2017-12-14 | Głos z rynku

Port Gdańsk rozbuduje Nabrzeże Oliwskie

Już za niecałe dwa lata, w III kwartale 2020 roku, Port Gdańsk chce oddać do użytku unowocześnione i rozbudowane Nabrzeże Oliwskie. Spółka ogłosiła przetarg w tej sprawie i do 12 stycznia czeka na oferty potencjalnych wykonawców. To kolejna inwestycja, którą ZMPG planuje rozpocząć w najbliższych miesiącach. Łącznie do 2020 roku Port zamierza przeznaczyć na inwestycje ok. miliarda zł.
Port Gdańsk rozbuduje Nabrzeże Oliwskie (Żródło: Fotolia)

Środki na rozbudowę Nabrzeża Oliwskiego w 85 procentach pochodzą z unijnego dofinansowania z programu CEF. Prace mają być prowadzone na nabrzeżach: Oliwskim, Pięciu Gwizdków oraz Ziółkowskiego, a także na stanowisku dawnej bazy promowej PŻB w Porcie Gdańsk. Główną grupą towarową przeładowywaną na Nabrzeżu Oliwskim jest zboże. Obsługiwane są tam także jednostki z drobnicą oraz Ro-Ro. Jego atutem są dogodne połączenia z siecią dróg kołowych, kolejowych i wodnych.

"Stale myślimy o potrzebach naszych kontrahentów, a w konsekwencji o modernizacji i rozwoju Portu. Jeśli chcemy nadal być liderem usług portowych w naszym regionie i zwiększać liczbę przeładunków, to musimy inwestować w infrastrukturę portową. To warunek konieczny" – mówi Marcin Osowski, Wiceprezes ZMPG ds. Infrastruktury. Chcemy, by już niedługo Port Gdańsk stał się kluczowym węzłem komunikacyjnym na południowym Bałtyku. Zmodernizowane, nowoczesne i dostosowane do potrzeb naszych kontrahentów nabrzeża to jeden z elementów tego planu.

Port Gdańsk jest jednym z najprężniej rozwijających się portów w regionie Morza Bałtyckiego. Z roku na rok coraz silniej konkuruje z największymi głębokomorskimi portami Europy Zachodniej. W przyszłości, dzięki dalekosiężnym planom modernizacyjnym, Port Gdańsk ma szanse stać się największym i najbardziej liczącym się portem na Bałtyku. Już teraz plasuje się w ścisłej czołówce pod względem przeładunków w regionie. W pierwszym półroczu 2017 roku zanotował najlepszy w swojej historii wynik, przeładowując ponad 18,5 mln ton towarów.

źródło: Port Gdańsk


Zobacz także

Vito - dystrybucyjne auto do logistyki śródmiejskiej
PKP LHS rozważa elektryfikację linii szerokotorowej
SEGRO podwójnie nagrodzone w konkursie Eurobuild
Wyjątkowa, limitowana partia pojazdów we flocie LINK
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Port Gdańsk umocnił pozycję drugiego największego portu kontenerowego na Bałtyku
Port Gdańsk rozwija współpracę z portem w Rijece
Port Gdańsk z kolejnym dofinansowaniem unijnym
Sześciokrotny wzrost po dziesięciu latach działalności
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA