2017-01-23 | Z ładunkiem w drodze

Krokodyle jadą do nowego zoo

Transport zwierząt za każdym razem wymaga szczegółowego planowania oraz perfekcyjnej realizacji. Kiedy pojawiła się potrzeba relokacji 10 krokodyli z Danii do Stanów Zjednoczonych, zoo w Aalborgu zwróciło się do swojego sprawdzonego partnera – DSV.
Krokodyle jadą do nowego zoo (Żródło: DSV)
Przy okazji ostatniej współpracy warunki transportu wymagały bardzo niskich temperatur dla zapewnienia komfortu specjalnemu pasażerowi, jakim był polarny niedźwiadek. Tym razem, dla dziesiątki rzadkich czarnych kajmanów, komfort podróży oznaczał stałą temperaturę 25°C na całej trasie pomiędzy zoo w Aalborgu aż do Towarzystwa Herpetologicznego w Phoenix, Arizonie.

„Gady te są dla nas bardzo ważne, w związku z czym również warunki w jakich miały być przewożone były dla nas niezwykle istotne. W minionych latach już kilkukrotnie korzystaliśmy z usług DSV oraz doświadczenia ich specjalistów w zakresie transportu żywych zwierząt. Dzięki współpracy ze sprawdzonym partnerem mieliśmy pewność, że kajmany na każdym etapie podróży będą miały idealne warunku, a my będziemy na bieżąco informowani o postępach w transporcie” powiedział Rikke Kruse Nielsen, zoolog z Aalborg Zoo.
 

Najlepszym sposobem na przewiezienie gadów na tak długiej trasie było przygotowanie dla nich specjalnych rur z wentylatorami. Dzięki temu zwierzęta nie były narażone na jakiekolwiek obrażenia związane z transportem. Ograniczona przestrzeń sprzyjała też redukcji stresu związanego z podróżą do takiego stopnia, że kajmany nie musiałby być na czas transportu usypiane.

Pojemniki, przygotowane specjalnie dla nich w oparciu o szczegółową specyfikację, zostały wyścielone specjalnymi wkładkami pozwalającymi utrzymać pożądaną temperaturę. Gady zostały przetransportowane w ciężarówce podgrzanej do odpowiedniej temperatury, a następnie przewiezione na lotnisko, do wcześniej ogrzanego kontenera, by w nim dotrzeć do swojego nowego domu z bardziej sprzyjającym klimatem.

Kiedy w maju 2013 roku w Aalborgskim zoo wykluł się pierwszy, a w sierpniu 2015 drugi czarny kajman, młode krokodyle wywołały niemałą sensację wśród ekspertów i pasjonatów tych rzadkich gadów. Wynikało to z tego, że ta dwójka to pierwsze czarne kajmany jakie kiedykolwiek udało się rozmnożyć w niewoli.

Czarny kajman to duży krokodyl, jeden z większych istniejących członków rodziny aligatorowatych z regionu dorzeczy amazońskich, który jest w stanie osiągnąć długość nawet powyżej 5 metrów. Mimo, że jest niekwestionowanym liderem łańcucha pokarmowego, stał się gatunkiem zagrożonym ze względu na swą piękną, czarną skórę.

Zoo w Aalborgu dzieli się młodymi z innymi instytucjami na świecie w ramach programu rozrodczego mającego na celu zapewnienie przetrwania tego wyjątkowego gatunku. Krokodyle, który wyruszyły w podróż do Stanów Zjednoczonych miały od jednego do trzech lat oraz długość ok. 180 cm. W poprzednich latach DSV współpracowało już z zoo w Aalborgu przy transportach m.in. niedźwiadka polarnego, Tamaryny Cesarskiej i czerwonej pandy.
 
źródło: DSV
 

Zobacz także

CTL Logistics kupuje 750 wagonów.
Rok 2016 pod znakiem wzrostów w DPD Polska.
Dachser chce usprawnić łańcuch dostaw.
Przełomowy rok dla DCT Gdańsk.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Operator logistyczny zbuduje dom i nastroi gitarę
DSV stawia na wydajnośc pracy na wysokości
Obiekt DSV dla nowoczesnej logistyki farmaceutycznej
DSV Road wynajmuje powierzchnię w 7R Park Wrocław
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA