2018-08-22 | W magazynie

Magazyn, który słucha

Systemy Głosowe czyli Pick by Voice są rozwiązaniem, po które coraz częściej sięgają magazyny na całym świecie. W ostatnich latach system ten staje się coraz bardziej popularny również w naszym kraju. Dzieje się tak ze względu na coraz mniejsze koszty wdrożenia tej technologii oraz korzyści, jakie wiążą się ze zwiększenia produktywności.

Dzięki Pick by Voice jesteśmy w stanie poprawić ją średnio o 10%- 20% względem najczęściej spotykanego rozwiązania wykorzystywanego na magazynach, jakim są terminale z wyświetlaczem. Kolejnym, równie istotnym czynnikiem popularności staje się międzynarodowe środowisko pracy na magazynie.

Czym jest system głosowy oraz jaki ma wpływ na poprawę jakości pracy oraz bezpieczeństwa w środowisku magazynowym?

Systemy głosowe to rozwiązania, w których wszelka wymiana danych pomiędzy systemem a operatorem odbywa się za pomocą komend głosowych, bez konieczności wprowadzania danych za pomocą klawiatury lub czytnika i odczytywania poleceń z wyświetlacza. Dodatkowo dzięki możliwości pracy w 35 językach nowi pracownicy nie znający języka polskiego, mogą rozpocząć swoją prace niemal natychmiast.

Rozwiązania głosowe wykorzystywane są najczęściej w strefie kompletacji zamówienia. Pracownicy wyposażeni są w bezprzewodowy zestaw słuchawkowy z mikrofonem wysokiej jakości oraz tzw. Talkman – mały terminal głosowy mocowany np. do paska. Operatorzy otrzymują dokładne informacje głosowe na temat zamówień: lokalizacji towaru i jego ilości oraz potwierdzają swoją pracę wypowiadając odpowiednio zdefiniowane komendy głosowe. Dzięki temu pracownicy magazynu swoją pracę mogą wykonywać przy użyciu obu wolnych rąk oraz bez konieczności odczytywania komend z ekranu, a co za tym idzie mogą skupić całą swoją uwagę wyłącznie na wykonywanym zadaniu.

Zalety technologii głosowej

Zalety stosowania technologii głosowej w stosunku do metod tradycyjnych można też wskazać w innych procesach, jak uzupełnienia, transfery czy nawet przyjęcia towaru.

Odwiedzając kilkanaście magazynów rocznie, ich przedstawiciele zawsze zadają nam podobne pytanie dotyczące samego bezpieczeństwa pracy na magazynie: czy słuchawki wyciszają dźwięki otoczenia, np. nadjeżdżający wózek widłowy?Otóż nie. Pracownik usłyszy zbliżający się wózek widłowy, jak również inne ewentualne zagrożenia, ponieważ zestaw słuchawkowy zakładamy tylko na jedno ucho. Pick by Voice w żaden sposób nie utrudnia komunikacji między współpracownikami. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że system ten jest zgodny z wymaganiami OSHA – Organizacji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Dodatkowo dzięki zastosowaniu słuchawek, pracownicy zajmujący się kompletowaniem zamówień nie muszą spoglądać na wyświetlacz bądź kartkę, a co za tym idzie, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do błędu przy kompletowaniu, bądź odwróceniu uwagi w sytuacji zagrożenia. Pracownicy mają większą swobodę w ruchach oraz mogą sprawniej reagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Brak ograniczenia, jakim jest konieczność spoglądania w terminal, jest szczególnie istotny w pracy operatorów wózków widłowych – system wyklucza potrzebę pracy na terminalu podczas drogi, co mimo że jest niezgodne z zasadami BHP, jest częstą przyczyną sytuacji zagrożenia na magazynie.

Ważną rolę odgrywają w całym systemie wolne ręce. Dzięki temu pracownicy mogą stosować odpowiednie procedury podnoszenia, zamiast wykonywać nieskoordynowane próby pobierania towaru podczas żonglowania skanerem.

ibcsVoice –magazyn, który Cię słucha

Wychodząc naprzeciw tego typu wyzwaniom firma IBCS Poland kilka lat temu rozpoczęła współpracę z firmą Honeywell (dawniej Vocollect) - liderem w zakresie systemów głosowych na magazynach. Na bazie tej współpracy powstało rozwiązanie ibcsVoice, które to umożliwia połączenie systemu głosowego z systemem magazynowym WMS lub systemem ERP. Głównym zadaniem oprogramowania jest pobieranie danych z systemu WMS/ ERP i przekazywanie ich do terminali głosowych tak, aby możliwa była realizacja wybranego procesu w systemie głosowym.

IBCS Poland jako największy partner Honeywell/Vocollect dostarcza kompleksowe rozwiązanie: począwszy od wizyty na magazynie, poprzez analizę i zaprojektowanie systemu, aż po wdrożenie i dostarczenie niezbędnych urządzeń. Dzięki poznaniu w szczegółach zadań pracowników magazynu specjaliści IBCS Poland są w stanie zaproponować rozwiązania, które w znacznym stopniu poprawią jakość ich pracy oraz podniosą poziom bezpieczeństwa..

Warto bliższej zapoznać się z tematem systemów głosowych, ponieważ niosą one za sobą same korzyści.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Jak zmienia się zarządzanie magazynem w dobie Internetu Rzeczy?
Mitsubishi do kompletacji zamówień wydajniejszy o 14%
System Sente S4 wspiera pracę magazynu części samochodowych
Profesjonalny program do tworzenia i drukowania etykiet
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Narzędzie, które wspiera kontrole, inspekcje, przeglądy i audyt
IBCS skróci i zminimalizuje czas załadunku i dostawy
Śnieżka wdraża system kompletacji głosowej ibcsVoice
LOGIKA, GŁOS I WIZJA – ekosystem nowoczesnego magazynu
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA