2017-09-14 | Z ładunkiem w drodze

Zakład na pokład, czyli jak transportować fabrykę

Eksperci oddziału AsstrA Heavy Lift (Poznań i Gdańsk, Polska) z sukcesem ukończyli kolejny projekt dla kluczowego klienta AsstrA Wood and Paper Logistics – przewóz zakładu z Villabrazarro, Hiszpania do Wielkiego Tyrnowa, Bułgaria. Realizacja projektu trwała od maja do lipca 2017 roku.
Zakład na pokład, czyli jak transportować fabrykę (Żródło: AsstrA)
Z Hiszpanii do Bułgarii dostarczono ponad 100 części ponadgabarytowych – elementów linii produkcyjnej do wytwarzania płyt wiórowych. Zakład, kupiony przez klienta, został w całości zdemontowany i przetransportowany do nowego miejsca budowy.
99% transportowanych elementów i konstrukcji odnosiło się do grupy ładunków ponadgabarytowych: niektóre z nich osiągały 5 m wysokości i 5,5 m szerokości.
 
Cały projekt składał się z kilku etapów:   

•    Wstępne prace inspekcyjne, po zakończeniu których  została podjęta decyzja o kombinowanym schemacie dostawy: ląd – morze – ląd;
•    Opracowanie  samego schematu dostawy;
•    Uzyskanie pozwoleń i czarter statku;
•    Bezpośrednio transport,  składający się z 3 etapów.
 
Początkowo 50 ponadgabarytowych części dostarczono drogą lądową do portu Leixões, Portugalia. W ciągu 3 tygodni ładunek stopniowo wywożony był z Hiszpanii, a następnie przechowywany w otwartym magazynie w porcie. Specjaliści AsstrA Heavy Lift, portowi agenci i firma czarterowa, podstawiająca statek na załadunek, kilkakrotnie przenosili datę i czas załadunku zgodnie z wymaganiami klienta. Najważniejszym warunkiem był przewóz ładunku "under deck" (w tłumaczeniu z języka angielskiego – pod pokładem).
 
W drugim etapie w celu dostawy drogą morską specjaliści naszej firmy zamówili specjalny statek z podwójnym pokładem towarowym - «twindecker». W ciągu dwóch dni pod kierownictwem specjalistów AsstrA prace dotyczące załadunku i jego mocowania na statku odbywały się z maksymalną precyzją.
 
Ostatnim etapem transportu była dostawa ładunku do portu w Warnie, Bułgaria. Po 10 dniach od wysyłki ładunek dotarł do portu przeznaczenia, a następnie w składzie 10 konwojów został  dostarczony do końcowego miejsca rozładunku – fabryki klienta w Wielkim Tyrnowie.
 
 
Transport pozostałych 50 „małych” ponadgabarytowych konstrukcji odbywał się drogą lądową z zakładu Villabrazarro do Wielkiego Tyrnowa. Dla przewozu jednocześnie wykorzystano pojazdy samochodowe kilku pewnych partnerów: przewoźników i firm transportowych.
 
Skomplikowanym etapem projektu był rozładunek ponadgabarytowych elementów i konstrukcji na terytorium zakładu w Bułgarii – w końcowym miejscu przeznaczenia. Na etapie początkowym została podjęta decyzja o demontażu części fabrycznej budowli w celu zapewnienia podjazdu środka transportu do przeznaczonego dla rozładunku dźwigu. Inżynierom zakładu udało się rozwiązać sytuację bez zastosowania  środków drastycznych, co pozwoliło operatywnie i fachowo zakończyć przewóz.
 
Wszystkie etapy projektu osobiście były kontrolowane przez eksperta AsstrA-Associated Traffic AG, kierownika działu AsstrA Heavy Lift Przemysława Borońskiego. Pan Boroński podzielił się swoimi komentarzami o przebiegu transportu:
 
„Było kilka momentów krytycznych, ale przewidywaliśmy je jeszcze w trakcie opracowywania planu, dlatego pomyślnie poradziliśmy sobie z nimi. Wymagaliśmy bardzo dobrej, skoordynowanej pracy kilku grup roboczych".
 
“Koordynacja pracy ekipy montażowej przy załadunku w Villabrazarro w celu szybkiej dostawy do portu Leixões była jednym z największych wyzwań stojących przed nami. Powodem tego były wysokie koszty magazynowania ładunku w porcie i zakwaterowania 30 pracowników w Hiszpanii“.
 
„Biorąc pod uwagę parametry transportu i ładunków, przewóz odbył się jako przewóź ponadnormatywny. Otrzymaliśmy zezwolenie na przewóz tylko na krótki czas, dlatego trzeba było szybko koordynować pracę wszystkich grup i dostarczyć towar do portu Leixões w wyraźnie określonym terminie".
 
“Ale w Bułgarii czekały na nas jeszcze większe trudności: zakorkowany ruch samochodów osobowych (sezon urlopowy) oraz delegowanie konwoju policji do  innych zadań. Wszystko to utrudniło wyjazd z Warny, dlatego data i czas wyjazdu wielokrotnie były odkładane“.
 
Udane zakończenie kolejnego niestandardowego projektu – wskaźnik kompetencji i rzetelności firmy AsstrA. Oddział AsstrA Heavy Lift przez ponad 10 lat świadczy kompleksowe usługi logistyczne i transportowe w przewozach ładunków ponadgabarytowych i ciężkich. Dla klientów świadczymy wszystkie rodzaje transportu oraz schematy kombinowane dostawy ładunku. Holding  wykorzystuje własną specjalistyczną flotę samochodów, a także dostosowany transport kolejowy, morski i rzeczny.
 
źródło: AsstrA
 

Zobacz także

Sposób na zlikwidowanie kosztów magazynowania
Zobacz, co oferuje rynek motoryzacyjny branży TSL
Rząd chce wydać miliardy na żeglugę śródlądową
DB Schenker łączy 38 krajów jedną siecią logistyczną
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Masz do przewiezienia ponadgabaryt? Dowiedz się jak przewożą je fachowcy
Ponad 80 ton ładunku na trasie Polska - Rumunia
Gigantyczny transport Dachser z policyjną eskortą
PEKAES zajmie się przewozem ponadgabarytów
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA