2018-04-26 | Z ładunkiem w drodze

Na szlaku inwestycji

PEKAES coraz intensywniej działa na Jedwabnym i Bursztynowym Szlaku. W ubiegłym roku spółka obsłużyła kilkaset pociągów wiozących towary z portów znad Bałtyku. Aż dwukrotnie zwiększyła się ilość towarów przewożonych tą drogą do terminalu w Łodzi. Tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez kolejnych inwestycji, które już teraz zapowiada Grupa PEKAES.
Na szlaku inwestycji (Żródło: PEKAES)

Od czasu przejęcia spółki SPEDCONT w 2013 roku Grupa PEKAES nieustannie inwestuje w rozwój przewozów towarów z Chin oraz z nadbałtyckich portów zlokalizowanych w Gdyni i Gdańsku. Dzięki rozbudowie terminalu przeładunkowego w Łodzi obecnie spółka może składować nawet 3 500 kontenerów czterdziestostopowych, czyli o 25 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Do końca kwietnia planowane jest zakończenie rozbudowy 13-hektarowego terminalu. To pozwoli zwiększyć transport i przeładunek towarów transportowanych z Chin oraz portów.

W ubiegłym roku obroty terminalu SPEDCONT w Łodzi wzrosły o ponad 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W tym roku spodziewamy się dalszego wzrostu przeładunków – ilość towarów z portów może się zwiększyć nawet o jedną trzecią, natomiast w przypadku transportów z Chin prognozujemy co najmniej 20-procentowy wzrost. Tak dynamiczny rozwój wymaga nieustannych inwestycji, dlatego rozbudowa łódzkiego terminalu ma dla nas znaczenie strategiczne – mówi Marcin Dobruchowski, Prezes Zarządu SPEDCONT.

W tym roku spółka zakupiła kolejne naczepy kontenerowe, co powiększy ich flotę do prawie 150 sztuk. Zaplanowano także montaż i uruchomienie w terminalu kolejnej suwnicy, a także wyposażenie obiektu w nowe wózki do przeładunku kontenerów. Inwestycje obejmują także technologię. Obecnie wprowadzane są nowoczesne systemy informatyczne do zarządzania spedycją i placem składowym, co powinno znacznie poprawić efektywność i usprawnić przeładunek.

SPEDCONT, jako spółka wchodząca w skład Grupy PEKAES, oferuje klientom kompleksową ofertę usług intermodalnych. Zapewnia nie tylko dostawy kontenerów z portów do terminali lub na bocznicę Klienta, lecz także pełną obsługę przeładunkową, dowóz samochodowy kontenerów z terminala, przewozy magistralą transsyberyjską, przewozy bocznicowe w portach oraz bezpieczny i ekologiczny transport kontenerów na terenie kraju, Dzięki temu, że PEKAES posiada biura spedycji morskiej w Gdyni i Szczecinie, może zaoferować Klientom również wiele usług dodatkowych, takich jak pełna obsługa celna, usługi portowe w kraju i za granicą, magazynowanie, składowanie, pakowanie oraz konfekcjonowanie towarów.

Rozbudowa terminalu przeładunkowego w Łodzi to nasza odpowiedź na dynamiczny rozwój przewozów towarów na Bursztynowym i Jedwabnym Szlaku. Usługi intermodalne realizowane przez wchodzącą w skład Grupy PEKAES spółkę SPEDCONT cieszą się ogromnym zainteresowaniem Klientów. Obecnie w ciągu tygodnia oferujemy łącznie 10 połączeń z oraz do portów w Gdyni i Gdańsku. W najbliższym kwartale planujemy zwiększyć liczbę połączeń do 12, ponieważ takie jest zapotrzebowanie ze strony naszych Klientów. Można powiedzieć, że inwestowanie jest z jednej strony odpowiedzią na oczekiwania rynku, z drugiej zaś – motorem napędowym naszego rozwoju – przyznaje Maciej Bachman, Prezes Zarządu Grupy PEKAES.


Zobacz także

Kolejne filie GLS w Koninie i Tarnowie
Europejski potentat dystrybucji paletowej podbija Polskę
Emirates SkyCargo: nowa usługa szybkiego przewozu części do aut
Poznaj 5 rozwiązań technologicznych zmieniających branżę TSL
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

"Kolej z Chin dla każdego": temat webinarium dla importerów
Jakie towary przewozimy koleją?
Analitycy obniżyli prognozy przewozowe dla PKP Cargo
Worldwide Logistics Group i ATC Cargo: chińsko-polska ekspansja w Europie
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA