2018-02-27 | Łańcuch dostaw

System ERP zapewnia konkurencyjność

Systemy klasy ERP (z ang. Enterprise Resource Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa) są w Polsce coraz powszechniej stosowane. I to nie tylko w dużych firmach, które ze względu na mnogość oraz stopień skomplikowania zachodzących w nich procesów stanowią naturalny "cel" tego typu oprogramowania, ale również w przedsiębiorstwach średnich i małych.
System ERP zapewnia  konkurencyjność (Żródło: AXHelpers)
Na przestrzeni ostatnich lat odsetek organizacji, w których stosowane są systemy ERP, znacząco wzrósł, choć rynkowi daleko jeszcze do całkowitego nasycenia. Jednym z powodów jest fakt, że pierwsze systemy tej klasy były wdrażane 10 i więcej lat temu, według dzisiejszych standardów są więc przestarzałe, nawet jeśli były w międzyczasie aktualizowane. Michał Szymczuk, prezes spółki AXHelpers, uważa, że wdrożenie nowoczesnego systemu ERP przekłada się na wiele korzyści dla firmy niezależnie od jej wielkości. 
 
Poprawa konkurencyjności
Jedną z najważniejszych cech dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa jest jego konkurencyjność, która wynika między innymi z dobrego zarządzania zarówno pracą, jak i współpracą pomiędzy poszczególnymi działami. W nowoczesnej firmie nie ma miejsca na zbędne koszty, ponieważ przekłada się to na wyniki finansowe organizacji. 
Fotolia 171797743 Subscription Monthly M
 
-Poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa można znacznie łatwiej osiągnąć poprzez wdrożenie efektywnego i dopasowanego do potrzeb firmy systemu ERP - mówi prezes firmy AXHelpers Michał Szymczuk. - Dzięki temu zyskujemy narzędzie, pozwalające skutecznie obniżyć koszty funkcjonowania firmy. Weźmy na przykład łańcuch dostaw, składający się z wielu elementów, na które w tradycyjnym modelu zarządzania nie mamy wpływu. Właściwie wdrożony  system ERP pozwoli skrócić czas realizacji zamówień, zmniejszyć stany magazynowe, lepiej zaplanować produkcję, aby dotrzymywać terminowości dostaw czy realizacji usług, a nawet poszerzyć ofertę. W efekcie usprawnienia procesów zwiększy się elastyczność firmy w reagowaniu na ciągle zmieniającą się sytuację na rynku - dodaje Szymczuk. 
 
Komunikacja - podstawa efektywności firmy
Szybkie przekazywanie informacji pomiędzy działami w firmie, a także udostępnianie poszczególnym pracownikom danych, które są im potrzebne do wykonywania obowiązków, przekłada się na wzrost efektywności działania przedsiębiorstwa. Kluczem do sukcesu jest w takim przypadku chroniona, wspólna baza danych, w której będą rejestrowane wszystkie transakcje dokonywane w obrębie organizacji przez każdy dział. Pozwoli to nie tylko w łatwy sposób zidentyfikować, gdzie generowane są najwyższe koszty, ale również znacząco usprawni komunikację wewnątrzfirmową.
- Na wdrożeniu systemu ERP zyskują wszystkie działy przedsiębiorstwa - podkreśla Michał Szymczuk. -Integracja procesów biznesowych w firmie sprawia, że jako całość funkcjonuje ona znacznie sprawniej, niż przed wdrożeniem ERP, a fakt, że kadra zarządzająca ma dostęp do wiarygodnych danych w czasie rzeczywistym, bardzo ułatwia podejmowanie właściwych decyzji co do przyszłości firmy. Bez dobrego systemu ERP nie jest to możliwe. 
 

 


Zobacz także

Żółte tablice oznaczają pojazd z historią i duszą, warty dobrego ubezpieczenia
Przesyłki paletowe – szybki transport towaru wielkogabarytowego w kraju i za granicę
Kto w Polsce potrafi bezbłędnie rozliczyć płacę minimalną w transporcie na terenie UE?
Co decyduje o atrakcyjności polskiego rynku dla firm z sektora e-commerce?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA