2016-12-15 | W magazynie

Czy każdej firmie potrzebny jest system WMS?

Dla wielu firm zarządzanie magazynem jest kluczowym procesem w działalności biznesowej. Wiele z nich używa do tego tradycyjnych systemów WMS. Często niestety takie systemy nie spełniają nawet najbardziej oczywistych potrzeb ich użytkowników. Zasadne pozostaje więc zadanie pytania – czy posiadanie w firmie klasycznego WMS-a ma sens i czy naprawdę każda firma go potrzebuje?
Czy każdej firmie potrzebny jest system WMS? (Żródło: Novacura Poland)
Odpowiedź brzmi – nie! Prace magazynowe bowiem koordynować można zupełnie inaczej – wykorzystując do tego istniejące systemy ERP i nowoczesny system BPMS. Taka kombinacja pozwoli zoptymalizować biznes naprawdę i co więcej – wyróżnić się spośród konkurencji. Tylko takie firmy bowiem, które będą prezentowały unikalne strategie i wdrażały innowacyjne rozwiązania, mają szansę stać się liderem na rynku. Niestety nie da się tego zrobić, wykorzystując modele tradycyjne. Odpowiedzią jest wymyślone przez Gartnera podejście – Bimodal IT, które bazuje na spostrzeżeniu, iż zbyt wiele kosztów IT idzie na utrzymanie, a za mało na tworzenie nowości i innowacji. Proponuje ono, aby projekty IT realizowane były w trybie dualnym – wydajności i odporności (performance and reliability) oraz zwinności (agile).
 
Tuning ERP

Idealnym rozwiązanie korzystającym właśnie z takiej gartnerowskiej innowacji jest objęcie procesów logistyki magazynowej systemem BPMS, bazując na wdrożonych już systemach ERP. Dużo z nich przecież posiada dane podstawowe, jak np. pozycje z wieloma atrybutami, magazyny, lokalizację, które można podzielić z taką samą szczegółowością jak w WMS (3/4 wymiary), a także słownik klientów czy dostawców. W ERP można również wykonywać takie same transakcje jak w WMSie – przyjęcia z zewnątrz, operacje wewnątrz magazynu, przesunięcia wewnątrz między magazynami, inwentaryzacje czy wydania na zewnątrz. W systemach WMS trzeba gotowe algorytmy i tak za każdym razem modyfikować pod klienta (strategie odłożenia i kompletacji) – każdy z nich przecież posiada własną logikę, specyfikę i ma ustalone indywidualne priorytety. W gotowych i wdrożonych już ERP-ach wystarczy zrobić tylko kilka usprawnień –  wdrożyć algorytmy i dostosować do nowych funkcji interfejs użytkownika. W jaki sposób? Usprawnić go, tak aby był w stanie obsługiwać czytniki kodów kreskowych i bez trudu mógł realizować przesyłanie danych za pomocą aplikacji na tablet i smartfon. Do tego nie można zapominać o tym, żeby był intuicyjny, łatwy i szybki w obsłudze.
 
A co z funkcjonalnościami, których w ERP brakuje? Wystarczy je zwyczajnie dołożyć. Chodzi o takie elementy jak strategie odłożenia, kompletacji, poziom uzupełnień. Co więcej, da się to zaaplikować nie tylko do produkcji powtarzalnej, ale też do produkcji projektowej, w której każda pozycja może być inna.
 
 
Warstwa unikalności

Opisane ulepszenia i optymalizacje systemów ERP są w stanie zapewnić tylko nowoczesne BPMS-y. One znajdują się w modelu warstwowym Gartnera (Gartner Pace-Layered Application Strategy), w warstwie Systems of Differentiation. Klasyczne systemy (w tym WMS-y), nieprzystające do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości biznesowej pozostają w warstwie Systems of Records (warstwa działanie). Są aplikacjami niewymagającymi rozwoju, wspierającymi procesy biznesowe charakteryzujące się niewielką zmiennością. Aby zmienić sytuację w firmie, należy zainwestować w aplikacje, które są w stanie wspierać unikalne procesy biznesowe. Są to inteligentne systemy, charakteryzujące się zmiennością, wynikającą z podatności na zmiany w sposobie funkcjonowania biznesu. Według modelu Gartnera nazywają się Systems of Differentiation i są warstwą zapewniającą konkurencyjność. Według nas – są to nowoczesne BPMS-y, takie jak Novacura Flow.

Najważniejszą kwestią jest to, że aby wyjść z warstwy Systems of Records, nie trzeba w firmie robić rewolucji. Są bowiem aplikacje z warstwy Systems of Differentiation, które są pewnego rodzaju nakładką na Systems of Records. Nakładką, bo jak sama nazwa wskazuje, jest to element nieinwazyjny, który nie ingeruje w strukturę ERP, a pozwala na uporządkowanie i zmiany w istniejących procesach lub opisanie nowych – w dowolnym momencie, gdy w firmie zaistnieje taka potrzeba.

Ale uwaga! Żeby tak się stało, trzeba dobrze wybrać dostawcę BPMS-a. Ludzie odpowiedzialni za wdrożenie muszą posiadać wiedzę o procesach oraz znać elementy, z których składa się stosowany w firmie system ERP. W jego strukturę bowiem trzeba wejść głęboko. Należy uporządkować procesy i na nowo je zdefiniować. To wymaga wewnętrznej dyskusji i wspólnego tworzenia udogodnień razem z użytkownikami. Lata praktyki pokazują, że jeśli dostawca ich słucha i dostarcza usprawnień szybko i na czas, są w stanie wykrzesać z siebie naprawdę dużo i nie boją się zmian. Zdecydowanie minęły już czasy, kiedy można było przekonywać pracowników przez długie miesiące, że wdrożone systemy reprezentują tak zwane najlepsze praktyki i nic nie da się z nimi wobec tego zrobić.
 
Damian Buła, Senior Solution Architect, Novacura Poland
 
Novacura jest ekspertem w zakresie systemów biznesowych. Specjaliści firmy posiadają dogłębną wiedzę dotyczącą światowej klasy rozwiązań wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem i wiedzą, jak dzięki nim i autorskim koncepcjom usprawnić procesy zachodzące w przedsiębiorstwach.

Novacura wspiera firmy w wielu obszarach, m. in. sprzedaży i serwisu w terenie, utrzymania ruchu, produkcji i logistyki. Współpracując z klientami Novacura swoje działania skupia na zrozumieniu i dopasowaniu się do potrzeb klienta, a w rezultacie dostarczenia możliwości obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, podniesienia konkurencyjności, wejścia na nowe rynki.

Firma istnieje od 2005 roku, w Polsce działa od trzech lat. Zatrudnia ponad 60 pracowników ma ponad 100 klientów w 10 krajach Europy. W 2015 roku obroty firmy osiągnęły 4,5 miliona euro.
 

Zobacz także

Jak zapobiegać zagrożeniom stwarzanym przez wózki widłowe.
In4Log 2016 - łączenie innowacyjnych rozwiązań logistyki wewnętrznej.
Miejsce, czas oraz przepływ materiału – to kluczowe czynniki wpływające na efektywność procesów produkcji.
Czyste i bezpieczne stanowisko pracy.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Leasing sprzętu IT wyniósł pół miliarda złotych
Jak zmienia się zarządzanie magazynem w dobie Internetu Rzeczy?
Zebra Technologies wprowadziła przemysłowe rozwiązanie lokalizacyjne
System Sente S4 wspiera pracę magazynu części samochodowych
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA