2018-02-21 | Łańcuch dostaw

Ubezpieczamy zabytkowy samochód

Posiadanie zabytkowego pojazdu – samochodu czy motocykla – to marzenie wielu ludzi. Gdy już się spełni, trzeba jednak zadbać o swój skarb. Jak to zrobić?

Moda na zakup samochodów z kilkudziesięcioletnią historią to w Polsce zjawisko stosunkowo nowe. Dlatego też pojazdów z charakterystycznymi żółtymi tablicami rejestracyjnymi ciągle nie ma na naszych drogach zbyt wiele. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy wiekowy samochód czy motocykl na takowe zasługuje.

Przede wszystkim, jedno- czy dwuślad musi mieć skończone minimum 25 lat oraz składać się 75% oryginalnych części. Nie może być to model ciągle produkowany – ostatni egzemplarz powinien zjechać z taśmy montażowej co najmniej 15 lat wcześniej. Po spełnieniu tych warunków samochód zostaje zarejestrowany jako zabytkowy. Czasami żółte tablice otrzymuje też model, w którym nie ma wymaganej ilości oryginalnych części, ale za to zostały w nim zastosowane unikatowe rozwiązania techniczne. Po 40. urodzinach, pojazd z kategorii „zabytkowego” przechodzi do kolejnej – staje się pojazdem „historycznym”.

Zadbaj o swojego klasyka

Kiedy już staniemy się szczęśliwym posiadaczem samochodu z historią i duszą, musimy o niego zadbać. Nie chodzi tu tylko o naprawy i remonty, choć są one bardzo ważne. Każdy pojazd w Polsce, również zabytkowy czy historyczny, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Na szczęście w przypadku pojazdów klasycznych nie musi ono zostać opłacone na cały rok. Ustawodawca przewidział możliwość wykupienia dla zabytkowego samochodu czy motocykla krótkoterminowej polisy, ważnej nawet jedynie 30 dni. Z tego rozwiązania korzysta wiele osób, które wyprowadzają swoje klasyki z garażu tylko po to, aby raz czy dwa razy w roku pojechać nimi na zlot. Można również wykupić polisę na określoną liczbę kilometrów. Takie rozwiązania to ogromne ułatwienie dla kolekcjonerów motoryzacyjnych zabytków – a takich jest w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy, przy czym 50 tys. swoje pojazdy oficjalnie zarejestrowało. To niewielka liczba na przykład w porównaniu z Wielką Brytanią i jej milionem kolekcjonerskich samochodów i motocykli. Tamtejszy rynek jest na tyle duży, że funkcjonują specjalne towarzystwa ubezpieczeniowe, oferujące Classic Car Insurance, czyli polisy dla samochodów zabytkowych. Jednym z nich jest Lancaster Insurance. Może wkrótce podobne firmy powstaną w Polsce, ku zadowoleniu rodzimych kolekcjonerów. Oferta brytyjskiej firmy dostępna jest pod adresem  https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Zabytkowe pojazdy, o ile są zadbane, wyglądają naprawdę pięknie i stylowo. Jeśli więc mamy w garażu taki motoryzacyjny zabytek, nie wstydźmy się wyjeżdżać nim na ulice.


Zobacz także

Kto w Polsce potrafi bezbłędnie rozliczyć płacę minimalną w transporcie na terenie UE?
Co decyduje o atrakcyjności polskiego rynku dla firm z sektora e-commerce?
Jaki rodzaj oznaczeń wybrać: kreskowe czy DPM?
Dla koncepcji szczupłego zarządzania transport i magazynowanie to straty
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA