2018-07-18 | Z ładunkiem w drodze

Go Logis wiezie ponadnormatywne szyby

Go Logis, dla jednego z klientów z branży budowlanej, zrealizowała kolejne zlecenie transportu drogowego. Spedytorzy stanęli przed zadaniem zorganizowania przewozu 4 ponadnormatywnych szyb do okien, docelowo przeznaczonych do montażu w jednym z najnowocześniejszych apartamentowców w Londynie.
Go Logis Go Logis

Ten bardzo wrażliwy na uszkodzenia ładunek pokonał trasę o długości ok. 2 400 km w relacji Belgia – Polska – Belgia. Kluczowe znaczenie dla organizacji transportu przez Go Logis miał rozmiar ładunku - wysokość każdej z tafli szkła przekraczała 3 metry. Łączna waga całej przesyłki wynosiła 7 ton.

Zorganizowany przez Go Logis transport szyb okiennych składał się z dwóch etapów. Najpierw tafle szkła zostały odebrane od producenta w Belgii i dostarczone na Śląsk do zakładu specjalizującego się w obróbce szkła. Po zakończeniu prac w Polsce, Go Logis zorganizował transport powrotny do fabryki w Belgii.

-Przewóz specjalistycznego szkła o ponadstandardowych rozmiarach, które jest towarem bardzo wrażliwym na uszkodzenie, a jednocześnie bardzo drogim, wymaga od spedytora precyzyjnych przygotowań. Na każdym etapie, od załadunku przez transport po rozładunek, trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Dla nas kluczowe znaczenie miało właściwe zabezpieczenie ładunku na czas przewozu, odpowiednie zaplanowanie trasy oraz dobór środka transportu i typu naczepy, dostosowanej do wagi i rozmiarów ładunku. Musieliśmy też dopilnować formalności, na przykład upewnić się czy przewoźnik, realizujący zlecenie, posiada specjalistyczne pozwolenie na przewóz towaru o takiej wysokości, obowiązujące zarówno w Polsce jak i krajach tranzytowych – wyjaśnia Karolina Torenc, zastępca kierownika obsługi klienta Go Logis.

Aby zapewnić bezpieczeństwo wrażliwego ładunku w czasie przewozu i zapobiec ewentualnym uszkodzeniom, szklane tafle zostały umieszczone w 4 stojakach o różnych rozmiarach. Największy z nich miał 3,29 m wysokości, 3,53 m długości i 1,20 m szerokości a najmniejszy odpowiednio 2,6 m, 3,57 m i 0,8 m. Do transportu Go Logis wykorzystał niskopodwoziowe naczepy semi.

-Coraz częściej, oprócz standardowych transportów drogowych całopojazdowych i częściowych, realizujemy dostawy specjalne, zarówno na rynki wschodnie i bliskowschodnie jak i do krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy otwarci na wyzwania, chętnie podejmujemy się realizacji takich zamówień. Naszym kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do klienta, doświadczony zespół spedytorów, sprawdzeni partnerzy biznesowi i profesjonalni przewoźnicy, którzy dysponują flotą pojazdów dostosowanych do różnych transportów – podsumowuje Grzegorz Szenejko, właściciel Go Logis.

Transport tych specjalnych szyb do Belgii jest kolejnym przykładem niestandardowego zlecenia zrealizowanego przez Go Logis. Bialski spedytor dostarczał już m.in. 12-tonowy ciągnik rolniczy do Turcji, górnicze taśmy transporterowe i przenośnikowe zwinięte w koła o wadze od 3 do 6 ton na Ukrainę, gotowe markizy tarasowe o długości ponad 7 m i szerokości blisko 2 m do Rosji, czy ważące blisko 7 ton saszetkarki i koperciarki do Iranu.

 


Zobacz także

"Kolej z Chin dla każdego": temat webinarium dla importerów
W Sofii powstało centrum serwisowe linii niskokosztowej
Dachser przejął 100% udziałów chilijskiej spółki
Serwis logistyczny w branży samochodowej wymaga rozwoju CL
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Przejęcie czeskiej firmy transportu ponadgabarytowego
„Operacja Fabryka”- jak przewieźć fabrykę z Azji do USA?
Masz do przewiezienia ponadgabaryt? Dowiedz się jak przewożą je fachowcy
PEKAES zajmie się przewozem ponadgabarytów
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA