Top Logistyk

Top Logistyk 2/2018
<< Cofnij

Odzież jak z żurnala

Branża odzieżowa w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie, a perspektywy na następne 8–10 lat pozostają niezmienne i zakładają dalsze wzrosty. Już w chwili obecnej nasz kraj – z rynkiem o wartości około 10–12 mld USD – plasuje się w pierwszej dziesiątce wśród krajów UE oraz pod koniec trzeciej dziesiątki wśród wszystkich państw świata.

Jak wynika z raportu PMR „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017–2022”, polski rynek w 2022 r. osiągnie wartość 43,2 mld zł. Oznacza to wzrost w ciągu niespełna dekady o niemal połowę. Duża dynamika oraz specyfika branży wymusza niejako outsourcing całości bądź przynajmniej części łańcucha dostaw.

Aby sprostać wysokiej dynamice oraz sporym fluktuacjom, operator logistyczny musi posiadać duże doświadczenie oraz dostęp do zróżnicowanej infrastruktury, obejmującej nie tylko regały paletowe i półkowe, lecz także stojaki pozwalające na przechowywanie odzieży na wieszakach, bądź nawet całe systemy, które pozwalają na jej przemieszczanie. Należy również pamiętać o wydzielonych strefach dla towarów o znacznej wartości. Zwiększona częstotliwość dostaw wynikająca z przyczyn opisanych wcześniej oznacza nic innego, jak więcej czynności operacyjnych, które rozpoczynają się już w momencie przyjęcia i składowania, a kończą w chwili kompletacji i pakowania.

Nie należy również zapominać o istotnym elemencie procesowym, jakim jest zarządzanie zwrotami. Mam tu na myśli zarówno zwroty z sektora B2B, czyli z salonów firmowych lub hurtowni, jak i zawroty z kanału e-commerce, które sięgają bardzo często nawet 70%. Jest to istotna wartość, która jednak rośnie jeszcze bardziej w gorących okresach przedświątecznych bądź w wyniku coraz bardziej popularnych w Polsce dni darmowej dostawy, a także przeniesionych z rynku amerykańskiego akcji, takich jak „black Friday” oraz „cyber Monday”.

FIEGE Logistik SportScheck 03

Dopiero połączenie tych wszystkich umiejętności daje faktyczne korzyści naszym partnerom i pozwala się im skupić na rozwoju swoich podstawowych działań, zostawiając nam do zagospodarowania całość procesów logistycznych, usług stanowiących wartość dodaną, zarządzanie zwrotami i obsługę kanału e-commerce. Klient znacznie minimalizuje w takim wypadku ryzyko, zmniejsza się również zaangażowanie kapitału własnego, który może zostać przekierowany na działania służące osiąganiu przewagi konkurencyjnej.

FIEGE oferuje bardzo szeroką paletę usług. Standardem jest oczywiście typowy proces polegający na przyjęciu towaru, kompletacji zamówienia i wysyłce. Jest to jednak absolutne minimum, które stanowi bazę do konstrukcji coraz bardziej wyrafinowanych procesów, ponieważ tylko takie podejście pozwala na zwiększanie poziomu konkurencyjności w niezwykle trudnej branży odzieżowej i obuwniczej. Możemy więc zaproponować szereg innych czynności poprzedzających proces przyjęcia lub mu towarzyszących, a także usługi, które mogą zostać wykonane na późniejszym etapie, czyli kontrolę jakości, katalogowanie artykułów, wysyłkę wzorów do studiów fotograficznych, a także etykietowanie czy przygotowywanie zestawów promocyjnych. Na życzenie naszych klientów oferujemy również prasowanie i odświeżanie odzieży, szycie, foliowanie, wieszanie na wieszaki, mocujemy etykiety oraz koraliki z cenami, znaczniki RFID, a także plakietki zabezpieczające. Partnerzy FIEGE korzystają także z systemu obsługi klienta poprzez wielojęzyczny system call center czy naszych usług celnych, HR-owych oraz wspierających rozwój systemów IT. Mówiąc generalnie – FIEGE jest w stanie wykonać każdą relatywnie możliwą usługę, jakiej zażyczy sobie klient.

Z roku na rok coraz większą część obrotów branży odzieżowej stanowią przychody z internetowego kanału sprzedaży. Można wręcz śmiało powiedzieć, że odzież i kanał e-commerce to naturalne powiązanie. Najnowsze badania pokazują, że nawet 72% internautów dokonujących zakupów on-line z największą częstotliwością wybiera ubrania, akcesoria i dodatki. Wydatki na zakupy on-line dla tej kategorii wynoszą już prawie 100 PLN miesięcznie, rośnie również zakres wydatków na obuwie. Tak duża skala i tempo rozwoju powodują, że pomocny w tym zakresie staje się również doświadczony operator logistyczny. Będzie on w stanie zaoferować odpowiednio opracowane i nieustannie udoskonalane procesy szybkiej kompletacji zamówień, zapewnia prawidłowość ich realizacji i bezbłędność w wysyłce, a także podejmie się zarządzania procesem zwrotów, w którego ramach od momentu przyjęcia paczki do chwili udostępnienia jej do kolejnej sprzedaży należy wykonać szereg różnorodnych czynności. Podsumowując, rosnące znaczenie segmentu internetowego powoduje wprowadzenie do obsługi logistycznej wielu nowych procesów. FIEGE jest w stanie się podjąć całościowego zarządzania operacjami w branży odzieżowej i już od 2007 r. współpracuje w takim wariancie z kilkoma kontrahentami.

Jednym z najważniejszych trendów wskazanych przez dyrektorów logistyki największych firm w ostatnich badaniach PMR przeprowadzonych wspólnie z FIEGE oraz P3 Logistics Park jest właśnie rozwój e-commerce. Musimy pamiętać, że klient chce nie tylko otrzymać towar o czasie, ale musi on być nieuszkodzony, a przesyłka kompletna i zawierająca dokładnie ten asortyment, który został wskazany w zamówieniu. To jednak tylko pierwsza część całego procesu. Należy jeszcze zapewnić zadowolenie klienta na kolejnych etapach, czyli przy szybkim przyjęciu zwrotu, jego sklasyfikowaniu, zwrocie gotówki bądź wysłaniu towaru dla wymiany w przypadku pierwotnego zamówienia niewłaściwego rozmiaru. Jest to nowa usługa, wymagająca dostosowania systemu WMS oraz szybkiej reakcji, natomiast z pewnością będzie doceniona przez klientów, dla których zakupy on-line stają się nieodzowną częścią wizyt na stronach internetowych firm odzieżowych.

FIEGE Logistik SportScheck 03

Reasumując, rzetelny operator logistyczny musi być dla swojego klienta nie tylko usługodawcą, ale przede wszystkim partnerem wychodzącym z propozycją usprawnień i optymalizacji oraz przedstawiającym nowe rozwiązania w sferze zarządzania łańcuchem dostaw, które wpłyną na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej i stanowić będą znaczną wartość dodaną na tak konkurencyjnym i dynamicznym rynku. Przeniesienie na operatora ryzyka związanego z poprawnym działaniem logistyki umożliwi klientom skupienie się na głównych kierunkach działalności, śledzeniu trendów i licznych nowości, których wdrażanie wydaje się niezbędne dla firm chcących odgrywać istotną rolę w branży.

Damian Kołata, Senior Business Development Manager, FIEGE

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA