2017-11-28 | Z ładunkiem w drodze

Wynajem naczep, chłodni i ciągników siodłowych - czy to się opłaca?

Wraz ze spadającą koniunkturą na rynku nowych naczep, chłodni oraz ciągników siodłowych, stabilizuje się rola ich wynajmu – zarówno krótkoterminowego, jak i długoterminowego. Firmy przewozowe coraz chętniej decydują się na tę formę pozyskania nowych środków trwałych w przedsiębiorstwie. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Wynajem chłodni, naczep i ciągników siodłowych a optymalizacja kosztów

Przedsiębiorstwa transportowe wykazują ostatnimi czasy coraz większą tendencję do optymalizacji ponoszonych kosztów. Wraz z ich redukcją wzrasta generowany przez firmę zysk. Decydując się na wynajem, firmy są w stanie świadomie minimalizować koszty związane z posiadaniem i amortyzacją naczep, chłodni i ciągników siodłowych.

Mniej obowiązków na głowie przedsiębiorcy

Podstawową różnicą między wynajmem, leasingiem i zakupem jest forma posiadania środków trwałych. Firma wynajmująca chłodnie, naczepy, czy ciągniki siodłowe staje się całkowicie odpowiedzialna za ich stan techniczny, dokumentację, czy działania serwisowe. W związku z tym przedsiębiorca nie jest obarczany żadnymi obowiązkami dotyczącymi wynajmowanych pojazdów.

Pojazdy do zadań specjalnych na wyciągnięcie ręki

Wynajem krótkoterminowy stanowi atrakcyjną formę nabycia specjalistycznego pojazdu lub naczepy do realizacji pojedynczych zleceń. Decydując się na wynajem chłodni, naczep lub ciągników siodłowych firma z branży TSL nie musi obciążać budżetu zakupem dodatkowego pojazdu lub naczepy do swojej floty. Wystarczy zawiązać umowę najmu i opłacić ustaloną opłatę abonamentową, by móc skutecznie świadczyć kompleksowe usługi transportowe.

Wynajem naczep, chłodni i ciągników siodłowych – czy to się opłaca?

Opłacalność wynajmu chłodni, naczep lub innych pojazdów przejawia się w kilku kluczowych aspektach. Powiązane są one zarówno z wygodą i dużą elastycznością oferty firm wynajmujących, jak i niższymi kosztami oraz mniejszą ilością obowiązków występujących po stronie najemcy.

Wynajem ciągników siodłowych i naczep – oferta skrojona pod klienta

Jedną z ważniejszych kwestii jest elastyczna oraz krótka umowa wynajmu. Wypożyczalnie pojazdów nie zobowiązują swoich klientów do podpisywania długich i wiążących umów, a ich brzmienie dopasowane jest do potrzeb i wymagań najemców. W ten sposób umowa może zostać sporządzona na o wiele atrakcyjniejszych warunkach niż leasing lub umowa kredytowa na zakup niezbędnych do prowadzenia działalności środków trwałych.

Brak problemu pozostania z eksploatowanym pojazdem

Przedsiębiorstwa decydujące się na wynajem chłodni, naczep lub ciągników siodłowych nie przejmują wraz ze środkiem trwałym obowiązków związanych z obsługą i utrzymaniem pojazdów. Co więcej, po końcu trwania umowy nie pozostają ze zużytymi pojazdami tak, jak ma to miejsce w przypadku kredytów lub leasingu finansowego. Dzięki temu możliwe jest regularne odnawianie umów wynajmu wyłącznie na najnowsze pojazdy, co znacząco wpływa na efektywność i ergonomię prowadzonego biznesu, jednocześnie nie generując dodatkowych kosztów.

Szukasz sprawdzonej wypożyczalni chłodni, naczep i ciągników siodłowych? Sprawdź ofertę wynajmu pojazdów SM Logistic.

 

Zobacz także

Zmiana ścieżki logistycznej i rozwój Portu Gdańsk
Gigantyczny transport Dachser z policyjną eskortą
5 mitów dotyczących ewidencji czasu pracy kierowców
Linka celna pomaga dowieźć bezpiecznie ładunek do celu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA