2018-05-24 | Głos z rynku

Poznaj uczestników konkursu Inwestorzy Bez Granic

Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w tym roku ze znaczącym udziałem firmy ABB. Spółka była partnerem głównym wydarzenia, które w ciągu ostatnich kilku lat wyrosło na największą konferencję gospodarczą w Europie Środkowej.
Poznaj uczestników konkursu Inwestorzy Bez Granic (Żródło: EKG)

Katowice już po raz dziesiąty gościły uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się członkowie kadry zarządzającej najwyższego szczebla najważniejszych polskich przedsiębiorstw, ekonomiści, politycy, samorządowcy, naukowcy i niezależni eksperci. Do dyskusji dołączyli również unijni komisarze: ds. handlu Cecilia Malmström, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy Andrus Ansip oraz komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete.

Pokazać wielowymiarowość

Tematyka kongresu jest bardzo szeroka i dotyczy niemal całej gospodarki. Ponieważ jako firma technologiczna jesteśmy obecni w wielu sektorach przemysłu, nauki i życia społecznego, postanowiliśmy wziąć w tym roku aktywniejszy udział, dzieląc się naszą wiedzą ekspercką – tłumaczy Paweł Łojszczyk, prezes zarządu ABB Sp. z o.o. – Zdecydowana większość poruszanych w Katowicach tematów leży na co dzień w biznesowym zainteresowaniu naszej firmy. Z najważniejszych z nich można wymieć bezpieczeństwo i efektywność energetyczną, cyfryzację w ramach Przemysłu 4.0, elektromobilność, infrastrukturę energetyczną czy inwestycje samorządowe.

Z udziałem specjalistów z ABB dyskutowano m.in. na temat nowych technologii informatycznych, cyfryzacji przemysłu i automatyzacji. Daniel Navarro, dyrektor biznesu Robotyki ABB w Polsce, w dyskusji na temat robotyzacji procesów produkcyjnych stwierdził, że wiele polskich przedsiębiorstw chcących inwestować w automatyzację potrzebuje partnera, który dysponuje wiedzą ekspercką, pokaże im wszystkie możliwości i opracuje optymalne rozwiązania. Nie chodzi bowiem o to, aby po prostu zainstalować roboty, zostawiając klienta samemu sobie, ale żeby odpowiednio zdefiniować procesy w zakładzie produkcyjnym i stworzyć adekwatną instalację. Z kolei Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju biznesu e-mobility w ABB, przekonywał w panelu na temat elektromobilności, że operatorzy stacji do ładowania potrzebują nie tylko niezawodnych urządzeń, ale i odpowiedniego oprogramowania, aby móc nimi odpowiednio zarządzać, serwisować je zdalnie i gwarantować użytkownikom usługi na wysokim poziomie.

Takie spotkania pozwalają pokazać, jak wielowymiarowa jest ABB: to nie tylko produkcja urządzeń energetycznych, ale wiele zaawansowanych rozwiązań dla różnych sektorów gospodarki – uważa Przemysław Zakrzewski, dyrektor Polskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB, który wziął udział w panelu „Polskie drogi do przemysłu 4.0 – fakty i mity”. –Dzięki takim publicznym dyskusjom budujemy markę ABB, pokazujemy naszych ekspertów, prezentujemy przed dużym audytorium nasze spojrzenie na określone tematy, jesteśmy w stanie inicjować wymianę poglądów na ważne z naszego punktu widzenia kwestie.

Spółka miała okazję zaprezentować szybkie ładowarki do aut elektrycznych oraz robota współpracującego YuMi, który towarzyszył panelistom podczas kilku dyskusji technologicznych.

fot. Europejski Kongres Gospodarczy 1

Inwestycja, ale jakościowa

Miłym akcentem EKG było rozstrzygnięcie konkursu Inwestorzy Bez Granic. Wyróżniono w nim firmy zagraniczne w Polsce i polskie firmy odważnie inwestujące za granicą. W każdej z tych kategorii uhonorowano cztery spółki. Kandydatów do wyróżnienia nominowali przedstawiciele biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą. ABB zdobyła uznanie jako inwestor zagraniczny.

Chodziło o inwestycje o zauważalnej skali, ale – co ważniejsze – dające rozwojowy impuls dla całej polskiej gospodarki, wnoszące nową wartość, budujące sieć kooperacji – podkreślił w uzasadnieniu Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Inwestycje płyną, ale liczy się nie tylko ich wartość i ilość, ale i jakość – dodał Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. – Dla Polski ważne są biznesy oparte na wysokich technologiach, których nam brakuje, które niosą wymagania odnośnie kadry, i które generują dużą wartość dodaną.

Wyróżnienie odebrał Paweł Łojszczyk. – Widzimy duże możliwości rozwoju nie tylko w obszarze eksportu, ale i na rynku krajowym – powiedział. – Jesteśmy firmą innowacyjną i fakt, że rząd inwestuje w innowacje, sprzyja rozwojowi takich firm.

Europejski Kongres Gospodarczy trwał trzy dni. W tym czasie 11 tys. osób wzięło udział w 150 prelekcjach i panelach dyskusyjnych, a dodatkowe 2,5 tys. uczestniczyło w towarzyszących Kongresowi wydarzeniach start-upowych.


Zobacz także

CIECH ma jeden z największych magazynów wysokiego składowania
Paczkę Zalando można będzie zwrócić w 6000 punkach
Nagrodzono wzorniczą innowacyjność Zebra Technologies
Dwie dekady firmy kurierskiej General Logistics Systems Poland
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Noc Robotyzacji w ASTOR Robotics Center po raz pierwszy
Coboty – roboty współpracujące z człowiekiem w przestrzeni produkcyjnej
Robotyka mobilna - w jaki sposób wspiera zadania logistyczne w przemyśle?
VersaBox zaprezentowała co potrafią i mobilne roboty
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA