2016-07-01 | Wydarzenia

Autorskie rozwiązania SUR - jakie przynoszą efekty?

W dniach 15-16 czerwca br. w hotelu Angelo w Katowicach odbyła się konferencja „Generowanie oszczędności i doskonalenie działań w utrzymaniu ruchu i mediach” zorganizowana przez firmę GBI Partners. Dwa dni konferencji poświęcone były dzieleniu się autorskimi rozwiązaniami firm działających na rynku polskim.
Autorskie rozwiązania SUR - jakie przynoszą efekty? (Żródło: GBI Partners)

Pierwszy dzień wydarzenia poświęcony był dwóm tematom: 1. Efektywność energetyczna w zakładzie produkcyjnym 2. Ekspansja i ewolucja TPM Swoimi doświadczeniami w tych tematach podzieli się eksperci z następujących firm: ArcelorMittal Poland, Coca Cola HBC Polska, Grupa Żywiec, Unilever Polska.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się sesją wspólną poświęconą programom rozwoju pracowników Działu Inżynierii Fabryki Volvo Polska, udziału diagnostyki w cięciu kosztów utrzymania ruchu i mediów w ZF TRW Active & Passive Safety Technology oraz panelem dyskusyjnym z zakresu generowania optymalnych oszczędności w mediach i utrzymaniu ruchu. Następnie Uczestnicy wybierali jeden z bloków poświęconych zarządzaniu utrzymaniem ruchu lub mediami. Ten dzień konferencji kończył się warsztatami tematycznymi, które prowadzone były zarówno w obszarach twardych, takich jak analizy wskaźników czy konkretnych metod oszczędzania energii oraz miękkich jak na przykład motywowanie zespołu do wdrażania zmian. W trakcie bloków oraz warsztatów ekspertami byli przedstawiciele takich firm jak: IBSS Biomed, ASTOR, Cargill Poland, Coca-Cola HBC Polska, Knauf, Philips Lighting Poland, Rittal, Schneider Electric, Siemens, Unilever, Veolia. Tematem, który wzbudził duże zainteresowanie uczestników był autorski program rozwoju pracowników w firmie Volvo Polska. Kierownik i Szef Działu Inżynierii firmy Volvo Polska podzielił się swoimi sposobami na pozyskiwanie talentów na konkurencyjnym wrocławskim rynku pracy. Wiele kontrowersji wzbudził fakt, że pracownicy firmy mają czas wolny w trakcie pracy na generowanie usprawnień.

Po gorących dyskusjach uczestnicy konferencji dowiedzieli się jakie korzyści program rozwoju niesie w przypadku utrzymania w biznesie doświadczonych Inżynierów. Ciekawym i ważnym tematem pod kątem aktualnych, nowych przepisów był temat kogeneracji w Coca-Coli HBC Polska. Niewiele firm, w naszym kraju może pochwalić się tym rozwiązaniem. Dyrektor ds. Technicznych i Projektów z Coca-Coli przybliżył uczestnikom wydarzenia dlaczego jego zakład zdecydował się na to rozwiązanie oraz jak prawo polskie wpłynęło na opłacalność i uruchomienie projektu. Przedstawiciel firmy Knauf podzielił się rozwiązaniami z zakresu optymalizacji procesów i kosztów utrzymania ruchu, które są działaniami globalnymi. Aby mogło to dobrze funkcjonować firma musiała zadbać o efektywny benchmarking oraz o narzędzia monitoringu i zarządzania kosztami. Bardzo ciekawe rozwiązania w zakresie sprężonego powietrza zaprezentował przedstawiciel firmy Cargill Polska. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać na temat diagnostyki bezinwazyjnej w Cargill, o obszarach oszczędności oraz o kosztach wytworzenia sprężonego powietrza. Atmosfera otwartości i chęci doskonalenia procesów towarzysząca konferencji zaangażowała wszystkich uczestników wydarzenia do dzielenia się doświadczeniami w obszarach ważnych dla kadry zarządzającej Działami Utrzymania Ruchu, Technicznymi i Energetycznymi.

Jak założenia TPM są realizowane bezpośrednio na liniach produkcyjnych zobaczyli Uczestnicy dnia warsztatowego konferencji – 17 czerwca br., podczas zwiedzenia zakładu Grupy Żywiec, Browaru Żywiec. Zakład ten jako jedyny w Polsce zdobył nagrodę III stopnia TPM przyznawaną przez Japan Institute of Plant Maintenance (JIPM). Wizyta miała na celu zaprezentowanie rozwiązań TPM, których wykorzystanie w firmie produkcyjnej pomaga w ciągłym podnoszeniu efektywności na konkurencyjnym rynku, zmienia kulturę organizacyjną i skupia się na sercu firmy – pracownikach, bo to oni są „motorem” rozwoju organizacji.   Sponsorami konferencji były firmy: ASTOR, Rittal, Schneider Electric, Siemens, DP System, Veolia, Enspirion, AmbiLED.   Wystawcy: API PRO, Omron.   Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Automatyka, AutomatykaOnline.pl, e-Gospodarka, Kaizen.

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Nowe aplikacje dla fabryk i SUR w okularach Toshiba
Jak działają, dlaczego są takie ważne i co musisz o nich wiedzieć - rejestratory przemysłowe niezbędnym elementem zakładów produkcyjnych
Szybki wzrost produkcji może przegrzać gospodarkę
Czynnik ludzki, czyli historia audytu na produkcji
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA