2018-12-04 | Z ładunkiem w drodze

Raben na linii Regensburg – Legnica

Realizując strategię rozwoju bezpośrednich, codziennych połączeń drobnicowych pomiędzy Polską i Niemcami, Grupa Raben uruchomiła właśnie nowe połącznie Regensburg – Legnica. Pierwszym, symbolicznym transportem na tej linii był charytatywny przewóz oryginalnej drukarni Jana Gutenberga z początku XX wieku. Zabytek trafił do Puszczykowa pod Poznaniem, gdzie pod patronatem Muzeum Warszawy oddział Muzeum Drukarstwa, powstaje niezwykłe miejsce ożywione historią starego druku i warsztatami.
Raben na linii Regensburg – Legnica (Żródło: Raben)
Regensburg (dawniej Ratyzbona) to miasto nie tylko słynące z najstarszej, działającej do dzisiaj restauracji w Niemczech, ale także miejsce wspaniałych zabytków oraz historycznych skarbów. Wśród nich niepowtarzalny brylant - oryginalna drukarnia z początku XX wieku, sygnowana nazwiskiem firmy Jana Gutenberga. Kompletna linia drukarska zachowała się w prywatnych zabudowaniach bawarskiej miejscowości Maxhütte-Haidhof, tuż na obrzeżach  Regensburga. Zbiegiem okoliczności, na jej ślad trafił puszczykowski przedsiębiorca a zarazem pasjonat tematyki druku, Mikołaj Rybczyński.
 
„To była historia jak z filmu „Powrót do przyszłości”. Okazało się, że możemy ocalić od zapomnienia tradycyjną formę druku oraz propagować wynalazek Jana Gutenberga, który tak bardzo zmienił świat. Wyposażenie drukarni będzie wykorzystane podczas warsztatów w mojej galerii fotografii – drukarni,  a wiec będzie pełnić funkcję edukacyjną. Projekt uzyskał patronat Muzeum Warszawy oddział Muzeum Drukarstwa. Powstanie niezwykłe miejsce, które ożywimy historią starego druku. Dokonując zakupu, zwróciłem się z prośbą do Grupy Raben o pomoc w zakresie organizacji  transportu międzynarodowego z Niemiec do Puszczykowa.” – opowiada Mikołaj Rybczyński, Copia Studio Poland.
 
Drukarnia jako całość kolekcji pochodzi z lat 1897- 1971. Pochodzi z północy Niemiec z okolic Hamburga, a ok. 20 lat temu była przeniesiona do Maxhuette – Haidhof i stopniowo uzupełniana o kolejne eksponaty. Główne wyposażenie to dwie maszyny drukarskie Typograficzna Diamant z 1897 r., kilkanaście starych szaf zecerskich dębowych i bukowych z czcionkami z drewna oraz stopu zecerskiego, oryginalne matryce do druku z lat 1900-1970 r. z różnymi motywami (architektura, motoryzacja, moda, przyroda, design, codzienne życie). Zabytkowa drukarnia była czynna aż do roku ok 1985.

Pragnąc uratować tą niezwykła kolekcję, pasjonat drukarstwa zwrócił się do firmy Raben. Grupa Raben, realizując obecną strategię rozwoju bezpośrednich, codziennych połączeń drobnicowych pomiędzy Polską i Niemcami, stała się naturalnym partnerem tego wydarzenia. Tym bardziej, iż z początkiem listopada, firma uruchomiła aż 4 nowe i bezpośrednie połączenia drobnicowe z rejonu południowych Niemiec do głównego HUBu w Legnicy.  

„Listopadowe nowości uczciliśmy realizując zaszczytny odbiór zabytkowej drukarni z miejscowości Maxhutte – Heidhof. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki doskonałej współpracy oddziałów Raben Wrocław, Legnica, Gądki oraz Raben Regensburg. Szczególnie chciałbym podkreślić rolę przewoźnika Pana Macieja Kosowskiego, osoby bezpośrednio zaangażowanej i realizującej transport wspomnianej drukarni. Tak rzadko mówimy o ludziach, którzy są naszą wizytówką i bezpośrednio mają styczność z klientami. Bez osobistej pomocy Pana Macieja  nie udałoby się przeprowadzić całego transportu w bezpieczny i terminowy sposób” – opowiada Andrzej Bielecki, Dyrektor Dystrybucji Międzynarodowej Regionu, Raben Logistics Polska

W tym miejscu warto podkreślić rolę oddziału Raben Legnica, który w ramach siatki połączeń międzynarodowych Raben Logistics Polska, jako największy HUB, z powodzeniem rozwija niemieckie połączenia. Doświadczenie oraz możliwości techniczne (do przewozu drukarni wykorzystano specjalistyczną naczepę typu City Liner) pozwoliły na sprawny i bezpieczny transport zabytku Gutenberga do miejsca docelowego.

„Konsekwentnie budujemy silną sieć połączeń wahadłowych Grupy Raben łączących Polskę i Niemcy. Obecnie to aż 35 codziennych bezpośrednich wjazdów z Gateway Legnica do oddziałów Raben Niemcy i 31 codziennych połączeń importowych. Początek Listopada to poszerzenie oferty o połączenia importowe z Regensburg, Garching, Hof i Reichenberg.” – wyjaśnia Andrzej Bielecki.

Grupa Raben po uruchomieniu kolejnych połączeń z/do Regensburg, Garching (Monachium), Reichenberg, Hof dysponuje obecnie  44 codziennymi połączeniami exportowymi z Polski do Niemiec i 43 połączeniami importowymi do Polski z Niemiec, w oparciu o dwa centra przeładunkowe w Polsce – Legnica oraz Gądki k. Poznania.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Dachser z czarterem do Szanghaju na szczyt sezonu
AsstrA zrealizowała gigantyczną operację transportową
Nadzorowanie transportu motocykli staje się łatwiejsze
Nowe połączenie Raben na linii Włochy-Niemcy
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Regularne, międzynarodowe linie drobnicowe są zawsze odpowiedzią na potrzeby rynku
Znamy najlepszych, tegorocznych operatorów wózków
Czy logistyka przyszłości będzie zautomatyzowana?
Nowe połączenie Raben na linii Włochy-Niemcy
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA