2018-08-02 | Z ładunkiem w drodze

Wzrost wyników przewozowych Deutsche Bahn

Transport kolejowy w Niemczech odnotowuje ciągły wzrost. W pierwszym półroczu 2018 r. liczba stałych klientów Deutsche Bahn w segmencie ruchu dalekobieżnego wzrosła o 3,8% rok do roku, osiągając rekordowy poziom 70,9 mln pasażerów korzystających z pociągów dalekobieżnych spółki w okresie od stycznia do czerwca.
Wzrost wyników przewozowych Deutsche Bahn (Żródło: Deutsche Bahn)
„Ludzie są bardziej mobilni niż kiedykolwiek wcześniej”, powiedział dr Richard Lutz, prezes DB, podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom spółki w 2018 r. „Dla coraz większej liczby osób kolej staje się kluczem do skutecznej walki ze zmianami klimatycznymi i przejścia na zrównoważony transport”. Lutz oznajmił, że największym priorytetem DB jest promowanie cyfryzacji oraz wprowadzanie nowych usług i możliwości w zakresie mobilności dla klientów spółki. DB włożyła wiele wysiłku w opracowanie rozwiązań w tym zakresie i planuje do końca roku przedstawić aktualną strategię Grupy.
 

Skorygowane przychody Grupy DB w wysokości 21,5 mld euro były w pierwszym półroczu 2018 r. o 2,3% wyższe niż w analogicznym okresie roku 2017. Wzrost wyliczony w porównywalny sposób (tj. skorygowany o skutki związane z walutami obcymi i o zmiany w grupie spółek skonsolidowanych), wyniósł aż 3,8%. DB oczekuje podobnego zwiększenia przychodów do około 44 mld euro za cały rok 2018.

W pierwszym półroczu 2018 r. spółka DB wypracowała zysk przed potrąceniem odsetek i podatków (EBIT) w wysokości 974 mln euro, co oznacza spadek
o 205 mln euro rok do roku, tj. 17,4%. Był on głównie spowodowany dodatkowymi opłatami wynikającymi z niekorzystnych warunków pogodowych, obniżonej wielkości kolejowego transportu towarowego oraz większych inwestycji w podniesienie punktualności. Tylko w roku 2018 DB planuje zwiększyć inwestycje o ponad 100 mln euro w celu poprawy wskaźnika terminowości usług. Zarząd DB oczekuje, że w całym roku 2018 EBIT będzie na tym samym poziomie co EBIT w roku 2017 (po skorygowaniu danych za rok 2017: 2,15 mld euro).

DB Arriva i DB Schenker, międzynarodowe jednostki biznesowe DB, odnotowały dalszy wzrost. „Nasze oddziały międzynarodowe odgrywają ważną rolę w osiąganiu sukcesów całej Grupy”, powiedział Lutz, DB CEO. W pierwszej połowie roku wszystkie segmenty logistyki DB osiągnęły wzrost. Wolumen lotniczego transportu towarowego wzrósł o 5,9% rok do roku. Spółka DB Schenker wygenerowała w pierwszym półroczu 2018 r. przychody w wysokości 8,3 mld euro, co oznacza wzrost o 2,8%. DB Arriva odnotowała zwiększenie przychodów o 1,7%, do poziomu 2,7 mld euro.

W pierwszej połowie 2018 r. nastąpił wzrost ilości dalekobieżnych przewozów pasażerskich, który z roku na rok wyniósł 6,0 %, osiągając wynik 20,6 mld pasażerokilometrów.

Kolejowy transport towarowy odnotował natomiast spadek przewozów o 6,7%. Pierwsze sześć miesięcy roku nie było łatwe dla DB Cargo. Spółka planuje naprawić tę sytuację, wprowadzając trwałe zmiany, które m.in. będą dotyczyć rozwiązania wewnętrznych problemów.

Stopień wykorzystania infrastruktury zwiększył się, a zapotrzebowanie na trasy pociągów wzrosło o 1,1%, osiągając poziom 540 milionów kilometrów przejechanych przez pociągi. Ponownie wzrósł również udział użytkowania infrastruktury przez przedsiębiorstwa kolejowe spoza DB w pierwszym półroczu 2018 r., do 31,9% (z poziomu 30,8% w pierwszym półroczu 2017 r.).

W pierwszej połowie 2018 r. znacznie wzrosły nakłady inwestycyjne netto, z 1,5 mld euro do 1,9 mld euro. Wzrost o 0,4 mld euro związany jest z największą do tej pory kampanią inwestycyjną Deutsche Bahn.

Deutsche Bahn zatrudniła również dodatkowych pracowników, rekrutując w pierwszej połowie roku 13 300 osób w Niemczech. Do końca roku spółka planuje zatrudnić około 19 000 nowych pracowników. Według stanu na koniec czerwca poziom zatrudnienia DB w Niemczech wynosił około 202 500 osób
(w porównaniu do 196 500 osób w analogicznym okresie ubiegłego roku) i 329 600 osób na całym świecie (w porównaniu do 319 700 osób w analogicznym okresie ubiegłego roku).

„Sprawy rozwijają się we właściwym kierunku” – powiedział Lutz, DB CEO. „Transport kolejowy staje się coraz bardziej popularny. Zarząd DB jest przekonany, że nadchodzące lata przyniosą doskonałe możliwości dla DB jako przedsiębiorstwa działającego w przyszłościowej branży, będącej jednocześnie najbardziej ekologiczną.


Zobacz także

SENT: nowe regulacje przewozu towarów
Fuzja na rynku logistyki pojazdów gotowych
DB Schenker i Airbus współpracują przy transporcie komponentów samolotów
Go Logis organizuje ponadnormatywny transport szyb
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA