2017-11-06 | Z ładunkiem w drodze

Linki celne do zabezpieczenia transportu

Obecnie transport drogowy, czyli szeroko rozumiany transport samochodowy, to prężnie rozwijający się segment gospodarki. Swobodny przepływ towarów i usług na arenie międzynarodowej wymusza jednak pełną standaryzację i jak najdalej posunięte ujednolicenie norm oraz przepisów, obowiązujących firmy transportowe, kontrahentów, odbiorców korzystających z ich usług, a także instytucje nadzorujące te operacje.
Sam proces przewozu ładunku z punktu A do punktu B może wydawać się nieskomplikowany. I zazwyczaj taki jest, ale tylko wtedy, gdy jest przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi regułami. Dzięki temu możemy wystrzegać się wypadków i kosztownych napraw.
 
Niestety, takie wypadki się zdarzają. W związku z tym powstają skuteczne mechanizmy zabezpieczające ładunek, a zarazem interes kierowcy oraz zleceniodawcy. Najpowszechniejszym z nich jest linka celna. Jest to cienka, jednak bardzo wytrzymała linka, ciasno spleciona z metalowych drutów. Wykorzystuje się ją przy pojazdach posiadających plandekową naczepę, np. busach towarowych lub TIR-ach. Jej podstawowym zadaniem jest zamocowanie brzegów plandeki do burt skrzyni pojazdu, poprzez przeciągniecie jej przez pierścienie plandeki. Dzięki napinaczowi, linka napręża się, tworząc sztywna konstrukcję. To docelowe, lecz nie jedyne zastosowanie linek.

Plomba celna

Nazwy linka celna i plomba celna często stosuje się zamiennie. Linka celna ma za zadanie zabezpieczyć transport, eliminując ewentualny dostęp do ładunku podczas przewozu. Wyklucza to sabotaż i manipulację całego transportu. Po upewnieniu się, że załadunek przebiegł prawidłowo, na założoną linkę zakłada się specjalną plombę z numerem. Ten numer widnieje też w dokumentacji i to na jego podstawie ocenia się wiarygodność transportu. Oczywiście sam element plomby również musi dojechać na miejsce kontroli czy rozładunku w nienaruszonym stanie.

Wszelkie uszkodzenia plomby lub próby jej fałszowania to sygnał, że naczepa mogła być w jakimś celu otwierana. Najczęściej pojawiają się zarzuty o podmianę towarów, kradzież, przewóz nadprogramowych obiektów, przemyt. W takich przypadkach wdrażane są żmudne procedury wyjaśniające, generujące opóźnienia czasowe, a co za tym idzie koszty i straty kontraktowe. Jednak czasami naruszenie plomb następuje w wyniku nieszczęśliwych przygód. Są to różnego rodzaju napady, włamania lub wypadki drogowe. Wtedy wysoka jakość poszczególnych elementów może pomóc w bezproblemowym wyjściu z kłopotu. Zwłaszcza jeśli wypadek był niegroźny lub rabunek wykonany przez amatorów.

Jaką linkę celną wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli linek celnych. Różnią się przeznaczeniem gabarytowym, długością, ale też surowcem i sposobem wykonania. Dobór linki to indywidualna decyzja firm transportowych i przedsiębiorstw spedycyjnych. Istnieje jedna zasada – trzeba postawić na wysoką jakość produktu. Dlaczego? Ponieważ to kluczowe zabezpieczenie przed losowymi niedogodnościami.

Pamiętajmy, że przy operacjach opiewających na duże sumy, należy być przygotowanym na każdą ewentualność. W związku z tym warto niwelować ryzyko już przy pierwszych etapach operacji transportu, czyli kompletowania wyposażenia. Podstawą jest kupowanie sprzętu wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców, którzy oferują nie tylko szeroki wybór ale też niezbędne atesty jakości. Za wzorcowy przykład może posłużyć sklep internetowy www.twojepasy.pl, który wyróżnia się sprzedażą linek prosto od producenta. Taka transakcja da nam pewność, że standard przewozu i jego bezpieczeństwo jest podniesione do maksimum.

Zobacz także

Bliżej Kazachstanu – jak przeprowadzić transport koleją?
Próbny transport rzeczny nawozów dla Grupy Azoty zakończony sukcesem
Na co zwrócić uwagę by nie stracić czasu i pieniędzy?
Kilka kliknięć podpowiada najlepsze rozwiązania
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

FedEx zatroszczy się o bezpieczeństwo rowerzystów
Osiągnięcie technologiczne pomagają zabezpieczyć ładunek
W Polsce średnio co 15 minut ma miejsce wypadek
TomTom i jego "Przewodnik bezpiecznej jazdy dla firm"
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA