2017-12-15 | Wymiana doświadczeń

5 rad jak usprawnić transport wewnętrzny i magazynowy w firmie

Transport wewnętrzny, zwany inaczej wewnatrzzakładowym - jak sama nazwa wskazuje, oznacza transport towarów i materiałów na terenie (zamkniętym lub otwartym), należącym do zakładu pracy. Dotyczy on nie tylko transportu towarów lub elementów odbywającego się np. na terenie hali produkcyjnej, ale także rozładowania lub załadowania ładunku przeznaczonego do dalszego transportu, oraz bezpiecznego składowania materiałów.
Fot:  	cesab.pl Fot: cesab.pl

Posługując się pewnym skrótem myślowym, można stwierdzić, że mianem transportu wewnętrznego określa się każde przemieszczenie towaru na terenie zakładu pracy - od czasu odebrania go na magazynie, aż do czasu wysłania towaru do miejsca docelowego.

Jednocześnie istnieje kilka kategorii podziału transportu wewnętrznego, których sama znajomość może stanowić już podstawę zasadniczego tematu naszego artykułu, czyli tego, jak usprawnić transport wewnętrzny.

Transport wewnętrzny dzieli się na dwa główne nurty, w zależności od zadań, którymi się zajmuje: transport składowo-magazynowy oraz transport produkcyjny. Z kolei w transporcie produkcyjnym możemy wyróżnić transport międzywydziałowy i wewnątrzwydziałowy.

Zastanawiacie się być może, dlaczego zwracamy uwagę na kwestię niejednokrotnie bagatelizowaną i pomijaną, jaką jest optymalizacja i usprawnienie transportu wewnętrznego? Na początek przyjrzyjmy się z bliska kilku korzyścią, jakie niesie za sobą usprawnienie transportu wewątrzzakładowego.

Dlaczego warto zadbać o sprawny transport wewnętrzny?

transport wewnetrzny usprawnia prace calej firmyPrawidłowo działającą firmę metaforycznie można porównać do żywego organizmu, gdzie każdy organ (w przypadku przedsiębiorstwa - dział) wykonując właściwie i solidnie swoją pracę, wpływa pozytywnie na pracę całości, jej wydajność oraz efektywność. Dbając o właściwy i dobrze funkcjonujący transport wewnątrzzakładowy, dbasz jednocześnie o:

  • wysoką wydajność swojego biznesu,
  • obniżenie kosztów magazynowania,
  • zadowolenie kontrahentów i klientów, którzy chwalą Twoją niezawodność i terminowość.

Choć w wielu przedsiębiorstwach i zakładach pracy transport wewnętrzny jest zaledwie jednym z elementów pracy magazynowej i nie stanowi głównego źródła zainteresowania (np. w zakładach nastawionych głównie na produkcję), to jednak warto przyjrzeć mu się bliżej.
Mamy nadzieję, że nasze proste rady, wprowadzone w życie, pomogą Ci w optymalnym wykorzystaniu wszystkich korzyści płynących z usprawnienia transportu wewnątrzzakładowego.


1. Nie bój się inwestować w transport wewnętrzny!


Jak zaznaczono powyżej - usprawnienie transportu wewnętrznego oraz jego prawidłowa praca ma pozytywny wpływ nie tylko na dostarczanie materiałów czy towarów do odpowiednich działów ale w efekcie długofalowym na obniżenie kosztów oraz podniesienie wydajności pracy (a to również wiąże się z poprawą rentowności).

Brak odpowiednich, nowoczesnych środków transportu wewnętrznego, konieczność wykonywania większości prac bezpośrednio przez pracowników czy niedobory sprzętowe - to wszystko nie tylko znacząco opóźnia pracę, obniżając jej efektywność ale jednocześnie stanowi źródło zagrożeń dla pracowników. Nie od dziś wiadomo, że rozładowanie, składowanie czy transport ciężkich ładunków na obszarze zakładu wymaga użycia odpowiednich sprzętów (takich jak te marki Manitou24 czy Toyota), których nie da zastąpić się w żaden sposób siłą ludzkich mięśni. A wszelkie próby mogą skończyć się tylko porażką, bolesnymi kontuzjami lub nawet niezdolnością do pracy.

nie boj sie inwestowac w transport wewnetrznyPamiętaj, że zakup sprzętów nie musi wiązać się wcale z dużymi kosztami! Wiele firm, oferuje od pewnego czasu, swoim klientom, zakup również używanych pojazdów (np. www.manitou24.pl/52-uzywane-wozki-widlowe ).


2. Kupuj maszyny i urządzenia dopasowane do potrzeb Twojego magazynu!


Jeśli zdecydowałeś się już na zakup nowych lub używanych środków transportu wewnętrznego, pamiętaj, żeby zadbać o ich… przydatność. To główna i podstawowa rada w odniesieniu do tematu prawidłowego i funkcjonalnego transport wewnętrznego - kupuj sprzęty, których potrzebujesz, nie te, które są tanie. Wózki paletowe przeznaczone do mniej intensywnych prac, nie zastąpią wydajnych wózków widłowych do kompletacji czy efektywnych wózków widłowych wysokiego składowania.

Kompletując flotę wózków widłowych koniecznie zwróć uwagę na to, jakie będzie ich zastosowanie w Twoim przedsiębiorstwie, pracy w jakich warunkach wymagasz od tych sprzętów oraz jakie modele będą sprawdzały się najlepiej w konkretnych funkcjach. Np. jeśli praca w Twoim magazynie w znacznej mierze opiera się na rozładunku towaru i przewożeniu go na zewnątrz magazynów (nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych), zdecydowanie lepszym wyborem niż wózek elektryczny, będzie dla Ciebie wózek widłowy spalinowy (np. jeden spośród modeli oferowanych przez markę Cesab, wyposażonych w dodatkowe osłony silnika: www.cesab.pl/56-wozki-widlowe-spalinowe).

3. Dostosuj magazyn do potrzeb transportu!


Dbając o zakup odpowiednich środków transportu wewnętrznego, nie zapominaj również o funkcjonalności swojego magazynu! Pamiętaj, że odpowiednie, przejrzyste rozplanowanie, oznaczenia, szerokie korytarze zdecydowanie ułatwiają zarówno transport wewnątrzmagazynowy a także składowanie. Jeśli ze względu na brak miejsca nie możesz sobie pozwolić na wyegzekwowanie dodatkowej powierzchni, zadbaj o porządek i ład na obecnej. Precyzyjne oznaczenia, dokładność podczas magazynowania - znacznie usprawniają pracę całego przedsiębiorstwa.

uporzadkowany magazyn

Funkcjonalnie rozplanowana przestrzeń magazynowa wpływa także pozytywnie na bezpieczeństwo i wygodę pracy. W magazynach, gdzie przestrzega się zasad BHP zdarza się zdecydowanie mniej groźnych wypadków. Pamiętaj zatem, że usprawnienie transportu wewnętrznego to nie tylko inwestowanie w środki transportu czy nowoczesne urządzenia, ale również zapewnienie jak najwyższego stopnia bezpieczeństwa pracy: operatorom wózków widłowych oraz pozostałym pracownikom magazynowym.

4. Zapewnij pracownikom odpowiednie szkolenia!

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy, wszyscy pracownicy zobowiązani są przestrzegać pewnych zasad (np. zasady BHP) i odgórnych ustaleń. Wszystkie wytyczne dotyczące pracy, zarówno przy transporcie wewnętrznym, jak i innych prac magazynowo-produkcyjnych, powinny rozpoczynać się od przeprowadzonych rzetelnie i prawidłowo szkoleń z zakresu wiedzy o swoim stanowisku i miejscu pracy.

Ponadto, jeżeli w Twoim przedsiębiorstwie korzysta się z wózków widłowych - konieczne jest ukończenie przez pracowników szkolenia na wózki widłowe, popartego pozytywnie zaliczonym egzaminem, zdawanym przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

dbaj o bezpieczenstwo swoich pracownikow

Jako pracodawca nie masz obowiązku opłacać swoim pracownikom kursu na wózki widłowe, jednak wielu przedsiębiorców działa właśnie w ten sposób, wiedząc iż jest to inwestycja na lata, a pracownik, dzięki możliwości podnoszenia kwalifikacji, staje się nie tylko bardziej wydajny ale również czuje się bardziej przywiązany do swojego miejsca pracy - a w efekcie pracuje lepiej i efektywniej.

5. Regularnie kontroluj


Ważne jest, aby pamiętać, że raz poczynione inwestycje należy systematycznie kontrolować. Zakupiony sprzęt należy regularnie serwisować, co jakiś czas odnawiać terminowe szkolenia pracowników.

Nawet jeśli udało Ci się usprawnić transport wewnętrzny, nie osiadaj na laurach! Dbaj o porządek i właściwe składowanie na magazynie czy hali - gdyż nieład oraz błędne oznaczenia w łatwy sposób mogą wprowadzić niemały chaos w pracę Twojego przedsiębiorstwa.

Ponadto pamiętaj, aby każdego nowego pracownika wdrażać w opracowany w Twojej firmie system pracy.

Regularna kontrola urządzeń, ich właściwe serwisowanie oraz terminowe przeglądy usprawniają pracę, ale także wpływają na bezpieczeństwo pracowników, w których ręce oddawany jest sprawny, prawidłowo działający sprzęt.

Mamy nadzieję, że rady zawarte w naszym artykule, choć w niewielkim stopniu, pozwolą Wam usprawnić transport wewnętrzny i magazynowy w Waszych zakładach pracy. Staraliśmy się zwrócić uwagę na główne aspekty, jakimi są m.in. inwestowanie w niezbędny sprzęt, zachowywanie ładu i porządku w miejscu pracy oraz odbywanie przez pracowników niezbędnych szkoleń. Połączenie wszystkich tych kwestii sprawia, że zagadnienie transportu wewnętrznego zaczyna odgrywać w pracy całego Twojego przedsiębiorstwa bardzo istotną rolę, mającą wpływ zarówno na wydajność pracy, jej bezpieczeństwo oraz dochodowość całej firmy.

 

 

Zobacz także

Zobacz co należy zrobić, aby w Twoim zakładzie transport wewnętrzny był sprawny i bezpieczny?
Hyster wzbogacił swoją ofertę sprzętu magazynowego
Niedoceniane wsparcie w składowaniu materiałów wewnątrz magazynów o ograniczonej przestrzeni i nie tylko - poznaj zalety wózków kompaktowych
Akcja produktowa UniCarriers w segmencie widlaków
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Najnowsze elektryczne wózki od Mitsubishi
Znamy najlepszych, tegorocznych operatorów wózków
Korespondencja własna „Magazynowania i Dystrybucji” z prezentacji najnowszych urządzeń do transportu bliskiego Yale Europe
Nadal dochodzi do poważnych wypadków powodowanych przez wózki widłowe
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA