Przejdź do artykułu
2016-01-18 | Wydawnictwa - artykuły

Architektura rurek

Optymalizacja jest istotą filozofii Lean Manufacturing. Wpisują się w nią, coraz powszechniej stosowane systemy rurkowe, zyskujące uznanie szczególnie z racji swej uniwersalności i prostoty. Można dzięki nim łatwo dokonywać zmian np. w architekturze produkcyjnej czy magazynowej.
architekturaPoszczególne rozwiązania posiadają podobną konstrukcję. Poszczególne elementy można dowolnie konfigurować (długość, szerokość, wysokość, struktura). Każdy z systemów można projektować z myślą o specyficznych potrzebach konkretnego użytkownika. Liczy się też uniwersalność. Z rurek konstruować można nie tylko regały (również z prowadnicami rolkowymi), ale również np. stoły robocze czy wózki warsztatowe. Walorem jest też to, że poszczególne rozwiązania można łatwo modyfikować, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
 

           
Siła elementów
   
Funkcjonalność widać np. w jednym z najnowszych rozwiązań, Graphit marki Trilogiq. Producent podkreśla, że ten modułowy system, składający się z rur, złączy oraz  komponentów, a służący do budowy regałów, a także różnego rodzaju stojaków, wózków czy innych konstrukcji, można wykorzystać na powierzchniach magazynowych, produkcyjnych, sklepowych, biurowych czy nawet w domu. Elementy złączne wykonano są z kompozytów z włókna szklanego lub węglowego, połączonych z elastomerami. Wykazują odpowiednią sztywność i odporność na wstrząsy, brud i kurz oraz mają podwyższoną granicę sprężystości. Rury przeznaczone do użytku z elementami złącznymi są również nowością technologiczną. Jest wybór pomiędzy aluminium (anodowanym na czarno lub jasnoszaro), rurami ze stali nierdzewnej i bardzo lekkim materiałem węglowym. Rury aluminiowe są dostępne w dwóch grubościach, o różnych wytrzymałościach: 2 mm i 3,5 mm, odpowiadającym parametrom rur stalowych 1,2 mm i 1,8 mm. Graphit eliminuje potrzebę wiercenia lub gwintowania, niezbędnego w systemach stalowych. Jest to system w pełni odwracalny, co oznacza, że demontaż systemu nie pozostawia fizycznych śladów ani znaków na elementach złącznych ani na rurach.
 
 
O podobnych walorach swych rozwiązań informują także np. konstruktorzy rozwiązań marki Item. Zapewniają maksymalną stabilność przy niewielkim nakładzie pracy podczas montażu oraz mogą być w każdej chwili regulowane, uzupełniane i zmieniane. Elementy są elastyczne, istnieje możliwość przesuwania poszczególnych łączników w punkcie węzłowym. Jeden łącznik przeznaczono do wszystkich połączeń, możliwe jest dowolne ułożenie kąta przy połączeniach profili (dzięki adapterowi rurowemu). Prosta modyfikacja, łatwy demontaż i rozbudowa są  możliwe dzięki technice zaciskowej. Materiałem bazowym jest aluminiowy odlew ciśnieniowy.
           
Typowe czy na miarę?
   
Systemy rurkowe słyną z elastyczności. W strukturze zamówień realizowanych przez konkretnych dostawców znajdują się zarówno typowe moduły, częściej jednak spotykane są niestandardowe rozwiązania „szyte na miarę”. Tomasz Molski, Engineering  Manager, Beewatec Polska podkreśla, że system rurkowy zrodził się dla szczupłej produkcji i jest jej cechą, co podyktowane jest czynnikiem czasu w procesach realizacji zleceń jak również przygotowania organizacji. - Nasza struktura zleceń potwierdza tą teorię. Zdecydowana większość zamówień konstruowana jest dla specyficznego rozwiązania problemu klienta, czyli są to właśnie niestandardowe rozwiązania „szyte na miarę”. Wszelkie standardowe konstrukcje, mogące znaleźć szerokie zastosowanie, np. projektowane zgodnie z zasadami ergonomii stoły montażowe, staramy się grupować i umieszczać na stronie internetowej naszego partnera leanmarket24.com – mówi T. Molski.
 
O tym, że dominują rozwiązania opracowywane z myślą o potrzebach konkretnego użytkownika potwierdza Grzegorz Jazowski, Dyrektor Oddziału, item Polska. - Tak jak najlepiej pasuje skrojony na miarę garnitur, tak rozwiązania indywidualne, stanowią o sile tego systemu. To co sprawdza się w jednym miejscu linii produkcyjnej niekoniecznie będzie  idealnym rozwiązaniem w drugim jej końcu. Ważne jest jednak, że elastycznie, bez wysiłku i zaangażowania dodatkowych środków finansowych i personalnych można dowolnie dopasować regał, wózek jezdny i inne środki produkcji - stwierdza nasz rozmówca.
   
Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku Trilogiq Poland. Również ten producent oferuje system modułowy, który słynie z elastyczności, możliwości dostosowania się do zmiennych warunków panujących na liniach produkcyjnych, dostaw produktów czy zmian asortymentu. - Naszym klientom możemy zaproponować zarówno standardowe rozwiązania,  jak i te „szyte na miarę” w zależności od potrzeb. Klienci chętniej zamawiają rozwiązania „szyte na miarę” ze względu na to, że spełniają one całkowicie ich założenia i wymagania – podkreśla Piotr Bogucki, Country Manager, Trilogiq Poland.  
           
Ważna rola innowacji
   
Systemy rurkowe funkcjonują od lat, nie oznacza to jednak, że dokonywane są w nich jakiekolwiek zmiany, że nie podlegają udoskonaleniom. Praktycznie w każdym z oferowanych rozwiązań dochodzi do zmian, wprowadzane są innowacje np. w zakresie łączenia poszczególnych detali. Wszystko po to, aby maksymalnie ułatwić montaż i ewentualne zmiany w konstrukcji.
  
T. Molski (Beewatec Polska) podkreśla, że oferowany przez reprezentowaną przez niego firmę system, przede wszystkim ukierunkowano na zapewnienie mocnego połączenia, które nie poluzuje się pod wpływem dynamicznych sił oddziałujących na materiał w trybie normalnego, przemysłowego zastosowania. Łączenie elementów regałów odbywa się przy minimalnym nakładzie narzędzi i części, których lista ogranicza się do standardowej śruby i nakrętki oraz klucza imbusowego. Po skręceniu ramy regału innowacyjny system złączy zapewni jego wytrzymałość na długie lata, bez potrzeby okresowego kontrolowania luzów. Do tak skręconej ramy można zastosować elementy wczepiane ręcznie bez użycia jakichkolwiek narzędzi, a mowa tu np. o mocowaniach szyn rolkowych w regałach przepływowych. - Rozwinęliśmy również system elementów wczepianych z tworzyw sztucznych, które znajdują zastosowanie przy konstrukcjach nie przenoszących dużych sił, a wymagających częstego demontażu. Przy pomocy takiego systemu można w szybki sposób stworzyć barierki, stojaki, stoliki, ekspozycje lub wózeczki, a następnie równie szybko je zdemontować – mówi T. Molski.
   
Sukcesywnie rozwijany jest również system lean production oferowany przez item Polska. Zamiany wprowadzane są w cyklu półrocznym, a większość modyfikacji służy ułatwieniu pracy z systemem. Baza pozostaje jednak niezmienna. - System LPS bazuje na przemyślanym i sprawdzonym pomyśle  łącznika, który umożliwia dowolne przesuwanie podpór w węzłach niezależnie od ich ilości. Łącznik jest odporny na luzowanie nawet w udarowych obciążeniach. W tym roku  wprowadziliśmy szereg nowych, wyskoobciążalnych rolek jezdnych oraz nasz high ligt – łożysko ślizgowe , które umożliwia obrót rurkami o dowolny kąt – tłumaczy G. Jazowski (item Polska).
   
Przełomowym rozwiązaniem w grupie swych produktów, szef firmy Trilogiq Poland określa system Graphit. Stosowane są w nim łączenia z materiałów kompozytowych o gładkich wykończeniach, minimalizujący ewentualne urazy podczas budowania struktur. - Montaż naszych konstrukcji jest niezwykle prosty, szybki i zmniejsza nakład pracy. Technologia InstantMatch oraz SoftAdjust umożliwiają szybki i precyzyjny montaż a także bardzo łatwe zmiany w konstrukcji – nie trzeba demontować całego regału, można zmienić konfigurację kilku złączek aby przebudować daną konstrukcję – wyliczają w Trilogiq Poland.
           
Bez wsparcia ani rusz
   
W działalności gospodarczej dość często pojawia się potrzeba zmian w architekturze linii produkcyjnej. Dobrze jeśli można ich dokonać samodzielnie.

- Jeden człowiek- jedno narzędzie. Taka zasada przyświecała tworzącym ten system. Już skręcenie jednego łącznika stabilizuje  konstrukcję umożliwiając montaż przez jedną osobę. Łączniki już ze wstępnym montażem skracają i ułatwiają montaż,  a to wszystko jednym narzędziem. Prościej się już nie da! – przekonuje G. Jazowski  (item Polska).
 
Podobne walory podkreśla P. Bogucki (Trilogiq). - Regały są skonstruowane w ten sposób, aby każdy zespół montażowy linii produkcyjnych mógł dowolnie rozbudowywać i przebudowywać nasze konstrukcje. Modułowe elementy naszego systemu umożliwiają tworzenie różnorodnych konfiguracji - stwierdza nasz rozmówca.
   
T. Molski (Beewatec) podkreśla, że jednym z elementów z reprezentowanej przez Beewatec strategii rynkowej jest wsparcie szkoleniowe klienta w zakresie poszerzania kompetencji stosowania systemów rurkowych. - Prowadzimy darmowe szkolenia z zakresu budowania konstrukcji rurkowych oraz przede wszystkim przekazujemy naszą wiedzę o szczupłych systemach produkcyjnych, którą zdobyliśmy w praktyce rozwiązywania problemów biznesowych. Niejednokrotnie klienci zaskakują nas później swoją innowacyjnością w tworzeniu własnych rozwiązań! – mówi T.Molski.
 
Michał Jurczak
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Element Logic uruchamia platformę do optymalizacji magazynów
Podesty, antresole i regały ze sterowaniem mikroprocesorowym od MCB
Jak zminimalizować straty związane ze zwrotami
Jak wynieść swój biznes na wyższy poziom?

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów