2018-02-21 | Łańcuch dostaw

Ubezpieczamy zabytkowy samochód

Posiadanie zabytkowego pojazdu – samochodu czy motocykla – to marzenie wielu ludzi. Gdy już się spełni, trzeba jednak zadbać o swój skarb. Jak to zrobić?

Moda na zakup samochodów z kilkudziesięcioletnią historią to w Polsce zjawisko stosunkowo nowe. Dlatego też pojazdów z charakterystycznymi żółtymi tablicami rejestracyjnymi ciągle nie ma na naszych drogach zbyt wiele. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy wiekowy samochód czy motocykl na takowe zasługuje.

Przede wszystkim, jedno- czy dwuślad musi mieć skończone minimum 25 lat oraz składać się 75% oryginalnych części. Nie może być to model ciągle produkowany – ostatni egzemplarz powinien zjechać z taśmy montażowej co najmniej 15 lat wcześniej. Po spełnieniu tych warunków samochód zostaje zarejestrowany jako zabytkowy. Czasami żółte tablice otrzymuje też model, w którym nie ma wymaganej ilości oryginalnych części, ale za to zostały w nim zastosowane unikatowe rozwiązania techniczne. Po 40. urodzinach, pojazd z kategorii „zabytkowego” przechodzi do kolejnej – staje się pojazdem „historycznym”.

Zadbaj o swojego klasyka

Kiedy już staniemy się szczęśliwym posiadaczem samochodu z historią i duszą, musimy o niego zadbać. Nie chodzi tu tylko o naprawy i remonty, choć są one bardzo ważne. Każdy pojazd w Polsce, również zabytkowy czy historyczny, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Na szczęście w przypadku pojazdów klasycznych nie musi ono zostać opłacone na cały rok. Ustawodawca przewidział możliwość wykupienia dla zabytkowego samochodu czy motocykla krótkoterminowej polisy, ważnej nawet jedynie 30 dni. Z tego rozwiązania korzysta wiele osób, które wyprowadzają swoje klasyki z garażu tylko po to, aby raz czy dwa razy w roku pojechać nimi na zlot. Można również wykupić polisę na określoną liczbę kilometrów. Takie rozwiązania to ogromne ułatwienie dla kolekcjonerów motoryzacyjnych zabytków – a takich jest w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy, przy czym 50 tys. swoje pojazdy oficjalnie zarejestrowało. To niewielka liczba na przykład w porównaniu z Wielką Brytanią i jej milionem kolekcjonerskich samochodów i motocykli. Tamtejszy rynek jest na tyle duży, że funkcjonują specjalne towarzystwa ubezpieczeniowe, oferujące Classic Car Insurance, czyli polisy dla samochodów zabytkowych. Jednym z nich jest Lancaster Insurance. Może wkrótce podobne firmy powstaną w Polsce, ku zadowoleniu rodzimych kolekcjonerów. Oferta brytyjskiej firmy dostępna jest pod adresem  https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Zabytkowe pojazdy, o ile są zadbane, wyglądają naprawdę pięknie i stylowo. Jeśli więc mamy w garażu taki motoryzacyjny zabytek, nie wstydźmy się wyjeżdżać nim na ulice.


Zobacz także

Kto w Polsce potrafi bezbłędnie rozliczyć płacę minimalną w transporcie na terenie UE?
Co decyduje o atrakcyjności polskiego rynku dla firm z sektora e-commerce?
Jaki rodzaj oznaczeń wybrać: kreskowe czy DPM?
Dla koncepcji szczupłego zarządzania transport i magazynowanie to straty
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Zobacz, co zrobić gdy Twoje auto zostanie zdewastowane
Pojazdy turystyczne również padają łupem przestępców
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA