2016-10-27 | Kaizen&Lean

Efektywny profil zarządzania

Wysoka jakość produktów, perfekcyjnie i szybko realizowane zlecenia oraz sprawne przygotowywanie zamówionych produktów do odbioru lub wysyłki – to oczywiste czynniki sukcesu. Firmy zajmujące się produkcją różnego rodzaju wyrobów z tworzyw sztucznych lub też wykorzystujące tego rodzaju półprodukty w swej działalności nie są w tym przypadku wyjątkiem. Przedsiębiorstwa takie decydują się na wdrożenie rozwiązań zwiększających efektywność logistyki wewnętrznej i produkcji. Dzięki temu są one w stanie osiągnąć przewagę konkurencyjną oraz w rezultacie podnieść zyskowność przedsięwzięcia.
Obszarów mających znaczący wpływ na efektywność procesów produkcyjnych jest wiele, jednakże logistyka wewnętrzna odgrywa w tym kontekście zasadnicze znaczenie. Wystarczy jedno wąskie gardło lub błąd, a często mamy do czynienia z przestojami maszyn produkcyjnych lub nieefektywnym wykorzystaniem środków produkcji. Procesy magazynowania i przetwarzania różnego rodzaju profili z tworzyw sztucznych ze względu na znaczący wpływ na końcową jakość produktu są jednym z kluczowych czynników. Co więcej, wymagania rynku co do różnorodności profili oraz kolorów wciąż rosną – jest to nie bez znaczenia dla kontroli procesów produkcyjnych oraz utrzymania wymaganej efektywności produkcji. Klienci domagają się bardzo często nie tylko coraz szerszego asortymentu, ale również skrócenia terminów realizacji. W ten sposób tworzy się błędne koło i rodzi się pytanie, co zrobić, aby sprostać wymaganiom rynku zarówno w kontekście wzrostu asortymentu, jak i skrócenia czasu realizacji zleceń.
 
3

Automatyczne systemy magazynowe pozwalają odkryć świat zupełnie nowych możliwości i zrewolucjonizować procesy magazynowania, transportu i przetwarzania profili z tworzyw sztucznych. Przykładem może być światowy producent półwyrobów z tworzyw sztucznych – firma Ensinger GmbH.
 
Studium przypadku: Ensinger GmbH

Magazyn wysokiego składowania

Firma Ensinger jest światowym producentem tworzyw konstrukcyjnych i wysokosprawnych. W ofercie Ensinger znaleźć można półprodukty, elementy gotowe, kompletne zespoły budowlane czy precyzyjne profile z termoplastycznych tworzyw sztucznych. W zakładzie w Nufringen produkowane są między innymi różnego rodzaju profile z tworzyw sztucznych. Szeroka oferta firmy i różnorodność produktów sprawia, że w Nufringen magazynowane są bardzo różnorodne półprodukty, które w toku obróbki są dostosowywane do potrzeb danego klienta. Asortyment profili jest tak duży, że okazało się, iż pojawiły się problemy ze zorganizowaniem przechowywania tychże w sposób efektywny. Poszukując rozwiązania, które pozwoli podnieść efektywność logistyki wewnętrznej i produkcji, Ensinger zdecydował się na magazyn komorowy firmy Remmert. Wraz z ekspertami Remmerta wypracowano indywidualne rozwiązanie, którym okazał się magazyn wysokiego składowania – instalacja magazynowa w firmie Ensinger w zakładzie w Nufringen ma 24 m wysokości, 23 m szerokości i 47 m długości oraz niemal 3000 miejsc magazynowych na palety o nośności 2,5 i 1,5 t (dokładnie 2976 miejsc magazynowych).

Bardzo szybka układnica

Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest założenie, jakie poczyniono już w fazie projektowania magazynu – warunkiem koniecznym była możliwość dużej ilości wydań z magazynu w ciągu godziny. Procesy logistyczne oczywiście musiały również zostać optymalnie wkomponowane w procesy produkcyjne. Okazało się, iż konieczne jest wyposażenie instalacji magazynowej w dwie układnice regałowe – oczywiście po to, aby zwiększyć wydajność całego układu. Układnice te poruszają się z prędkością do 200 m/min, co pozwala na realizację ponad 100 wydań magazynowych na godzinę. Tym, co zdecydowanie wyróżnia tę instalację, jest więc prędkość oraz bardzo kompaktowa budowa instalacji. Równocześnie pojemność magazynu w porównaniu do wcześniej stosowanego rozwiązania magazynowego wzrosła niemal 4-krotnie. Przed firmą Ensinger otworzyło to nowe możliwości i pozwoliło na poszerzenie asortymentu profili i zwiększenie mocy produkcyjnych.
 
Układnice zastosowane w fabryce Ensinger poruszają się z prędkością do 200 m/min, co pozwala na realizację ponad 100 wydań magazynowych na godzinę. Tym, co zdecydowanie wyróżnia tę instalację, jest więc prędkość oraz bardzo kompaktowa budowa instalacji. Równocześnie pojemność magazynu w porównaniu do wcześniej stosowanego rozwiązania magazynowego wzrosła niemal 4-krotnie.
 
Nowa instalacja magazynu wysokiego składowania pozwoliła też na zautomatyzowanie części przepływu materiałów – procesy związane z transportem i przeładunkiem materiałów zostały znacząco przyspieszone dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów transportowych. Automatyzacja w obszarze logistyki wewnętrznej przyniosła też inne korzyści – dzięki niej zmniejszyły się np. koszty eksploatacji wózków jezdniowych, zmniejszono ryzyko wypadków i, co niezwykle istotne, wyeliminowano ryzyko uszkodzeń materiałów. Samo kompletowanie poszczególnych elementów składających się na zamówienie danego klienta zajmuje teraz również znacznie mniej czasu. Wszystko to odbywa się przy zagwarantowaniu najwyższej ergonomii pracy. Elastyczne urządzenia manipulacyjne służą do podnoszenia ciężkich blach i prętów. Z kolei piły docinające materiał na wymiar mają materiał dostarczony w kolejności odpowiadającej zaplanowanemu harmonogramowi produkcji – takie rozwiązanie eliminuje konieczność zastosowania miejsca buforowego. Dzięki większej przepustowości, klienci firmy Ensinger mają w efekcie zapewniony krótszy czas realizacji zamówień przy równoczesnym zagwarantowaniu szerokiego wachlarza produktów.
 
Małgorzata Łukaszewicz
 
Więcej na:
 
 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Relacja zdjęciowa z otwarcia magazynu firmy Amica
Amica otworzyła magazyn wysokiego składowania
Automatyzacja procesów przetwarzania blach na przykładzie producentów szaf sterowniczych.
Miejsce, czas oraz przepływ materiału – to kluczowe czynniki wpływające na efektywność procesów produkcji.
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA