Przejdź do artykułu
2024-02-28 | Głos z rynku

Współpraca logistyczna DHL i Reflaunt

Reflaunt, wiodąca platforma technologiczna zajmująca się sprzedażą odzieży z drugiej ręki oraz DHL Supply Chain, globalny lider logistyki kontraktowej, ogłaszają współpracę logistyczną w zakresie odsprzedaży (recommerce). Współpraca jest przykładem wdrażania zrównoważonych praktyk biznesowych i strategii opartych na cyrkularnej gospodarce, w połączeniu z dbałością o wysoką jakość procesów logistycznych.
Współpraca logistyczna DHL i Reflaunt (Żródło: DHL Supply Chain)

Optymalizacja usług z zakresu recommerce

Największą przeszkodą w odsprzedaży używanej odzieży jest brak możliwości korzystania z globalnej sieci, co wynika z niespójnej infrastruktury i wysokich kosztów. Po niezwykle udanym – trwającym ponad rok – programie pilotażowym w DHL Supply Chain w Polsce, firmy zdecydowały się połączyć swoje możliwości, aby zaprezentować platformę redefiniującą sposób, w jaki przebiegają operacje logistyczne odsprzedaży. DHL Supply Chain zarządza procesem logistycznym w imieniu Reflaunt – od obsługi towarów otrzymanych od klientów, obejmującej: kontrolę, sortowanie, fotografowanie i wprowadzanie przedmiotów na platformę będącą własnością Reflaunt, po podstawowe funkcje logistyczne do których zaliczają się: zarządzanie zapasami, składowanie, kompletację oraz dystrybucję.

Sukcesy w obsłudze prestiżowych marek

Reflaunt oferuje dwie różne usługi dostosowane do różnych potrzeb danej marki: Concierge, która jest przeznaczona wyłącznie dla luksusowych marek i sprzedawców detalicznych, oraz Takeback, odpowiednia dla każdej marki modowej, dla której ważna jest lojalność klientów. Usługi te działają już w takich sklepach jak: Net-a-porter, Harvey Nichols, Balenciaga i Altuzarra. Obie usługi są w pełni zintegrowane z pracą magazynów DHL Supply Chain i zapewniają bezproblemową obsługę klienta.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

Maksymalizacja sprzedaży przy minimalnej złożoności biznesu

Szacuje się, że odzież o wartości 2,1 biliona dolarów leży obecnie nieużywana w szafach klientów. Pozyskiwanie, przetwarzanie i sprzedaż tych produktów stanowi największe wyzwanie zarówno dla marek modowych, jak i platform odsprzedaży. Reflaunt umożliwia swoim klientom odsprzedaż, docierając doponad 30 platform, w tym do: Poshmark, Vestiaire Collective, Rebelle, eBay, a także do platform luksusowych, takich jak: Level Shoes, Yoox i Saks OFF 5th.

Współpraca logistyczna Reflaunt i DHL Supply Chain ma na celu maksymalizację sprzedaży produktów, w tym również obsługę zwrotów, zapewniając markom kompleksowe rozwiązanie znacznie upraszczające rynek odsprzedaży.

– DHL Supply Chain stara się zawsze wyprzedzać konkurencję i być liderem w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych. Od lat pomagamy klientom usprawnić ich działania operacyjne w handlu elektronicznym, rozwiązując rosnące problemy, takie jak zwroty, zwłaszcza w tak wymagającej branży, jaką jest branża modowa. Nasza wiedza w zakresie rozwiązań logistycznych i zwrotów, w połączeniu z naszym zasięgiem logistycznym, współgra z technologią Reflaunt i stwarza nowe możliwości na rynku recommerce. Mogą z nich skorzystać także nasi obecni klienci – Massimo Degiorgi, VP DHL Supply Chain, EMEA Business Development E-Commerce and Retail.

– Przez lata rynek pierwotny i wtórny funkcjonowały niezależnie od siebie. Kupowaliśmy przedmiot od marki, a następnie odsprzedawaliśmy go w zupełnie innym kanale sprzedaży. Taki sposób był uciążliwy zarówno dla użytkowników, jak i marek. Reflaunt wprowadził innowację na ryku w zakresie połączenia i odsprzedaży internetowej. Nasza współpraca z DHL otwiera drzwi do płynnego, cyrkularnego łańcucha dostaw. W jednym miejscu zajmujemy się realizacją zamówień z rynku pierwotnego, zwrotami, zarządzaniem odsprzedażą i innymi rozwiązaniami związanymi z końcem życia produktu, takimi jak recykling – Stephanie Crespin, CEO Reflaunt.

DHL Supply Chain i Reflaunt zapoczątkowują nową erę mody o obiegu zamkniętym, oferując markom skalowalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie odsprzedaży, które jest płynnie zintegrowane z ich usługami pozakupowymi. To partnerstwo stanowi duży krok naprzód w ewolucji odsprzedaży mody.


Zobacz także

Największe logistyczne wydarzenie w Poznaniu ruszy 4 czerwca!
Eurologis Centrum Logistyczne na dłużej z Agart-Pro
Program Dassault Systèmes wspiera ekologiczny startup
DKV Mobility Poland jurorem konkursu Liderzy Jakości
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rośnie zapotrzebowanie na dostawy Out of Home
Nowy model kooperacji DHL eCommerce i sklepów Żabka
E-commerce będzie rósł, również w Polsce
DHL eCommerce wprowadza rewolucję

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów