2018-05-18 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Otwarto kompleks produkcyjny i centrum logistyczne Lubelli

Uruchomiony w tym roku nowoczesny kompleks produkcyjny ze zautomatyzowanym centrum logistycznym o wartości 130 mln zł pozwoli Lubelli umocnić się na pozycji lidera makaronów w Polsce. Inwestycja przyczyni się także do wzbogacenia lubelskiego rynku pracy – w nowym kompleksie produkcyjnym zatrudnienie znalazło 60 osób, firma rozwija też współpracę z lokalnymi firmami.
Otwarto kompleks produkcyjny i centrum logistyczne Lubelli (Żródło: Lubella)

W sumie od 2003 roku, czyli od wejścia Lubelli w skład Grupy Maspex, firma zainwestowała ponad 400 mln zł; rozwijano obszar produkcyjno-logistyczny i rozbudowywano zaplecze surowcowe. Dzięki temu dziś Lubella może produkować 170 tys. ton produktów zbożowych rocznie i pomieścić w swoich magazynach 40 tys. palet.

17 maja br. Lubella, należąca do Grupy Maspex, uruchomiła nowoczesny kompleks produkcyjno-magazynowy o wartości 130 mln zł. Inwestycja obejmuje: budowę hali produkcyjno-magazynowej wraz z infrastrukturą techniczną i instalacją nowoczesnej linii produkcyjnej oraz budowę zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Nowoczesne centrum logistyczne pomieści na 12 poziomach składowania blisko 26 tys. miejsc paletowych. Poza swoją wielkością, centrum imponuje także stopniem zaawansowania technologicznego, głównie nowoczesnych systemów automatycznych, dzięki którym m.in. palety od początku są identyfikowane i w zautomatyzowanym procesie transportu trafiają na miejsce składowania.

Od 2003 roku, kiedy Lubella weszła w skład Grupy Maspex, wadowicka firma zainwestowała w Lublinie 400 mln zł – głównie w obszar produkcyjno-logistyczny, rozbudowę zaplecza surowcowego, w tym obejmującego przemiał zbóż. Dzięki tym inwestycjom Lubella 8-krotnie zwiększyła swoje moce produkcyjne – obecnie może produkować 170 tys. ton produktów zbożowych rocznie i pomieścić w swoich magazynach 40 tys. palet. Z kolei dzięki modernizacji młyna do przemiału pszenicy durum – obecnie jednego z najnowocześniejszych w tej części Europy – Lubella jako jedyny producent wyrobów zbożowych w Polsce sama mieli zboże.

Nowa hala produkcyjna Lubella 2018 rok 2

Obok inwestycji w obszar produkcyjno-logistyczny Maspex mocno inwestuje w markę Lubella, czego efektem jest jej dzisiejsza pozycja na rynku – Lubella jest niekwestionowanym liderem na rynku makaronów z 33% udziałem, wiceliderem na rynku płatków śniadaniowych i czołowym producentem w kategorii mąk (źródło: Maspex za Nielsen, MAT marzec 2018, bez PL, wartościowo). Firma posiada najszerszą ofertę makaronów w Polsce oraz szeroką ofertą płatków, mąk i kasz – łącznie 70 pozycji towarowych. Produkty opatrzone marką Lubella trafiają do ponad 20 krajów na całym świecie. Są eksportowane m.in. do: Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Litwy, Łotwy, Kanady, Holandii, Irlandii, a także Islandii, Bośni czy Macedonii.  Lubella bazuje na zapleczu surowcowym, przeważnie z polskich regionów – współpracuje z ponad 130 rolnikami. Rocznie firma skupuje ponad 100 tys. ton pszenicy.

O inwestycji Grupy Maspex w Lublinie mówią:

Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex: -Dzięki zrealizowanym inwestycjom Lubella może być wizytówką przemysłu spożywczego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nowoczesne technologie, którymi dysponuje, pozwalają tworzyć nam nowe produkty dopasowane do trendów rynkowych i konsumenckich potrzeb. Inwestycje w obszar logistyki to nasza przewaga w handlu – dzięki nim będziemy mogli dostarczać nasze produkty szybciej i sprawniej.

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublina: -Inwestycja Grupy Maspex w nowoczesny kompleks produkcyjny wraz z centrum logistycznym o wartości 130 mln zł, to kolejny dowód na to, jak istotną rolę odgrywa branża spożywcza w krajobrazie gospodarczym miasta. Chciałbym podkreślić, że Lublin jest istotnym ośrodkiem rozwoju przemysłu przetwórstwa żywności dzięki wieloletnim tradycjom i położeniu w centrum dużego regionu rolniczego. Lubelszczyzna to polskie centrum produkcji rolniczej, dostarczające 1/3 surowców na krajowy rynek konsumencki oraz miejsce przyjazne dla biznesu.

Andrzej Gąsiorek, Wiceprezes Zarządu Lubella: -Utworzona w 2007 roku podstrefa Lublin, stanowiąca część Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, skłania do inwestycji i lokowania zasobów w tym mieście. Lubella to firma o dużym znaczeniu w tym regionie. Inwestycje pozwoliły nam stworzyć nowe miejsca pracy dla dodatkowych 60 osób – mieszkańców Lublina i okolic. Obecnie zatrudniamy ponad 460 osób. Współpracujemy także z zewnętrznymi firmami transportowymi, budowalnymi, służbami technicznymi oraz dostawcami surowców i opakowań. Im bardziej się rozwijamy, tym coraz więcej firm i osób z regionu Lubelszczyzny korzysta ze współpracy z naszą spółką.


Zobacz także

Nie trzeba magazynować rzeczy na strychach i w piwnicach
18 tys. mkw. zyska kompleks dystrybucyjny CCC
120 tys. mkw. w nowym parku logistycznym k/Łodzi
Kolejne 9000 metrów kw. fabryki Sonoco w Polsce
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Kaufland przyspieszy trzykrotnie wydajność dzięki automatyce
W jaki sposób automatyka magazynowa wpływa na ekonomię funkcjonowania magazynu?
Centrum Dystrybucji JYSK w Radomsku to największy automatyczny magazyn w Polsce. Został wyposażony w urządzenia transportu wewnętrznego firmy SSI Schäfer. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wizyty.

Dążenie do organizowania centralnych magazynów, z których realizowane są dostawy do odbiorców w kraju i za granicą, coraz częściej podlega weryfikacji w firmach europejskich.

Dążenie do organizowania centralnych magazynów, z których realizowane są dostawy do odbiorców w kraju i za granicą, coraz częściej podlega weryfikacji w firmach europejskich. Jest to podyktowane stale rosnącymi cenami transportu drogowego, który przy dużych odległościach znacząco podnosi koszty, a także szybko zmieniającymi się upodobaniami klientów. Może się zatem okazać, że przy określonej charakterystyce potoków ładunkowych, strategia opierająca się na maksymalnej koncentracji powierzchni magazynowych w niedalekiej przyszłości ulegnie dezawuacji, nawet przy uwzględnieniu dodatkowego obciążenia finansowego, wynikającego z utrzymania większej liczby magazynów.

Istnieje prawdopodobieństwo, że część firm ponownie rozważy uruchomienie kilku mniejszych obiektów magazynowych, które obsłużą konkretne regiony Europy. Po zniesieniu przez Unię Europejską większości granic na kontynencie, kwestie lokalizacji centrów magazynowo-dystrybucyjnych nie są już bowiem uwarunkowane podziałem terytorialnym państw.

Warto zauważyć, że wciąż jeszcze na rynku istnieje sporo firm, które na początku ostatniej dekady nie uległy trendowi centralizacji i nie dokonały reorganizacji powierzchni magazynowych. Paradoksalnie mogą one teraz stać w przededniu znaczącego skoku rozwojowego. Tym bardziej, że w obecnej sytuacji rynkowej składowanie dużej ilości towaru w magazynie centralnym wiąże się z istotnym wysiłkiem producenta. Nie tylko ponosi on koszty transportu, ale również zmaga się z trudnościami w sprawnym zarządzaniu stockiem magazynowym, które to w coraz większym stopniu wpływa na konkurencyjność wyrobów.

W niektórych branżach o liczbie magazynów oraz ich rozmieszczeniu w dużej mierze decyduje wielkość serii produkcyjnych i strategia dotarcia towaru na półki sklepowe. W dobie nasilonej konkurencji czas staje się coraz bardziej istotnym parametrem. Ważną kwestią jest tempo, w jakim producent potrafi odpowiedzieć na zmieniające się zapotrzebowanie klientów. Im prędzej towar staje się dostępny, tym wyższa sprzedaż i udziały w rynku. Można to zaobserwować np. w branży AGD/RTV czy fashion.

Podobnej weryfikacji co centralizacja magazynów ulega również skłonność do inwestowania w pełni zautomatyzowane obiekty, które jeszcze kilka lat temu były marzeniem każdej dużej firmy w Europie Zachodniej. Pomijając oczywiste wyzwanie inwestycyjne, z jakim wiąże się posiadanie takiego obiektu, automatyczny magazyn cechuje stosunkowo niska elastyczność. Utrudnia to sprawne dostosowywanie procesów magazynowych do szybko zmieniającej się sytuacji rynkowej, które w dzisiejszych czasach buduje przewagę konkurencyjną. Chodzi tu między innymi o konieczność dynamicznych zmian charakterystyki produktów czy też ich rotacji, wynikającej ze skracania serii produkcyjnych lub tego, że dany produkt odnotowuje niską sprzedaż i należy zastąpić go innym. W takich sytuacjach brak pełnej automatyzacji magazynu wysokiego składowania może okazać się w dłuższej perspektywie nawet korzystny.

Kolejnym czynnikiem warunkującym efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej jest jej umiejscowienie. Wybierając lokalizację przede wszystkim należy uwzględnić czas, w jakim towar będzie mógł być dystrybuowany w regionie oraz chłonność danego rynku. Jeśli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią za optymalne miejsce często uważa się Czechy, stąd jest bowiem łatwy i relatywnie szybki dostęp do rynków zbytu w Rumunii, Słowacji, na Węgrzech i w Polsce. Często jednak producenci decydują się na lokalizację swojego magazynu centralnego na południu Polski między innymi ze względu na duży udział rynku polskiego w ogólnej sprzedaży produktów w regionie. Innymi słowy - spora część towarów magazynowanych w Polsce jest tutaj również sprzedawana. Warto byłoby pokusić się o analizę wahań sprzedaży tych firm, które zdecydowały się jednak na zamknięcie magazynu w Polsce i zlokalizowanie go za jej południową granicą. Nie ulega wątpliwości, że w takiej sytuacji czas dotarcia na półkę sklepową ulega wydłużeniu.. Czy w długiej perspektywie będzie to parametr ograniczający wzrost ich udziału w rynku?

Na jaką skalę firmy odejdą od centralizacji i automatyzacji magazynów pokażą kolejne lata. O decyzji przedsiębiorców zadecydują: strategia sprzedaży, koszty transportu, sytuacja rynkowa oraz możliwości finansowe firm.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczy.com - KLIKNIJ

REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA