2017-11-29 | Z ładunkiem w drodze

Port Gdańsk bije kolejne rekordy w przeładunkach

W październiku br. Port Gdańsk zanotował po raz kolejny rekordowe wyniki w przeładunkach. Ilość przechodzących przez Port towarów miesiąc do miesiąca była wyraźnie większa we wszystkich grupach ładunkowych, szczególnie w drobnicy i samochodach. Jest to już stała tendencja w wynikach przeładunków Portu. W ciągu 10 miesięcy 2017 r. w Porcie Gdańsk przeładowano łącznie 32 055 465 ton towarów tj. o 3,4% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Port Gdańsk bije kolejne rekordy w przeładunkach (Żródło: Port Gdańsk)
Tylko w październiku przeładunki w Porcie Gdańsk osiągnęły poziom 3 612 895 ton, tj. o 15,4% więcej niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Największy wpływ na ten wynik miały ładunki drobnicowe, które w stosunku do ubiegłego roku wzrosły aż o 16%. W październiku obroty w tej grupie wyniosły ponad 1,6 mln ton. Drobnica jest dominującą grupą w strukturze przeładunkowej Portu Gdańsk, z blisko 45% udziałem w obrotach całkowitych.
 
"Rekordy, które notujemy, pokazują stały rozwój Portu Gdańsk. Świetne wyniki zawdzięczamy przeładunkom ro-ro, gdzie obecnie mamy wynik niemal dwukrotnie większy niż w zeszłym roku. Ogromną rolę odgrywa też drobnica kontenerowa"– mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
 
 
Terminal kontenerowy DCT Gdańsk w październiku obchodził dziesięciolecie swojej działalności. Od początku istnienia DCT sześciokrotnie zwiększył swoje możliwości operacyjne i dąży do dalszego rozwoju, dzięki nowemu programowi inwestycyjnemu.
 
"W okresie styczeń-październik 2017 roku, przeładowaliśmy niemal 13 mln ton towarów. Zdolności do przeładowania takiego tonażu drobnicy skonteneryzowanej osiągnęliśmy dzięki pomyślnie zakończonej inwestycji T2 – budowy drugiego nabrzeża. DCT jest już na dobrej drodze by przewyższyć przeładunki poprzednich lat i jesteśmy pewni, że rok 2017 będzie dla nas rekordowy" – mówi Prezes DCT Gdańsk, Cameron Thorpe.
 
Kluczowy udział we wzroście ładunków z grupy ro-ro ma dla Portu Gdańsk działalności operatora logistyki samochodowej Adampol S.A. W pierwszych 10 miesiącach br. w Porcie Gdańsk przeładowano 60 428 aut handlowych, co daje wynik aż o 400% lepszy niż w ubiegłym roku. Port Gdańsk w październiku zwiększa też przeładunki towarów masowych. Po raz pierwszy od pół roku miesięczny wolumen zbóż w Porcie przekroczył 100 tys. ton. Tym samym wynik zwiększył się o 35,8% w stosunku do zeszłego roku. ZMPG odnotowuje także wysoki wolumen węgla (ponad 12% udziału w całkowitym wolumenie przeładunków), który utrzymuje się stale na dobrym poziomie, zgodnie z założonym planem. Na uwagę zasługuje także zwiększony przeładunek gazu (+66% w stosunku do okresu styczeń-październik 2016).
 
źródło: Port Gdańsk

Zobacz także

Poznaj korzyści z wynajmu naczep, chłodni oraz ciągników siodłowych
Zmiana ścieżki logistycznej i rozwój Portu Gdańsk
Gigantyczny transport Dachser z policyjną eskortą
5 mitów dotyczących ewidencji czasu pracy kierowców
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Port Gdańsk umocnił pozycję drugiego największego portu kontenerowego na Bałtyku
Miliard złotych na inwestycje w infrastrukturę nabrzeża
Port Gdańsk rozwija współpracę z portem w Rijece
Port Gdańsk z kolejnym dofinansowaniem unijnym
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA