady 2019 - zobacz i przeczytaj!

Tradycją staje się już fakt, że z początkiem roku na światło dzienne wyglądają "Logistyczne Wywiady". W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa aż 16 rozmów z czołowymi przedstawicielami polskiej sceny logistycznej.
 
 
Czasem, obserwując kogoś i jego działanie, ma się jakąś wewnętrzną potrzebę, aby poznać go bliżej osobiście i przedstawić innym jego opinie na świat. W dwóch dotychczasowych edycjach publikacji „Logistycznych Wywiadów” zaprezentowaliśmy ponad 30 rozmów z menadżerami, którzy zarządzają firmami na rynku logistycznym. Wspomnieć warto choćby Ewalda Rabena (Raben), Grzegorza Lichocika (Dachser), Karolinę Tokarz (Promag), Yanna Belgy (ID Logistics), Magdalenę Szulc (SEGRO), Adama Kwiatkowskiego (Geis), Waldemara Rogiewicza (Protim), Filipa Czerwińśkiego (DSV). To konkretni ludzie, których nazwiska uosabiają czołowe organizacje biznesowe w obszarze logistyki. Ale to przede wszystkim interesujące osobowości, sportretowane w rozmowach na tematy także niebiznesowe. Liderzy opinii, którzy mówią o tym, co daje im energię tworzenia i myślenia o swoim miejscu w świecie. Opowiadają o zainteresowaniach, hobby i o tym jak, z niekiedy niezauważalnych szczegółów, powstają gigantyczne megatrendy.

Edycja III „Logistycznych Wywiadów” jest kontynuacją głównej myśli cyklu, aby przedstawiać ludzi i organizacje, które tworzą historię logistyki i zarazem są jej częścią.

Mam przywilej pierwszeństwa, wynikający z przeprowadzenia i redakcji tych rozmów, więc chciałbym podzielić się swymi spostrzeżeniami. Pierwsze nazwać śmiało mogę za guru marketingu Peterem Druckerem „kreatywną destrukcją”. Nie, to wcale nie jest pomyłka. Nawet trudno dopatrzeć się w tym zlepku słów czegoś, co językoznawcy mogliby nazwać oksymoronem. Otóż z przestrzeni tekstowej wywiadów, zarówno tej wypowiedzianej jak i tej złożonej z mglistych skojarzeń i stwierdzeń, wyłania się obraz współczesnej organizacji i jej ważka rola w tworzeniu nowego. Nie chodzi tu, jak pisze mistrz o „rewolucje co pokolenie”. Bardziej na miejscu byłoby stwierdzenie o zjawisku nieodłącznie związanym z przeżywaniem się idei, usług czy produktów. Dla zachowania swej ciągłości obecne przedsiębiorstwa wytworzyły coś na kształt mechanizmu obrony, którym są bez wątpienia innowacje. To one przeciwstawiają się staremu porządkowi, są źródłem twórczej odnowy. Z jednej strony zatem burzą stary porządek, z drugiej zaś odmładzają starzejące się umysły. To fenomenalne zjawisko widać aż nazbyt wyraźnie w rozmowach tego wydania „Logistycznych Wywiadów”, być może dlatego, że logistyka będąca interdyscyplinarną dziedziną wchłania doświadczenie wielu nauk i twórczo potrafi przekształcić je na swą korzyść. Konsulting logistyczny, Proptech, platooning, logistyka w obrazkach to nie tylko puste pojęcia, lecz idee w logistyce, które obrosły już ciałem odnawiając jej ducha. To realne rozwiązania, usługi i produkty, które wprowadzają kreatywną destrukcję w jej szeregach. Podobną rolę odgrywa sięganie po Lean i narzędzia kaizen, które mimo pochodzenia z obszarów produkcyjnych śmiało odświeżają procesy logistyczne przedsiębiorstw, wyszczuplając ich strukturę i eliminują wszystko, co nie przynosi wartości klientom.

Drugie, co rzuca się w oczy z obrazów budowanych w wywiadach, dotyczy sfery rozwoju w duchu zrównoważonym. Szczerze mówiąc, trudno mi przywołać inną dziedzinę aktywności biznesowej, która uwzględnia tak bardzo w swych celach i strategiach poszanowanie dla środowiska, zarówno tego naturalnego, jak i najbliższego otoczenia sąsiedzkiego. Trudno mówić tu o szumie medialnym czy o zagraniach PR. Każdy bowiem z rozmówców na moje pytanie, co robi dla Świata, wymienia jak z nut małe inicjatywy, które są codziennością, nawykiem i normą. I właśnie o to chodzi, aby budować magazyny w sposób najbardziej neutralny dla środowiska, stosować niskoemisyjne oświetlenie LED, pasywne konstrukcje, realizować transport wewnętrzny przy pomocy urządzeń z elektrycznymi napędami, stosować wymienne systemy transportu kontenerowego, które zmniejszają liczbę przebiegów drogowych, używać systemów opakowań wielokrotnego użytku, dających się przetworzyć. Słowem, patrzeć uważnie, czy ślady naszych stóp pozostawione wśród trawy potrafią łatwo zarosnąć.

Trzecia kwestia płynąca z rozmów dotyczy stosunku do ludzi, którzy są zasobem współczesnych organizacji. Logistykę dotknął w pierwszej kolejności kryzys demograficzny, który nasilił się w ciągu ostatnich lat. Jednak to, w jaki sposób mierzono wartość umysłów w tej branży, nie jest efektem braku rąk do pracy. Szereg programów edukacyjnych dla kierowców, podnoszących ich kwalifikacje powstało zdecydowanie wcześniej. Standardy bezpieczeństwa podczas pracy na zapleczach magazynów już dawno przestały dotyczyć jedynie przydziału odzieży ochronnej. Przykładowo program „Widzę i Reaguję”, którego celem jest ograniczenie liczby wypadków przy pracy przez podnoszenie świadomości pracowników, a także minimalizacja zachowań ryzykownych i promowanie tych bezpiecznych, to praca nad zmianą nawyków. Prace nad projektem egzoszkieletu mają rozwiązać konkretne problemy w procesie manualnym logistyki, gdzie uczestniczą pracownicy. To nie bajka lecz realne rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo i komfort pracowników.
„Logistyczne Wywiady” AD 2019 to 16 kreatywnych rozmów z liderami opinii rynku logistycznego o tym, jak idee tworzą i wprowadzają w życie ludzie, aby Świat nie zastygł w martwocie i wciąż pozostawał piękny dla kolejnych pokoleń.

Krzysztof Pograniczny
Redaktor Naczelny
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA