2016-07-01 | Wydarzenia

Autorskie rozwiązania SUR - jakie przynoszą efekty?

W dniach 15-16 czerwca br. w hotelu Angelo w Katowicach odbyła się konferencja „Generowanie oszczędności i doskonalenie działań w utrzymaniu ruchu i mediach” zorganizowana przez firmę GBI Partners. Dwa dni konferencji poświęcone były dzieleniu się autorskimi rozwiązaniami firm działających na rynku polskim.
Autorskie rozwiązania SUR - jakie przynoszą efekty? (Żródło: GBI Partners)

Pierwszy dzień wydarzenia poświęcony był dwóm tematom: 1. Efektywność energetyczna w zakładzie produkcyjnym 2. Ekspansja i ewolucja TPM Swoimi doświadczeniami w tych tematach podzieli się eksperci z następujących firm: ArcelorMittal Poland, Coca Cola HBC Polska, Grupa Żywiec, Unilever Polska.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się sesją wspólną poświęconą programom rozwoju pracowników Działu Inżynierii Fabryki Volvo Polska, udziału diagnostyki w cięciu kosztów utrzymania ruchu i mediów w ZF TRW Active & Passive Safety Technology oraz panelem dyskusyjnym z zakresu generowania optymalnych oszczędności w mediach i utrzymaniu ruchu. Następnie Uczestnicy wybierali jeden z bloków poświęconych zarządzaniu utrzymaniem ruchu lub mediami. Ten dzień konferencji kończył się warsztatami tematycznymi, które prowadzone były zarówno w obszarach twardych, takich jak analizy wskaźników czy konkretnych metod oszczędzania energii oraz miękkich jak na przykład motywowanie zespołu do wdrażania zmian. W trakcie bloków oraz warsztatów ekspertami byli przedstawiciele takich firm jak: IBSS Biomed, ASTOR, Cargill Poland, Coca-Cola HBC Polska, Knauf, Philips Lighting Poland, Rittal, Schneider Electric, Siemens, Unilever, Veolia. Tematem, który wzbudził duże zainteresowanie uczestników był autorski program rozwoju pracowników w firmie Volvo Polska. Kierownik i Szef Działu Inżynierii firmy Volvo Polska podzielił się swoimi sposobami na pozyskiwanie talentów na konkurencyjnym wrocławskim rynku pracy. Wiele kontrowersji wzbudził fakt, że pracownicy firmy mają czas wolny w trakcie pracy na generowanie usprawnień.

Po gorących dyskusjach uczestnicy konferencji dowiedzieli się jakie korzyści program rozwoju niesie w przypadku utrzymania w biznesie doświadczonych Inżynierów. Ciekawym i ważnym tematem pod kątem aktualnych, nowych przepisów był temat kogeneracji w Coca-Coli HBC Polska. Niewiele firm, w naszym kraju może pochwalić się tym rozwiązaniem. Dyrektor ds. Technicznych i Projektów z Coca-Coli przybliżył uczestnikom wydarzenia dlaczego jego zakład zdecydował się na to rozwiązanie oraz jak prawo polskie wpłynęło na opłacalność i uruchomienie projektu. Przedstawiciel firmy Knauf podzielił się rozwiązaniami z zakresu optymalizacji procesów i kosztów utrzymania ruchu, które są działaniami globalnymi. Aby mogło to dobrze funkcjonować firma musiała zadbać o efektywny benchmarking oraz o narzędzia monitoringu i zarządzania kosztami. Bardzo ciekawe rozwiązania w zakresie sprężonego powietrza zaprezentował przedstawiciel firmy Cargill Polska. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać na temat diagnostyki bezinwazyjnej w Cargill, o obszarach oszczędności oraz o kosztach wytworzenia sprężonego powietrza. Atmosfera otwartości i chęci doskonalenia procesów towarzysząca konferencji zaangażowała wszystkich uczestników wydarzenia do dzielenia się doświadczeniami w obszarach ważnych dla kadry zarządzającej Działami Utrzymania Ruchu, Technicznymi i Energetycznymi.

Jak założenia TPM są realizowane bezpośrednio na liniach produkcyjnych zobaczyli Uczestnicy dnia warsztatowego konferencji – 17 czerwca br., podczas zwiedzenia zakładu Grupy Żywiec, Browaru Żywiec. Zakład ten jako jedyny w Polsce zdobył nagrodę III stopnia TPM przyznawaną przez Japan Institute of Plant Maintenance (JIPM). Wizyta miała na celu zaprezentowanie rozwiązań TPM, których wykorzystanie w firmie produkcyjnej pomaga w ciągłym podnoszeniu efektywności na konkurencyjnym rynku, zmienia kulturę organizacyjną i skupia się na sercu firmy – pracownikach, bo to oni są „motorem” rozwoju organizacji.   Sponsorami konferencji były firmy: ASTOR, Rittal, Schneider Electric, Siemens, DP System, Veolia, Enspirion, AmbiLED.   Wystawcy: API PRO, Omron.   Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Automatyka, AutomatykaOnline.pl, e-Gospodarka, Kaizen.

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Manipulatory pozwalają projektować bardziej ergonomiczne i wydajne procesy robocze oraz zwiększać bezpieczeństwo pracy
Porozmawiaj o niezbędnej roli człowieka w przemyśle
9. Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji – Maintenanace
Nowe aplikacje dla fabryk i SUR w okularach Toshiba
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA