2018-06-15 | Wydarzenia

Zielona inicjatywa Rabena

Grupa Raben zdaje sobie sprawę z wpływu, jaki branża TSL odciska na środowisku naturalnym. Zależy jej na tym, aby jak najbardziej ten „ślad” minimalizować. Dlatego rusza z nową kampania społeczną: „eco2way - po drodze z ekologią” opartą na eksperymencie społecznym i konkursie „Czy jesteście EKO Rodziną”, w którym namawia do ekologicznych zachowań na co dzień. Akcję wspierają influencerzy min. Oczekujac.pl, Szczęsliva.pl i Zuch.
Zielona inicjatywa Rabena (Żródło: Raben)

Troska o środowisko naturalne coraz częściej przestaje być tylko modą, a staje się jednym z codziennych działań podejmowanych przez dużych graczy biznesowych, którym dobro planety leży na sercu. Grupa Raben, jeden z liderów branży logistycznej w Polsce, uczyniła dbanie o otoczenie jednym z głównych filarów swojej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

„Oszczędzając surowce naturalne, mierząc, raportując i obniżając emisję gazów cieplarnianych działamy na rzecz wspólnego dobra – przyszłości. Pragniemy bowiem, aby następne pokolenia miały dostęp do tych samych zasobów, z których korzystamy teraz.” – mówi Katarzyna Bartkiewicz, Digital Marketing Manager, Grupa Raben – „Wierzymy, że tak naprawdę każdy z nas, poprzez codzienne aktywności, ma wpływ na środowisko naturalne. Jeśli połączymy wspólne działania, przyczynimy się do stworzenia lepszego jutra dla nas i naszych dzieci.”

Dorośli troszczą się o przyszłość swoich dzieci, inwestują w ich naukę – zapisując do prywatnych szkół, wysyłając na lekcje muzyki, ucząc języków obcych od najmłodszych lat. Dbają o ich zdrowie zdecydowanie bardziej niż o własne. Jednocześnie generują szkodliwy dla zdrowia smog, niszczą ekosystemy, zasypując go śmieciami, przyczyniają się do efektu cieplarnianego, itd. Często nie zauważają korelacji pomiędzy kondycją środowiska naturalnego, na którą mają bezpośredni wpływ, a zdrowiem i samopoczuciem swoich dzieci.

Eksperyment społeczny

1 czerwca 2018, w Światowy Dzień Dziecka, Raben ruszył z nową kampanią pro-środowiskową „eco2way – po drodze z ekologią”. W ramach akcji przeprowadzony został eksperyment społeczny w Kolegium Edukacyjnym Poznańskiego Stowarzyszenia Oświatowego „Dębinka” z udziałem pedagoga oraz psychologa dziecięcego. Poproszono dzieci o narysowanie, jak wyobrażają sobie swoje szczęśliwe chwile spędzone z rodziną. Następnie pokazano obrazki ich rodzicom. Efekt? Ponad 90% prac uczniów przedstawiało zadowolonych ludzi w otoczeniu środowiska naturalnego. Jest to wyraźnie wskazanie, co tak naprawdę jest ważne i powoduje, że jesteśmy szczęśliwi. Film przedstawiający przebieg eksperymentu można znaleźć na stronie www.eco2way.com.

Główną ideą kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Akcja ma również wywołać u odbiorców chęć większego zaangażowania się w podstawowe działania związane z ochroną natury, w trosce o przyszłe pokolenia. Specjalnie dla jej potrzeb została stworzona dedykowana strona internetowa www.eco2way.com. Znajdują się na niej liczne ekoporady dla całej rodziny (jak dbać o środowisko w domu, samochodzie, podróży). Swoimi, indywidualnymi eko-pomysłami można się również podzielić w konkursie. Wystarczy, że na fanpage’u firmy (https://www.facebook.com/RabenGroupOfficial/), pod postem konkursowym, umieści się zdjęcie odpowiadające na pytanie: „Jak wspólnie z dziećmi dbacie o ekologię?”. Do fotografii należy dołączyć kilka słów na temat tego, dlaczego ekologia i troska o środowisko jest dla was ważna. Konkurs trwa od 4 czerwca 2018 roku do 23 czerwca 2018 roku. Kampanię wspierają influencerzy, którym ten temat też leży na sercu, są to: Oczekujac.pl, Szczęsliva.pl i Zuch.

Na stronie eco2way nie zabrakło również informacji na temat proekologicznych działań Grupy Raben.

Raben ekologicznie

Wszyscy potrafimy wymienić czynniki najbardziej drastycznie wpływające na pogorszenie kondycji naszej planety. Jednocześnie, zdajemy sobie sprawę, że przecież nie jesteśmy w stanie, na obecnym poziomie rozwoju, jako ludzkość zrezygnować z produkcji przemysłowej czy wydobycia niektórych surowców. Można jednak stosować rozwiązania jak najbardziej minimalizujące negatywny wpływ na otoczenie.


Każdego roku w Grupie Raben są stawiane coraz bardziej ambitne cele w redukcji zużycia paliwa i emisji CO2 . W zakres działań firma wchodzi między innymi inwestowanie w nowoczesną flotę, by ograniczać emisję CO2. W 2017 roku udział środków transportu z normami spalania EURO 5 oraz EURO 6 wyniósł ponad 50%, w stosunku do łącznej liczby pojazdów w dyspozycji Grupy Raben w Polsce. Współpracujących przewoźników, firma zachęca do wymiany taboru na nowszy, oferując atrakcyjne plany leasingowe.


Podejście proekologiczne jest widoczne również w magazynach Grupy. W nowopowstających obiektach, firma stosuje LED-owe systemy oświetlenia, automatyczne sterowanie oświetleniem, agregaty prądotwórcze, świetliki zapewniające dostęp do naturalnego światła oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. To wszystko przekłada się na ilość zużywanej energii elektrycznej. Ponadto, w oddziałach Raben prowadzona jest polityka segregacji śmieci, dla przykładu w największej spółce, Raben Logistics Polska poziom segregacji odpadów w roku 2017 wyniósł 93%. Nie bez znaczenia jest również fakt, że budowane obiekty magazynowe chronią lepiej środowisko w sytuacji dużej awarii, np. pożaru, poprzez zatrzymanie wewnątrz magazynu zanieczyszczonych wód po-pożarowych oraz chemikaliów. 

Firma w swoje działania ekologiczne stara się też włączać klientów. Przykładem, oprócz akcji eco2way, jest również inicjatywa e-faktura=wyższa kultura, propagująca przechodzenie na elektroniczną wersję faktury. Akcja prowadzona jest od 4 lat i do tej pory, w całej Polsce, Grupa Raben posadziła łącznie 10 000 drzew. W całym cyklu życia, drzewa te pomogą zneutralizować ok. 5 000 ton CO2.

Zaangażowani w kampanię influencerzy:

Oczekując.pl

Jako autorzy oraz rodzice są autentyczni, przedstawiają punkt widzenia zarówno taty, jak i mamy. Wszystkie fachowe, jak również poradnikowe treści opierane są na rzetelnej wiedzy, konsultowanej ze specjalistami.

Szczęśliva.pl

SZCZESLIVA.PL to blog lekko parentingowy, lifestylowy, z podróżami w tle. To przede wszystkim życie rodziny, która żyje w swoim miejskim tempie i stara się delektować każdą chwilą. Na szczesliva.pl można znaleźć fragmenty z codziennego życia, podróży oraz przemyślenia autorki.

Zuch

Grafik, bloger, spełniony mąż oraz ojciec trójki dzieci. Trzykrotny finalista konkursu Blog Roku. Założyciel studia graficznego. Autor bloga o byciu facetem: mężem, tatą oraz geekiem naraz. To blog o tym, czym jest męskość i jak jest ona ważna.


Zobacz także

Firma Riwal ogłoszona zwycięzcą konkursu
Innowacje napędem dla UR– wnioski z konferencji w Poznaniu
IV Ogólnopolska Konferencja Menadżerów Jakości, Produkcji i Logistyki
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Regularne, międzynarodowe linie drobnicowe są zawsze odpowiedzią na potrzeby rynku
Znamy najlepszych, tegorocznych operatorów wózków
Czy logistyka przyszłości będzie zautomatyzowana?
Charytatywny przewóz nietuzinkowego towaru
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA