2018-05-23 | Wymiana doświadczeń

Odpraw się celnie

Mówiąc o branży transportowo-logistycznej w pierwszej kolejności intuicyjnie przywołujemy skojarzenia związane ze środkami transportu, rodzajami ładunków i spedytorami. Dopiero na końcu listy pojawiają się agencje celne. Ich znaczenie w międzynarodowym łańcuchu dostaw jest wielokrotnie niedoceniane.
Odpraw się celnie (Żródło: AsstrA)

Często uznaje się je za komponent szeroko rozumianych usług logistycznych, zapominając o funkcji przewodniej – agencje celne integrują kompleks usług ze standardami bezpieczeństwa międzynarodowego łańcucha dostaw, a jak wiemy, bezpieczeństwo to podstawa funkcjonowania obrotu towarowego.

Międzynarodowy dostawca usług transportowo-logistycznych AsstrA-Associated Traffic AG oferuje odprawy celne na terenie Niemiec, Litwy, Białorusi, Rosji i Polski. Agencje celne AsstrA w Polsce znajdują się na Terminalu Samochodowym w Koroszczynie, w Białymstoku oraz na Przejściu Granicznym w Kuźnicy. Oddziały w Koroszczynie i Kuźnicy otwarte są całodobowo, a także w niedzielę i święta. Agenci celni w Białymstoku dostępni są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, zaś w soboty pełnią dyżury.

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw z AsstrA

Grupa AsstrA świadczy kompleksowy zakres usług celnych. Kierownik agencji celnej AsstrA w Koroszczynie, Małgorzata Matwiejuk, podkreśla: -Z uwagi na lokalizację agencji celnych - Przejście Graniczne w Koroszczynie i Kuźnicy, głównym obszarem naszej działalności są odprawy tranzytowe T1 objęte szwajcarską gwarancją. Procedura tranzytowa T1 umożliwia swobodny przepływ towarów pomiędzy państwami Unii Europejskiej i krajami spoza Wspólnoty z jednoczesnym zawieszeniem należności celno-podatkowych do momentu odprawy ostatecznej w kraju przeznaczenia.

W przypadku odpraw tranzytowych AsstrA gwarantuje również usługę EPI - elektroniczną wyprzedzającą informację do organów celnych na Białorusi. Agenci celni firmy zajmują się także wystawianiem karnetów TIR i listów przewozowych CMR oraz odprawą importową i eksportową.

-Niewątpliwie naszym największym atutem jest całodobowa obsługa z możliwością odpraw celnych importowych bezpośrednio na granicy - zaznacza Małgorzata Matwiejuk. -Cały proces odprawy importowej przebiega sprawnie, oclony towar jest do dyspozycji klienta i może być dostarczony w dowolne miejsce. Kierownik agencji celnej AsstrA w Koroszczynie zauważa również, że importowa odprawa na granicy znacznie skraca czas i koszty całej dostawy. -Zamiast dwóch odpraw, tj. odprawy tranzytowej do miejsca przeznaczenia oraz odprawy importowej, mamy do czynienia tylko z jedną odprawą, która umożliwia odpowiednie zadysponowanie towarem. Aby klienci byli obsługiwani na obydwu przejściach granicznych, wystarczy złożyć jedno upoważnienie w dowolnym biurze AsstrA- wyjaśnia Małgorzata Matwiejuk.

Dość dużą popularnością wśród klientów AsstrA cieszy się także procedura odprawy celnej „42”, która pozwala na przywóz towarów spoza Unii Europejskiej na terytorium Polski i ich późniejsze dostarczenie do innego kraju członkowskiego. Cały proces odbywa się w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej i umożliwia zwolnienie z płatności podatku VAT w momencie odprawy celnej.

W odprawach eksportowych, niezbędnych przy wywozie towarów z krajów Unii Europejskiej poza obszar Wspólnoty, specjalizuje się głównie agencja celna AsstrA w Białymstoku, gdzie sporządzane są deklaracje eksportowe zarówno dla eksporterów z Polski, jak i z innych krajów UE.

Doradzamy

Warto zauważyć, że to właśnie agencja celna jako pierwsza ma kontakt z przedsiębiorcą, który zamierza importować lub eksportować towary. Informuje ona klienta o niezbędnych dokumentach, wymogach oraz obowiązujących przepisach celnych. Konsultacje w sprawie odpraw celnych to nieodłączna składowa usług celnych w AsstrA.

-Szeroko rozumiane konsultacje – nie może ich zabraknąć w naszej pracy. Zespół AsstrA tworzą doświadczeni agenci celni gotowi pomóc w zagadnieniach związanych z cłem. Ekspercka wiedza naszych specjalistów pozwala rozwiązać wiele problemów w zakresie odpraw celnych. Dokładamy wszelkich starań, aby czas odprawy skrócić do minimum i stale poszerzamy wachlarz naszych usług, dostosowując się do potrzeb klientów”- konstatuje Małgorzata Matwiejuk.

Dążąc do spełnienia wszystkich oczekiwań klientów, agencje celne AsstrA świadczą również usługi w zakresie wydawania zaliczek firmom transportowym realizującym usługi dostaw towarów.

Potwierdzona jakość

Wiarygodność AsstrA Polska jako solidnego partnera w zakresie międzynarodowej wymiany handlowej potwierdza Certyfikat AEO (Authorised Economic Operator) - Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy.

Bezpieczeństwo prowadzonej wymiany handlowej to priorytet w grupie AsstrA. Szczególnie istotna jest ścisła współpraca z administracją celną, która pozwala na priorytetowe traktowanie certyfikowanych przedsiębiorców przez organy celne w zamian za przejęcie części obowiązków z obszaru czynności celnych. Otrzymany certyfikat AEO gwarantuje klientom AsstrA podwyższone bezpieczeństwo wymiany handlowej nie tylko poprzez priorytetową obsługę zgłoszeń celnych i wniosków. To także możliwość przedstawiania mniejszej ilości danych na potrzeby przywozowej/wywozowej deklaracji skróconej oraz mniejsza częstotliwość kontroli dokumentacji i osób.

Grupa AsstrA jako dostawca usług transportowo-logistycznych nieustannie opracowuje nowe rozwiązania branżowe. „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów w ostatnim czasie rozszerzyliśmy pakiet usług o odprawy celne kontenerów z Chin w Porcie Przeładunkowym Małaszewicze. Obecnie Małaszewicze odgrywają strategiczną rolę w projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku. To swojego rodzaju chińska „brama do Europy” i krok dalej w rozwoju AsstrA”, zaznacza Kierownik agencji celnej AsstrA w Koroszczynie.


Zobacz także

Silne aglomeracje rozwijają innowacyjne usług przemysłu
2 tys. funtów kary za przewóz imigranta do Anglii
Wolne dni cieszą zatrudnionych martwią właścicieli firm
Jak pozyskać przestrzeń biurową przy rozwoju startupu?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA