2017-12-15 | Z ładunkiem w drodze

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy obejmuje przewóz ładunków, których wielkość i masa przekraczają dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach krajowych lub międzynarodowych. Do transportu ponadgabarytowego można zaliczyć m.in. przęsła mostów, elementy konstrukcji przemysłowych, turbiny wiatrowe czy też transformatory elektryczne.
Każdy transport ponadgabarytowy wymaga kompleksowego podejścia. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego pojazdu, ale także dokładne zaplanowanie trasy przejazdu, organizację załadunku i rozładunku oraz zapewnienie odpowiednich zezwoleń i ubezpieczeń. Decydując się na transport ponadgabarytowy, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy spedycyjnej, która zapewni kompleksową obsługę transportowo-logistyczną.

Planowanie i organizacja transportu ponadgabarytowego

Każdy transport ponadgabarytowy jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Kluczowym elementem takiego transportu jest proces planowania, podczas którego można przygotować zarys całej trasy, dobrać odpowiedni pojazd, a także zadbać o ewentualne dostosowanie infrastruktury drogowej na czas przejazdu. Na etapie planowania zazwyczaj pomagają eksperci z dziedziny logistyki, którzy są w stanie zaplanować transport w najbardziej optymalny i bezpieczny sposób z uwzględnieniem dopuszczalnych norm zawartych w przepisach o ruchu drogowym. Kolejnym etapem powinna być organizacja odpowiednich zezwoleń oraz ubezpieczenie przewożonego ładunku.

Transpot ponadgabarytowy wymaga odpowiednich zezwoleń

Transport ponadgabarytowy to nie tylko dobór odpowiedniego pojazdu i zaplanowanie optymalnej trasy, ale także zadbanie o właściwą dokumentację i zezwolenia. Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2011 roku szczegółowo reguluje warunki transportu ponadgabarytowego. Od tego momentu wyróżnia się siedem kategorii zezwoleń wydawanych nawet na dwa lata. Zezwolenie na transport ponadgabarytowy jest niezbędnym dokumentem uprawniającym do tego, aby przewozić po drogach publicznych ładunki o niestandardowych wymiarach. Koszt zezwolenia jest ustalany indywidualnie na podstawie długości trasy oraz przekroczonych wymiarów.

SPT Doliński & Burlikowska zapewnia kompleksową obsługę w zakresie transportu ładunków:

- ponadnormatywnych

- ponadgabarytowych

- nienormatywnych

- specjalistycznych

- ciężkich

W celu poznania szczegółowej oferty, zapraszamy na naszą stronę internetową https://spt24.eu

 

Zobacz także

Ponad 80 ton ładunku na trasie Polska - Rumunia
Sześciokrotny wzrost po dziesięciu latach działalności
Poznaj korzyści z wynajmu naczep, chłodni oraz ciągników siodłowych
Zmiana ścieżki logistycznej i rozwój Portu Gdańsk
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

AsstrA zrealizowała gigantyczną operację transportową
Kilka słów o transporcie towarów ponadgabarytowych
Transport nietypowych ładunków wymaga dużej wiedzy
Go Logis organizuje ponadnormatywny transport szyb
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA