2018-01-24 | Kaizen&Lean

Modułowa koncepcja produkcji

Fabryka Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) w Valenciennes zostanie rozbudowana i przystosowana do wprowadzenia technologii Toyota New Global Architecture (TNGA). To pozwoli zakładowi, w którym powstaje model Yaris, zwiększyć roczną produkcję do 300 tys. samochodów. Inwestycja jest warta ponad 300 mln euro.
Modułowa koncepcja produkcji (Żródło: Toyota)

TNGA stanowi nową koncepcję w projektowaniu i produkcji aut, co wpływa zarówno na sposób ich konstruowania a później organizację samej linii produkcyjnej. Kluczowa dla tego podejścia jest modułowowość i co za tym idzie możliwość wymiany poszczególnych elementów między kolejnymi modelami aut koncernu. Ten sposób myślenia o samochodach rzutuje na sposób organizowania miejsc montażu w fabrykach, które są rodzajem stanowisk, gdzie łączy się pojedyncze podzespoły w moduły. Taki sposób pracy jest możliwy dzięki wypracowanej przez lata w Toyocie standaryzacji wymiarów i położenia części w samochodach. To również efekt sukcesywnej pracy na rzecz zmniejszania liczby rodzajów części wykorzystywanych w różnych modelach pojazdów.

W nadchodzących miesiącach zakład Toyota Motor Manufacturing France we Francji zostanie wyposażony w nowy sprzęt, technologie i systemy, które przygotują go na wprowadzenie architektury TNGA. Na pierwszym etapie modernizacja pozwoli przekształcić 300 tymczasowych miejsc pracy w stałe posady. Kiedy inwestycja zostanie zakończona, TMMF przyjmie na stałe umowy kolejne 400 osób.
System TGNA wpisuje się w tworzony przez lata System Produkcyjny Toyoty, wykorzystujący narzędzia Kaizen i dążenie do szczupłego sposobu wytwarzania. Ocenia się, że wdrożenie modułowej koncepcji projektowania i produkcji samochodów zmniejszy o 20 proc pracochłonność budowy aut i tym samym pozwoli na wykorzystanie lepiej fabrycznych linii. Jednocześnie uprości logistykę i pozwoli w konsekwencji na lepszą reakcję na zmieniające się potrzeby nabywców.

toyotamotormanufacturingfrance 01

-Zależy nam na wzmocnieniu konkurencyjności naszych europejskich fabryk. Przystosowanie ich możliwości produkcyjnych do architektury TNGA to część tego planu. Modernizacja zakładu TMMF to znak wiary Toyoty w naszych francuskich pracowników i dostawców, w ich zaangażowanie w nieustanną poprawę jakości i wydajności. Jesteśmy przy tym wdzięczni za wsparcie francuskim władzom państwowym i lokalnym – powiedział Didier Leroy, wiceprezydent Toyota Motor Corporation i prezes Toyota Motor Europe.
-To dobry znak dla Toyoty i jej ekspansji we Francji oraz w całej Europie. W 2017 roku Yaris był na szczycie rankingu samochodów montowanych w tym kraju pod względem liczby wyprodukowanych egzemplarzy. Jestem przekonany, że decyzja o kolejnych inwestycjach w TMMF wzmocni pozycję Yarisa jako kluczowego modelu Toyoty w Europie – dodał dr Johan van Zyl, CEO Toyota Motor Europe.
Toyota Motor Europe przeznaczyła na modernizację zakładu TMMF 300 milionów euro. To zwiększy łączną kwotę inwestycji Toyoty w ten obiekt do 1,4 miliarda euro. Firma otrzymała wsparcie francuskiego rządu oraz władz miasta Valenciennes i regionu Hauts-de-France, przeznaczone na szkolenia, innowacje i dalszą poprawę parametrów ochrony środowiska fabryki w Valenciennes.
Toyota zamierza wprowadzić w najbliższych latach nową modułową architekturę TNGA do prawie wszystkich swoich fabryk na świecie. Obecnie w tej technologii produkowane są modele Prius, Prius Plug-in Hybrid, Toyota C-HR i Camry, a niedługo na amerykański rynek wejdzie flagowy sedan Avalon. Docelowo Toyota zamierza opracować w tej technologii nowe generacje niemal wszystkich swoich modeli.
W 2020 roku w fabryce Toyoty w Jelczu-Laskowicach zostanie uruchomiona w systemie TNGA linia produkcyjna silnika 1,5 l do napędów hybrydowych. Modernizacja warta 400 mln zł jest częścią szerokiego programu inwestycji w polskie fabryki Toyoty o łącznej wartości ponad miliarda zł. Do tej pory Toyota zainwestowała w swoje zakłady w naszym kraju niemal 4,5 mld zł.


Zobacz także

Bariera rozwoju firm to nie kapitał a brak pracowników wykwalifikowanych
Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes pracują nad cyfrowym marketingiem
Przemysł 4.0 przyniesie 400 mld dolarów na rynku inteligentnej produkcji
Kim jest integrator oraz na czym polega jego rola w projektowaniu i realizacji linii produkcyjnych?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Toyota zainwestuje 170 mln dolarów w produkcję nowego auta
Optymalizacja wykorzystania mediów technicznych
Wodorowa ciężarówka Toyoty na ulicach Los Angeles
Symbioza człowieka i maszyny może przynosić efekty
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA