2019-03-20 | Wymiana doświadczeń

Systemy vendingowe – trendy w przechowywaniu środków BHP i narzędzi

Łukasz Kańtoch, Prezes Zarządu w firmie ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o. o., opowiada o rosnącej popularności automatów vendingowych.

logistyczny.com: Na jakim etapie rozwoju w Państwa ocenie jest dziś rynek urządzeń vendingowych wykorzystywanych w przestrzeni produkcyjnej? (faza wprowadzenia, wzrostu, nasycenia, dojrzałości?)

Łukasz Kańtoch, ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne Sp. z o. o.: W ostatnim okresie można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania systemami automatycznego składowania wykorzystującymi koncepcję rozwiązań vendingowych - jeden towar do konkretnego człowieka, czyli w pełni automatyczną formę dostarczania niezbędnych towarów bezpośrednio do rąk danego użytkowników, z pełnym śledzeniem procesu ich przepływów.

Systemy vendingowe najczęściej kojarzone są ze składowaniem i pobieraniem artykułów spożywczych, do których zaliczane są automaty na napoje, słodycze i drobne przekąski.

W związku z rozwojem rynku intralogistycznego i jego rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania automatyczne, systemy vendingowe w ostatnim okresie znalazły zastosowanie również w innych branżach, a zakres przechowywanego w nich asortymentu uległ rozszerzeniu.

Urządzenia tego typu coraz częściej wykorzystywane są do przechowywania narzędzi, części zamiennych, czy też środków BHP w magazynach firm produkcyjnych i handlowych oraz centrach logistycznych.  

Proponowane przez nas rozwiązanie z zastosowaniem koncepcji vendingu to automatyczny system Rotomat w wersji Lockomat oraz system Vendishelf dla regałów Lean-lift.

Co w największym stopniu napędza popularność i sprzedaż tego typu rozwiązań do firm produkcyjnych? (przepisy BHP, trendy, przewagi rynkowe, moda na kaizen i lean?)

Rosnąca popularność rozwiązań vendingowych związana jest przede wszystkim z możliwością kontroli przepływu towarów i wydawania ich uprawnionym osobom z pełną ewidencją. Firmy pragną monitorować ilość zużytych materiałów takich jak np. narzędzia czy części zamienne przez konkretnych pracowników lub działy.

Rozproszone systemy vendingowe mają jednak podstawową wadę w postaci stosunkowo małej pojemności (szafki o wysokości nieprzekraczającej 2 metrów), a także braku przygotowania do składowania towarów większych lub ciężkich.

Nasze rozwiązania, takie jak regał Lean-Lift wraz z Vendishelfem oferują nie tylko kontrolę wydań towarów, ale umożliwiają też składowanie bardzo dużej ilości przedmiotów, wykorzystując w pełni wysokość pomieszczeń, przy oszczędność powierzchni i czasu.

Co ważne, przyczyniają się również do wzrostu ergonomii pracy, a także poziomu bezpieczeństwa składowanych produktów, przeciwdziałając ich uszkodzeniu i chroniąc przed dostępem osób nieupoważnionych.

Istotne znaczenie dla popularyzacji rozwiązań vendingowych mają również trendy światowe i procesy globalizacyjne. Dotyczy to między innymi dynamicznie rozwijających się w ostatnim okresie procesów automatyzacji, cyfryzacji i wymiany danych w ramach Logistyki 4.0.

Proszę o krótką charakterystykę wybranych produktów, które szczególnie polecacie Państwo w swojej ofercie klientom z sektora produkcyjnego.

Z myślą o potrzebach firm w zakresie bezpiecznego i kontrolowanego składowania drobnych lub cennych elementów takich jak środki ochrony pracy, narzędzia, małe części, komponenty elektroniczne, farmaceutyki specjalnego nadzoru czy biżuteria, firma ISL oferuje automatyczne rozwiązania typu Rotomat w wersji Lockomat oraz opatentowany system Vendishelf do regału automatycznego Lean-Lift. Dostarczane przez nas systemy ograniczają dostęp użytkowników tylko do pojedynczego przedmiotu, podobnie jak w przypadku urządzeń vendingowych, gdzie danej osobie może być wydana tylko jedna sztuka danego towaru.

System Lokomat to zamykane ręcznie lub automatycznie przegrody, które znajdują zastosowanie w automatycznych regałach typu Rotomat. system VendiShelf to z kolei rodzaj kasety na półce podzielonej na mniejsze przegrody z zamkami elektromagnetycznymi zaprojektowanej dla regałów typu Lean-Lift.

Instalacja tych specjalistycznych rozwiązań bazuje na standardowym dla regału Rotomat lub Lean-Lift oprogramowaniu i zasilaniu.

Niezależnie od wybranej opcji automatyczne systemy magazynowe typu ROTOMAT i Lean-Lift pozwalają zaoszczędzić powierzchnię, wykorzystując w pełni wysokość pomieszczenia, a także umożliwiają intuicyjną i wygodną obsługą oraz szybki, łatwy i kontrolowany dostęp do materiałów. Aby pobrać towar składowany w regale osoby uprawnione muszą dokonać autoidentyfikacji za pomocą indywidualnego hasła, identyfikatora z kodem kreskowym, karty zbliżeniowej lub transpondera RFID.

Dodatkowa zaletą tego rozwiązania jest możliwość późniejszej weryfikacji i śledzenia wydań magazynowych, gdyż operacje dokonane przez każdego z użytkowników są rejestrowane w systemie.

Kolejnym udogodnieniem wynikającym z zastosowania automatycznych regałów magazynowych typu ROTOMAT i Lean-Lift jest również bezbłędna identyfikacja towarów za pomocą wskaźników lokalizacji.

Każdy dostarczany przez ISL automatyczny regał magazynowy projektowany jest zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów, co sprawia, że jego zastosowanie jest w zasadzie nieograniczone, obejmując praktycznie każdą branżę, od logistycznej i motoryzacyjnej, przez farmaceutyczną i kosmetyczną, aż po elektryczną czy spożywczą.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Co czeka branżę transportową w przypadku twardego Brexitu?
Odpowiedzi na pytania, które nurtują przewoźników
Co zrobić gdy tachograf przestanie działać?
Rozwiązania magazynowe WDX S.A. dla e-commerce
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Siedziba i nowe centrum logistyczne Schavemaker już otwarte
Ponad 50% polskich firm ma problem ze znalezieniem pracowników
Wywiad z Rafałem Krajewskim, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska
Już w czerwcu kolejna konferencja logistyczna
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA