2018-07-10 | Magazynowe inwestycje i transakcje

18 hektarów magazynów

IKEA Industry uruchomiła w Lubawie nowy magazyn wyrobów gotowych o powierzchni 26 000 m2. Dzięki tej inwestycji powierzchnia użytkowa do magazynowania produktów wzrosła do niemal 5 hektarów, a całkowita powierzchnia zakładu „pod dachem” przekroczyła 18 hektarów, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia 25 boisk piłkarskich.
18 hektarów magazynów (Żródło: Ikea)

IKEA Industry Lubawa jest znana z produkcji mebli lekkich, które powstają na bazie płyty komórkowej z wypełnieniem o strukturze plastra miodu. W zakładzie powstają najpopularniejsze serie mebli IKEA, m.in. MALM, LACK czy KALLAX. Tutaj także są rozwijane nowe technologie produkcji, takie jak Modern Wood czy tzw. „zaokrąglone krawędzie”, wykorzystywane m.in. w projektach z serii REGISSOR, LISABO, ASKVOLL BED oraz FLEKKE.

Nowy magazyn, wybudowany obok działającego od 1992 roku lubawskiego zakładu, powstał w związku ze wzrostem produkcji i potrzebą usprawnienia procesu logistycznego. Poza potrzebami związanymi z własną produkcją, Lubawa pełni także funkcję punktu konsolidacyjnego dla zewnętrznych dostawców IKEA. Nowy magazyn będzie mógł pomieścić meble o wartości 49.300.000 PLN na 29 000 miejscach paletowych w systemie blokowym.

-Rocznie produkujemy ok. 7,5 miliona artykułów dla sklepów IKEA na całym świecie - 97% naszych mebli trafia poza granice Polski. Oznacza to duże zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową i właśnie dlatego zapadła decyzja o wybudowaniu dużego centrum logistycznego w Lubawie. Rozwój zakładu i uruchomienie magazynu wiązało się także z utworzeniem nowych miejsc pracy – mówi Zbigniew Nikelewski, dyrektor IKEA Industry w Lubawie.

Magazyn jest inwestycją w pełni innowacyjną. Wiele rozwiązań było projektowanych już w fazie koncepcyjnej, przed rozpoczęciem budowy w maju 2017 roku. Przede wszystkim są to rozwiązania redukujące straty energii cieplnej w zimie. Budynek jest niższy, by nie grzać pustej przestrzeni pod dachem, zamontowane zostały destratyfikatory zdmuchujące cieple powietrze z górnej partii magazynu, a całą powierzchnię podzielono na sterowany automatycznie system stref grzewczych. Duży nacisk położono na oszczędność energii elektrycznej, począwszy od zastosowania oświetlenia typu LED, aż po monitoring zużycia prądu. Wprowadzono najwyższe standardy bezpieczeństwa, zarówno dla pracowników magazynu, jak i kierowców ciężarówek, np. doki załadunkowe zostały wyposażone w automatyczne systemy blokady pojazdów. W magazynie znajdują się również m.in. urządzenie do wymiany palet papierowych czy mobilna foliarka, która dzięki możliwości użycia w dowolnym miejscu znacznie poprawi wydajność pracy.

- Innowacje są motorem rozwoju każdej firmy. Jestem niezwykle dumny z technologii zastosowanych przy budowie nowego magazynu, które umożliwią podniesienie komfortu pracy załogi i zwiększenie wydajności produkcyjnej zakładu – dodaje Zbigniew Nikelewski.


Zobacz także

PROFI Rom Food zwiększa magazyn w Logicor Ploieşti
Nowa lokalizacja DSV Road w Duchnicach: 1,4 tys. mkw biur, 3,5 tys. magazynu
163 mln zł budżet na innowacje technologiczne producenta drzwi
Logistyka w Ameryce Południowej i Centralnej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

FM Logistic poprowadzi nowe centrum dystrybucji do klienta IKEA
IKEA Industry tworzy kolejne miejsca pracy w Zbąszynku
Padma Art, producent elementów wyposażenia wnętrz dla sieci sklepów IKEA, podsumowuje wyniki po wdrożeniu systemu opomiarowującego pracę maszyn.
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA