2019-07-08 | W magazynie

Płynne przenikanie

Jednym z podstawowych problemów każdej firmy jest brak płynnego przepływu materiałów zarówno w strefie magazynowej jak i produkcyjnej. Są to działy, które przenikają się nawzajem, a skuteczność jednego zależy od drugiego. W miejscach, w których najważniejszy jest czas i precyzja, gdzie koszt pomyłki czy niedostarczenia towaru na czas jest wysoki, znajdują zastosowanie różne systemy intralogistyczne.

Systemy intralogistyczne pozwalają na łatwy dostęp do towarów, a automatyczne wyszukiwanie materiałów ogranicza straty czasu poszukiwania towaru wmagazynie i powoduje minimalizację błędów kompletacyjnych, tym samym usprawniając procesy magazynowe. Kolejną ich zaletą to maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynu.

"Jednym z podstawowych problemów każdej firmy jest brak płynnego przepływu materiałów zarówno w strefie magazynowej jak i produkcyjnej. Są to działy, które przenikają się nawzajem, a skuteczność jednego zależy od drugiego. W miejscach, w których najważniejszy jest czas i precyzja, gdzie koszt pomyłki czy niedostarczenia towaru na czas jest wysoki, znajdują zastosowanie różne systemy intralogistyczne" - mówi Konrad Potomski, Prezes LoopStore Sp. z o.o. (właściciel marki BOSS).

BOSS magazynprodukcja

Projektując system BOSS stawialiśmy duży nacisk na możliwość płynnej dostawy towarów bezpośrednio z strefy magazynowej do gniazd produkcyjnych. U nas rolę operatora wózka widłowego przejmuje wózek BOSS, a system WMS pozwala kontrolować stany magazynowe oraz śledzić bieżący przepływ półwyrobów i wyrobów gotowych. Wszystko odbywa się w zamkniętym układzie BOSS’a, bez konieczności stosowania dodatkowych systemów transportu.

Operator ma bezpośredni dostęp do elementów znajdujących się w magazynie. Wystarczy, że na panelu wybierze intersujący go produkt lub zlecenie, a wózki BOSS przywiozą materiał bezpośrednio do punktu dostępowego. Tak samo wygląda proces zwrotu towarów lub elementów gotowych do magazynu - operator kończy zlecenie i umieszcza produkt w punkcie dostępowym, wózek BOSS odwozi produkt do magazynu.

Całość została zaprojektowana tak, żeby maksymalnie ograniczyć ilość czasu potrzebnego na obsługę magazynową, a materiały trafiały bezpośrednio tam, gdzie są potrzebne.

By uznać system za skuteczny, innowacyjny i wspierający firmę, musi mieć zdolność do integracji i adaptacji z istniejącym otoczeniem. Dziś liczy się każdy m³. Wygrywają te systemy, które są w stanie zagospodarować każdą, nawet najbardziej wymagającą przestrzeń i dostarczają możliwość łatwej rozbudowy. Mając to na uwadze, stworzyliśmy rozwiązanie, pozwalające na rozbudowę w każdej chwili. Łączymy rozproszone magazyny z gniazdami produkcyjnymi, dzięki czemu wszystko działa jak jeden zintegrowany system.

System BOSS nie ogranicza się tylko do wspierania rozwiązań manualnych, skupiamy się również na łączeniu magazynu z gniazdami zrobotyzowanymi – w takim przypadku przepływ materiałów odbywa się bez udziału operatora.

Magazyn BOSS to

- szybsze działania operacyjne dzięki zasadzie towar-do-człowieka

- zmniejszenie zajmowanej powierzchni

- Batch picking (kompletacja zamówień łączonych)

- Ergonomia pracy

- Obniżenie błędów w kompletacji

I dzięki temu znaczne obniżenie kosztów operacyjnych!

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Największy magazyn GEFCO w Polsce powstaje pod Wrocławiem
Wall Protection – polimerowe zabezpieczenia ochronne do magazynów i hal przemysłowych
ArchiDoc najemcą w Hillwood Janki Sokołów
VIII edycja eventu Innovations for Logistics odbędzie się pod hasłem „W świecie maszyn 4.0”
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA