2018-04-05 | Głos z rynku

Nowy cel klimatyczny Deutsche Bahn

Zgodnie z nowym celem Grupy DB dotyczącym redukcji emisji gazów do 2030 r., DB Schenker zobowiązał się do jej zmniejszenia o co najmniej 40 procent licząc od roku 2006. To nowy cel klimatyczny dla logistycznej części Grupy DB, która przewiduje, że do 2030 r. zmniejszy emisję dwutlenku węgla o połowę.
Nowy cel klimatyczny Deutsche Bahn (Żródło: DB Schenker)

DB Schenker odpowiada za niemal dwie trzecie całkowitej emisji Grupy DB, dlatego operator logistyczny odgrywa kluczową rolę w realizacji tego celu. Na początku 2017 r. DB Schenker w okresie do 2030 roku, zobowiązał się postawić na rozwój biznesu, który jest neutralny z punktu widzenia emisji związków węgla. Tym samym począwszy od 2020 roku zostaną podniesione o trzy procent roczne cele środowiskowe dla transportu lądowego i lotniczego. Dalszą redukcję emisji planuje się także dla transportu drogą morską, choć w latach 2006-2017 firma uzyskała już obniżenie na poziomie 62 procent na TEU-km.

Około 95 procent emisji związków węgla z punktu widzenia biznesu DB Schenker generują podwykonawcy, których na całym świecie jest około 40 000. Aby obniżyć emisję gazów cieplarnianych, operator logistyczny wspiera swoich partnerów za pomocą sieci i różnych kampanii. Lokalne oddziały DB Schenker w różnych krajach angażują się w testy i badania poświęcone najnowszym technologiom i projektom oraz w pomoc w procesie pozyskiwania finansowania.

Przykładowo DB Schenker France wprowadza zmiany dotyczące e-mobilności w procesie kolekcji i dystrybucji ładunków. -Rozpoczynając nasz program w Paryżu, jesteśmy jedną z pierwszych firm dążących do bezemisyjnej logistyki miejskiej - powiedział Tariel Chamerois, Sustainability Manager w Schenker France i Vice-President of CLECAT, Europejskiego Stowarzyszenia Przewoźników, Transportowców, Spedytorów i Agentów Celnych.

Takie kampanie organizowane są także w Szwecji. Ich celem jest promowanie przejścia na zieloną energię w sektorze transportu. Już teraz Schenker w Szwecji korzysta z około 800 pojazdów napędzanych przez zrównoważone biopaliwa. Oznacza to, że energia odnawialna zastąpiła blisko jedną trzecią zużywanego oleju napędowego.

-Największym wyzwaniem będzie zaprzestanie używania paliw kopalnych. W segmencie transportu lądowego ten cel jest już blisko. Oferujemy transport koleją z coraz większym udziałem zielonej energii nawet na trasach międzykontynentalnych, co może w pewnym stopniu wspierać odchodzenie od transportu lotniczego i morskiego. Kładziemy nacisk na promowanie innowacji i programów finansowania. Transport lotniczy i morski wymaga jednak nowych technologii, które nie są jeszcze wypracowane. Ich prawdziwy rozwój nastąpi do 2050 roku“– skomentowała Andrea Dorothea Schoen, Carbon Controller and Head of DB Schenker’s climate protection program. -W związku z tym ważne jest, aby wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw współpracowali z decydentami.


Zobacz także

Systemy bezpieczeństwa w logistyce wewnętrznej czerpią z doświadczeń samochodowych
Jak bezpiecznie pracować w centrum logistycznym?
Odzież odblaskowa zwiększa widoczność na drodze i w magazynie
Brama rolowana Hörmann- alternatywa dla bram segmentowych
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Innowacyjne podejście do CSR zaproponowane przez WIŚNIOWSKI
DB Schenker opowiada się za redukcją CO2 w transporcie
Unia Europejska stawia wyśrubowane cele emisyjne
Zrównoważony rozwój cieszy się niesłabnącą popularnością
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA