2017-09-27 | Głos z rynku

Poznaj zalety plastikowych palet

Czy paleta drewniana jest rzeczywiście tańsza w użyciu od palet plastikowych? Jakie są zalety palet z tworzywa sztucznego? Czy długość „życia” palety jest proporcjonalna do jej ceny? Te pytania zadaje sobie prawdopodobnie wielu menedżerów firm, w których na co dzień używa się palet. W pierwszej chwili zakup plastikowych produktów stereotypowo kojarzy się z wyższą ceną i co za tym idzie - bardziej kosztowną inwestycją. Jednak czy w dłuższej perspektywie użytkowania naprawdę tak jest?
Warto wziąć pod uwagę kilka argumentów, bardzo często pomijanych podczas analizy kosztów, a które stawiają plastikową paletę w dużo atrakcyjniejszym świetle. Weryfikacja wydatków podczas procesu eksploatacji pokazuje bowiem, że koszt użytkowania palet drewnianych już po roku zrównuje się z ceną zakupu ich plastikowych odpowiedników.
 
1) Naprawy i utylizacja

Ten kto używa palet drewnianych w magazynie czy hali produkcyjnej doskonale wie jak dużą ilość śmieci one generują. Odpadające drzazgi, gwoździe czy wręcz większe kawałki palet zmuszają do ciągłego sprzątani i niezliczonych napraw. Natomiast dla produktów, których naprawić się już nie da, trzeba wygospodarować miejsce do składowania lub utylizować. Te wszystkie dodatkowe czynności związane z utrzymaniem jakości palety drewnianej, należy uwzględniać w okresie eksploatacji. Doświadczenie jednak pokazuje, że tak naprawdę, bardzo często nie prowadzi się żadnej analizy kosztowej. A szkoda, bo dzięki temu otrzymalibyśmy rzeczywistą skalę wydatków.

2) Koszt użytkowania palet drewnianych już po roku zrównuje się z ceną zakupu plastikowych
 
Poniższy wykres ilustruje porównanie kosztów używania 3 palet:
1) palety drewnianej, suszonej, o wymiarze Euro 1200x800, certyfikowanej, eksploatowanej w warunkach wilgotnych, na zewnątrz,
2) palety drewnianej, suszonej, o wymiarze Euro 1200x800 certyfikowanej, eksploatowanej w warunkach suchych,
3) palety o wymiarze Euro 1200x800 wykonana z tworzywa sztucznego.
 wykresTest wykazał, że paleta nr 1 wymagała pierwszych napraw już po sześciu miesiącach użytkowania, szczególnie w okresie dużych zmian tempera¬tur w ciągu doby (wilgoć i mróz osłabiają paletę). Wzrost kosztów eksploatacji palety plastikowej (nr 3) w czasie wynika tylko z założenia, iż paleta bę¬dzie myta po wykonaniu określonej liczby cykli.

Po pierwszym roku koszt używania palety drewnianej zrównał się z ceną zakupu palety z tworzywa sztucznego. Po tym okresie koszt zakupu pale¬ty drewnianej nie jest już tak atrakcyjny.

3) Higiena i czyszczenie

Palety plastikowe są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości i eliminowaniu drobnoustrojów i bakterii. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, a przez to skutecznie eliminować ryzyko pojawienia się pleśni. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przemyśle spożywczym, który nakłada bardzo rygorystyczne w tym względzie wymagania. Szczególnie zalecane dla tej branży są palety higieniczne o całkowicie zamkniętej powierzchni, bez zewnętrznego ożebrowania z dopuszczeniem do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Wystarczy je umyć, by spełniały określone wymagania. Palety drewniane, trzeba natomiast poddawać dodatkowym obróbkom termicznym lub chemicznym, zwiększające koszty ich użytkowania. Użycie palet zanieczyszczonych, skutkuje bardzo kosztownymi konsekwencjami epidemiologicznymi.
 
Palety higieniczne fot. Georg Utz
 
4) Wykorzystanie w automatycznych magazynach

Wykorzystanie palet drewnianych w coraz bardziej popularnych magazynach automatycznych i centrach dystrybucyjnych bardzo często zakłóca pracę przenośnika (lub innego urządzenia), który może zostać uszkodzony przez kawałek palety drewnianej. Wszelkie przestoje linii transportowych lub urządzeń to w konsekwencji znaczące koszty i wydłużenie czasu realizacji zlecenia.

5) Długość życia

Trwałość palety plastikowej jest dość powszechnie znana, natomiast trwałość palety drewnianej, jest czasami sztucznie wydłużana. Doświadczenie pokazuje, że paleta z tworzywa „żyje” co najmniej 10 lat. Paleta z drewna rzadko osiąga bez napraw jeden rok.
 
palety UPAL fot. Georg Utz

6) Utylizacja a ekologia

Nie wolno zapomnieć też o tym, co dzieje się z paletą, kiedy nie nadaje się już do dalszego użytku. Paleta plastikowa nie staje się, jak drewniana bezużytecznym odpadem, który zaśmieca środowisko. Wręcz przeciwnie, w 100% można ją przetworzyć i użyć do produkcji nowych palet lub innych wyrobów z tworzywa sztucznego.

Zastosowanie palet z tworzywa sztucznego to bardzo często zmiana przyzwyczajeń   i standardów w logistyce. Oczywiście potrzeba jeszcze trochę czasu, aby drewnianą paletę zastąpiła jej plastikowa odpowiedniczka. Warto jednak już dziś przyjrzeć się dokładniej kosztom eksploatacji, ponieważ jak widać w dłuższej perspektywie opłacalność palet drewnianych wcale nie jest taka oczywista. Korzystając z plastikowych odpowiedników zyskujemy produkt posiadający stałą tarę, który posłuży przez wiele lat, będzie bardziej higieniczny w użyciu, a w codziennej eksploatacji przysporzy mniej problemów.
 
Źródło: Georg UTZ

Zobacz także

Raben ze światowym standardem komunikacyjnym GS1
Dalsze wzrosty w przewozach i udziałach rynkowych
Hörmann ponownie inwestuje na rynku amerykańskim
Przeładunki w Porcie Gdańsk większe, niż prognozowano
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Pojemniki Georg Utz w automatycznym magazynie Frisco.pl
Pojemniki Georg Utz w magazynie szpitala w Zurychu
Pracownicy Georg Utz świętowali jubileusz we Wrocławiu
Paleta z myślą o zautomatyzowanych magazynach
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA