2018-05-28 | Wymiana doświadczeń

Prąd zamiast ropy

Islandia wdraża plan, który ma zwiększyć wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. W ramach inicjatywy zachęca do korzystania z pojazdów elektrycznych.
Prąd zamiast ropy (Żródło: ABB)

Przez lata Islandia w zbyt dużym stopniu polegała na dostawach ropy z zagranicy. Stało się to impulsem do wytężonych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju kraju. Obecnie 80 procent energii wykorzystywanej na wyspie pochodzi z zasobów niekopalnych, wśród których przodują energia wodna i geotermalna.

Zdolność do samodzielnego zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych ma ogromne znaczenie dla naszej niezależności – podkreśla Jón Björn Skúlason, dyrektor Icelandic New Energy, spółki, która koordynuje ogólnokrajowe inicjatywy prowadzone przez instytucje rządowe, przemysłowe i badawcze.

Paliwa kopalne nadal odpowiadają za 20 procent całkowitego zużycia energii w Islandii, ale tamtejszy rząd wprowadził finansowany przez państwo program mający na celu rozpowszechnienie korzystania z pojazdów elektrycznych. Efekty są już widoczne: po islandzkich drogach jeździ obecnie ponad 6000 e-samochodów. W 2014 roku było ich zaledwie 90.

Wzdłuż słynnej, okrążającej wyspę Drogi 1, której długość wynosi 1332 km, zainstalowano już ponad 20 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych firmy ABB. Urządzenia działają w ekstremalnych warunkach klimatycznych.– Klimat na Islandii jest jednym z najbardziej wymagających na świecie. Zdarza się, że temperatura spada poniżej -30 stopni. Do tego dochodzi duże stężenie soli, mgły morskie, wilgotność powietrza i nawałnice – mówi Bjarni Már Júlíusson, dyrektor generalny ON Power, zakładu energetycznego należącego do Reykjavik Energy.

Stabilna infrastruktura stacji ładowania pojazdów elektrycznych ma kluczowe znaczenie, jeżeli Islandia chce zrealizować swoje plany i mieć w stu procentach zrównoważoną gospodarkę energetyczną. –Na początku w mieszkańcach przeważał sceptycyzm, ale teraz e-samochody są na drogach i wiemy, że już na nich zostaną – dodaje Skúlason.

Na stacjach ABB samochód elektryczny zostaje w pełni naładowany w czasie 15-30 minut. Wszystkie stacje korzystają z zaawansowanych usług autoryzacji użytkowników i płatności online. Dzięki rozwiązaniom ABB Ability™ urządzenia działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zdalna łączność cyfrowa umożliwia stałe monitorowanie urządzenia z dowolnego miejsca na wyspie. Dzięki tej usłudze ON Power ma dostęp do danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na proaktywną kontrolę stanu technicznego stacji. ABB zapewnia w pełni elastyczny podgląd całej sieci. Operator może w ten sposób upewniać się, że system pracuje sprawnie nawet w temperaturze -35°C.

Stacje ładowania są podłączone do Microsoft Azure, czyli platformy obliczeniowej w chmurze, aby zapewniać większą wydajność sieci. Technicy mogą zdiagnozować ponad 90 procent wszystkich błędów i rozwiązać 60 procent z nich zdalnie, bez konieczności pojawienia się na miejscu. A jednocześnie ON Power może informować swoich klientów o wszelkich zdarzeniach na bieżąco.

W przypadku wystąpienia błędu, ABB zazwyczaj może zdalnie zrestartować stację ładowania, co jest niezwykle pomocne na Islandii ze względu na duże odległości i trudne warunki pogodowe, które utrudniają wysyłanie personelu serwisowego w teren – podkreśla Óskar Gústavsson, kierownik sprzedaży w Johan Rönning, dystrybutora ABB na terenie Islandii.

ON Power wykorzystuje swoje firmowe barwy, aby pomóc kierowcom zlokalizować stacje ładowania. –Wszystkie stacje ładowania są pomalowane na pomarańczowo, dzięki czemu są lepiej widoczne, gdy pogoda ogranicza widoczność – tłumaczy Lasse Altmann, dyrektor ds. rozwoju biznesu ABB E-Mobility Charging.

W 60 krajach zamontowano już ponad 6500 szybkich ładowarek prądu stałego ABB. Tym samym firma stała się globalnym liderem w technologii szybkiego ładowania DC wykorzystującej łączność sieciową.

ABB jest partnerem głównym 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 14-16 maja odbywa się w Katowicach. Drugiego dnia EKG firma bierze udział w trzech sesjach, w tym jednej poświęconej elektromobilności.


Zobacz także

Agencje celne integrują usługi ze standardami bezpieczeństwa międzynarodowego łańcucha dostaw
Monitoring doświadczeń użytkowników aplikacji
Silne aglomeracje rozwijają innowacyjne usług przemysłu
Islandia inwestuje w sieć szybkiego ładowania
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Zrównoważony rozwój cieszy się niesłabnącą popularnością
Ekociężarówki napędzane gazem ziemnym w DHL
40 proc mniej emisji CO2 zapowiada DB Schenker
Środki z grantu UPS wesprą programy pomocy chorym na nowotwory krwi
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA