2018-06-25 | Nowości dla TSL

61 autobusów MAN Lion’s City Hybrid w Warszawie

Zgodnie z kontraktem zawartym między ZTM a spółką Mobilis, na stołeczne ulice wyruszyła najbardziej liczna flota autobusów hybrydowych. Jest to obecnie największa w Polsce umowa na kompleksową obsługę komunikacji miejskiej tego typu ekologicznymi pojazdami.
61 autobusów MAN Lion’s City Hybrid w Warszawie (Żródło: Fotolia)

Kontrakt, którego realizacja trwa od soboty 9 czerwca 2018 r., obowiązywać będzie do końca 2025 r. W jego ramach Mobilis realizować będzie przewozy na poziomie ok. 4 mln wozokilometrów rocznie. Tym samym największy niezależny operator komunikacji miejskiej w stolicy, dysponując 50 pojazdami w ruchu oraz 11 pojazdami rezerwowymi, kompleksowo obsłuży wszystkie linie wskazane przez ZTM. Do dyspozycji pasażerów w stolicy są nowoczesne, dwunastometrowe autobusy MAN Lion’s City Hybrid z napędem hybrydowym, wyprodukowane w fabryce  MAN Bus w Starachowicach.

Warszawa stawia na zrównoważony transport

W ostatnim czasie włodarze zarówno dużych ośrodków miejskich, jak i mniejszych miast coraz częściej podejmują strategiczne decyzje dotyczące kwestii transportu zbiorowego. Wybierają pojazdy niskoemisyjne, zgodnie z wymogami Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Warszawa jest liderem w kształtowaniu ekologicznego transportu miejskiego. Stołeczny ZTM zwraca dużą uwagę na ekologię i zrównoważoną komunikację miejską. Dlatego też tabor z alternatywnym napędem będzie zdecydowanie premiowany w Warszawie.

Wraz z rozpoczęciem realizacji umowy zawartej z firmą Mobilis, autobusy hybrydowe stają się istotną częścią ogółu pojazdów eksploatowanych w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego. Ekologiczne pojazdy niskoemisyjne będą stanowiły coraz większy odsetek autobusów wyjeżdżających na stołeczne ulice. Będziemy stawiać na pojazdy elektryczne, gazowe, jak również te z napędem hybrydowym, spalinowo-elektrycznym –  powiedziała Katarzyna Strzegowska, Zastępca Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, Dyrektor Pionu Ekonomiczno-Finansowego ZTM.

Przełoży się to na poprawę jakości powietrza w Warszawie, zwiększenie komfortu podróżowania i zadowolenia naszych pasażerów. Z pewnością dużą rolę odegrają tutaj podmioty prywatne, takie jak Mobilis, z którymi współpracujemy w ramach umów na obsługę komunikacyjną. We wszystkich kolejnych przetargach na realizację takich usług, premiować będziemy rozwiązania proekologiczne i oferty zakładające wykorzystanie autobusów nisko- i zeroemisyjnych – dodaje Katarzyna Strzegowska.

W związku z intensywnym rozwojem miasta proporcjonalnie rosną też potrzeby komunikacyjne stolicy. Jak wskazuje najnowsze Badanie Barometr Warszawski*, ponad połowa ankietowanych (53%) korzysta z Warszawskiego Transportu Publicznego codziennie lub prawie codziennie. Równocześnie, przeważająca większość z nich (86%) ocenia transport zbiorowy w stolicy co najmniej dobrze. Obecnie, po rozpoczęciu przez Mobilis realizacji nowego kontraktu na rekordowo wysoką liczbę 61 hybryd, liczba pojazdów z napędem hybrydowym w stolicy zwiększyła się do łącznie 71. W tej chwili po warszawskich ulicach kursuje również 35 autobusów z napędem gazowym (CNG/ LNG) oraz 21 autobusów z napędem elektrycznym.

Codzienna obsługa kontraktu

Zdaniem Mobilis, ekologiczny tabor może przyczynić się do wzrostu liczby osób korzystających z komunikacji miejskiej oraz wzrostu konwersji podróży wykonywanych samochodem osobowym na transport zbiorowy. Mobilis to największy prywatny operator komunikacji miejskiej w stolicy, który swoją bogatą wiedzę przekłada na codzienną jakość i kompleksowość usług. Przy obsłudze kontraktu firma korzystać będzie z doświadczonego i wykwalifikowanego zespołu specjalistów, aby realizować umowę na najwyższym możliwym poziomie. Mobilis zapewnia wyszkolonych kierowców, zaplecze techniczne oraz know-how niezbędne do zorganizowania oraz utrzymania wysokiej jakości usług przez cały okres współpracy.

Bardzo się cieszę, że ZTM ponownie wybrał naszą ofertę. Nasza 14-letnia współpraca układa się pomyślnie, a ocena jakości świadczonych przez nas usług nieustannie rośnie. Kontrakt ten traktujemy jako kolejne bardzo ważne zobowiązanie wobec pasażerów dotyczące jakości codziennej obsługi. Jest to zarazem pierwszy tak innowacyjny i ważny kontrakt na pojazdy hybrydowe – powiedział Dariusz Załuska, Prezes Mobilis Sp. z o.o.

Jestem przekonany, że wysoka jakość usług oraz bardzo konkurencyjna cena oferowana przez Mobilis, a także przez innych niezależnych operatorów, będą nieustannie zachęcały ZTM do zwiększania ich udziału w rynku miejskich przewozów autobusowych. Operatorzy niezależni, tacy jak Mobilis, mogą znacząco przyczynić się do szybkiej transformacji na tabor w pełni ekologiczny, w stolicy i innych miastach, poprzez wprowadzanie pojazdów hybrydowych i z napędem CNG/LNG – dodaje Dariusz Załuska.

Hybrydy, czyli ekologia i wysoka jakość dla pasażerów

Nowe pojazdy MAN Lion’s City Hybrid, które wyjechały na warszawskie ulice, to sprawdzona i nowoczesna flota, która obsługuje regularne linie w ponad 15 miastach Europy. Pojazdy posiadają układ hybrydowy, który składa się z silnika spalinowego oraz elektrycznego, dzięki czemu praktycznie nie emitują zanieczyszczeń w trakcie postoju i obsługi podróżnych. Są wyjątkowo ciche i nieinwazyjne dla środowiska, a przy tym – efektywne i łatwe w eksploatacji. Wyróżnia je do 30% niższe zużycie paliwa i redukcja emisji dwutlenku węgla w zależności od wersji i zastosowania. Zgodnie z szacunkami producenta, w skali roku jeden pojazd MAN Lion’s City Hybrid emituje do 26 ton mniej dwutlenku węgla, w zależności od obszaru eksploatacji niż autobus miejski z konwencjonalnym napędem diesla. Emisja spalin jest w jego przypadku znacznie poniżej normy Euro 6, dzięki automatycznemu systemowi start-stop, odzyskowi energii i trybowi “zero emission”.

Autobusy są w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w białe zewnętrzne tablice i biletomaty, wewnętrzne monitory do prezentacji informacji o trasie oraz znajdujących się na niej przystankach. Dodatkowo, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim podróżnym, pojazdy wyposażone są w monitoring.

Jesteśmy dumni, że to właśnie nowoczesne, ekologiczne i komfortowe autobusy MAN Lion’s City z napędem hybrydowym wyjeżdżają na ulice Warszawy. Produkowane w fabryce MAN Bus w Starachowicach autobusy to zaawansowany technologicznie, sprawdzony w wielu europejskich miastach środek transportu. Cechuje go niższe zużycie paliwa oraz znacznie mniejsza emisja szkodliwych substancji, dzięki czemu możemy mówić o tym autobusie, że jest wyjątkowo ekonomiczny i ekologiczny – powiedział Kamil Gromek, dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska.

–Technologia hybrydowa gwarantuje łatwą obsługę i wyjątkowy komfort, zarówno dla pasażerów, jak i dla kierowców. Cieszymy się, że wspólnie z firmą Mobilis zapewnimy niezawodny, wygodny transport mieszkańcom Warszawy. Jesteśmy przekonani, że te nowoczesne autobusy będą jedną z wizytówek stolicy – dodaje Kamil Gromek.

Informacja pasażerska 3.0

Autobusy zostały wyposażone w innowacyjne urządzenia, systemy i rozwiązania dla komunikacji, które dostarczył Zakład Elektroniczny SIMS z Bydgoszczy. Tylko niezawodne rozwiązania elektroniczno-informatyczne pozwalają na sprawne oraz efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi oraz flotą pojazdów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim system nowoczesnej informacji pasażerskiej. W jej skład wchodzą m.in. tablice świetlne, utrzymane w tonacji białych diod, które informują pasażerów o numerze linii oraz trasie przejazdu. Dodatkowo, co ważne, są ultralekkie oraz posiadają system zarządzania energią.

Budujący jest fakt, że firma Mobilis doceniła nasze rozwiązania i po raz kolejny zdecydowała się realizować z nami swoje zadania w stolicy naszego kraju, gdzie trzeba przyznać wymagania są
na bardzo wysokim poziomie i nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać – mówi Anetta Knitter, Prezes Zarządu Zakładu Elektronicznego SIMS.

Uwagę zwraca system monitoringu, gdzie oprogramowanie w połączeniu z lokalizacją GPS pozwala kierowcy na łatwą obsługę podróżnych. Jest to możliwe poprzez automatyczne włączenie na ekranie autokomputera podglądu wszystkich wejść oraz przestrzeni pasażerskiej po wjeździe w strefę przystankową. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na desce rozdzielczej oraz nie absorbuje kierowcy podczas drogi.

Jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych systemów elektronicznych jest przykazywanie w czasie rzeczywistym istotnych danych nt. realizacji usługi organizatorowi transportu. Ponadto systemy firmy SIMS pomagają zespołowi technicznemu Mobilis monitorować poprawność działania urządzeń zainstalowanych w pojeździe, dzięki czemu usterka jest usuwana online lub natychmiast po zjeździe autobusu do zajezdni.

Ekologia i jakość obsługi stają się obecnie niezmiernie istotną kwestią w wielu dziedzinach życia publicznego. Samorządy i organizatorzy transportu publicznego, planując wydatkowanie budżetu miejskiego są świadomi, że inwestycje w nowy tabor powinny być przyjazne dla środowiska. Niezależni operatorzy komunikacji miejskiej mogą mieć znaczący udział w rozwoju ekologicznych napędów, czego przykładem jest rozpoczynająca się realizacja kontraktu na hybrydy dla Warszawy.

 

*Źródło: Badanie Barometr Warszawski, XI.2017 r.

 

 

 


Zobacz także

Sprawdź, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem czyszczenia floty pojazdów.
Mobile Industrial Robots podpisał umowę dystrybucyjną z Astor
Paleta z myślą o zautomatyzowanych magazynach
FM Logistic prowadzi Europejskie Centrum Opakowań dla kanałów sprzedaży
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Badanie kondycji firm przewozowych w Polsce
Ekociężarówki napędzane gazem ziemnym w DHL
1 mld dol. wydała UPS na technologie alternatywnych paliw
Lżejsza naczepa pozawala zaoszczędzić 3 % paliwa
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA