2017-12-08 | Wózki w akcji

Kompaktowe wózki widłowe

Wózki widłowe kompaktowe nie są nowością, jednakże na naszym rodzimym rynku wciąż charakteryzują się stosunkowo niską popularnością w zestawieniu ze standardowymi wózkami czołowymi. Czynniki takie jak wyższa cena, mało popularni producenci, czy mniejszy rynek części zamiennych mogą odstraszać właścicieli hali magazynowych, ale czy te obawy są uzasadnione?
Kompaktowe wózki widłowe (Żródło: SAGO)
Składowanie ciężkich materiałów w ograniczonych przestrzeniach wymaga użycia specjalistycznego sprzętu dźwigowego, który oprócz dużych możliwości udźwigowych, będzie także w stanie poruszać się sprawnie wśród wąskich wjazdów i korytarzy. Stosowanie w tym celu zwykłych wózków widłowych okazać się może problematyczne. Zauważyli to producenci pojazdów przemysłowych, którzy wychodząc naprzeciw potrzebom ich klientów, zdecydowali się na utworzenie oferty specjalnych wózków widłowych skonstruowanych z naciskiem na efektywność prac wewnątrz ciasnych magazynów, które wymagają wózków o niewielkich gabarytach przy jednocześnie dużym udźwigu. Dało to początek produkcji kompaktowych wózków widłowych.

Wysokość podnoszenia w wózku kompaktowym może sięgać nawet do 6 metrów. Umożliwia to dużą optymalizację miejsca w magazynie, stosując regały o dużej wysokości i metody wysokiego składowania. Oprócz możiwości wysokiego unoszenia i dużego udźwigu, często można spotkać modele wyposażone w szereg udogodnień dla operatora, wspomagających bezpieczeństwo i stabilną pracę wózka. Do takich możemy zaliczyć szczególnie system automatycznego spowolnienia pojazdu po odpuszczeniu pedału gazu, co w dłuższej perspektywie pozwala oszczędzić hamulce oraz paliwo. Znajdziemy też takie mechanizmy jak system zwiększenia stabilności wózka przy poruszaniu się po nierównościach oraz wspomaganie trakcji przy zjeździe tyłem z ramp.

Wśród producentów kompaktowych wózków widłowych możemy znaleźć znane nam marki takie jak Hyster, Yale, Toyota, Linde, Hubtex, ale także nieco mniej popularne MKF, PAUS oraz Hoist i Versa-Lift, zajmujące się produkcją wózków widłowych na specjalne zamówienie klienta. Zakup wózka widłowego w wersji kompaktowej produkowanego na zamówienie może okazać się kosztowny, jednakże w tym wariancie jest on konfigurowany i budowany wedle naszych potrzeb, co przekłada się na późniejszą efektywność prac nim wykonywanych.
 
W przypadku ograniczonego budżetu, dobrym pomysłem może okazać się zakup wózka kompaktowego z rynku wtórnego. W Polsce ofertę używanych wózków kompaktowych posiada firma SAGO, zajmująca się sprzedażą i wynajmem używanych wózków widłowych.

Zobacz także

Akcja produktowa UniCarriers w segmencie widlaków
Toyota użyje energii odnawialnej do zasilania wózków
Mitsubishi wprowadza wielokierunkowy wózek widłowy
WP 3010 - wózek do palet firmy Crown
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jungheinrich zmienia definicję usługi serwisu
Najnowsze elektryczne wózki od Mitsubishi
Znamy najlepszych, tegorocznych operatorów wózków
Korespondencja własna „Magazynowania i Dystrybucji” z prezentacji najnowszych urządzeń do transportu bliskiego Yale Europe
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA