2017-07-14 | Wydarzenia

Modernlog - czas podsumowań

Wnikliwi obserwatorzy targów poznańskich pamiętają jeszcze czerwcowy Salon Transportu i Spedycji Transporta, organizowany przed laty, przy okazji targów technologicznych ITM Polska. Zniknął z kalendarza, co w przypadku imprezy wystawienniczej oznacza, że stało się to z powodu marnej frekwencji wystawców. Teraz w tym samym miejscu i czasie zorganizowano Modernlog, Międzynarodowe Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu. Czy będą miały więcej szczęścia od swego poprzednika?
Próbując odpowiedzieć na to pytanie, warto przypomnieć, że to niejedyny ruch w kalendarium targowym sektora logistycznego. Nie tak dawno uczestniczyliśmy w jubileuszowej, trzydziestej edycji Taropaku. Przetrwał pod tą samą nazwą, co nie oznacza, że i tej, jednej z najstarszych wystaw branżowych odbywających się na terenie MTP, nie dotknęły zmiany. Poprzednia edycja (2014 r.) odbywała się jeszcze pod szyldem Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Logistyki, ale kolejna to już Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania, z której wydzielono Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu, nazwane LOGIPAK. Czy owa zmiana wyszła imprezie na dobre? Raczej nie. W istocie tylko najbardziej wnikliwi, przemierzający hale MTP, bywalcy targów potrafili wychwycić granice pomiędzy obiema wystawami. Rozwijająca się dynamicznie branża logistyczna nie dorobiła się zatem jednoznacznie kojarzonej z nią imprezy, na debiucie LOGIPAK-u się skończyło.
 
Historia się nie powtórzy?

Jest szansa, że w przypadku Modernlog stanie się inaczej. Bo impreza ma nieco inne przesłanie. W swym założeniu ma łączyć logistykę z szeroko pojmowanym przemysłem, który jest przez dostawców usług logistycznych obsługiwany. Ma też wyraźny sznyt… Zorganizowanie Modernlog z ITM Polska, które są największą imprezą wystawienniczą branży przemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej, przyciągającą ponad tysiąc wystawców z różnych zakątków świata (w tym roku uczestniczyły firmy z 27 krajów), pozwoliło zaprezentować produkty i możliwości branży logistycznej, transportu oraz magazynowania w międzynarodowym otoczeniu. To niewątpliwy plus. Idea rewolucji przemysłowej oraz koncepcja Przemysłu 4.0 stały się bowiem już nie tylko gorącym tematem w branży wytwórczej, ale także logistycznej.
 
 
Powiew świeżości   

Na Modernlogu pojawiły się nowe firmy, których trudno było szukać na listach wystawców innych imprez wystawienniczych. To znaczy, że proponowana formuła im się spodobała. Nic zresztą dziwnego. Modernlog w istocie oznacza nowy target odbiorców. To ci, dla których pojęcie Przemysł 4.0 nie jest tylko medialnym hasłem. Obecna, czwarta przełomowa zmiana wywołana jest przez: wprowadzanie wszechobecnej cyfryzacji, bazowanie w procesach decyzyjnych na wirtualnych symulacjach i przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym, komunikację maszyna-maszyna i maszyna-człowiek, nowe technologie wytwórcze. Możliwe staje się powiązanie izolowanych wcześniej elementów łańcucha produkcyjnego poprzez np. układy RFID albo tzw. minitranspondery. To oznacza, że każdy produkt może zawierać cyfrową informację, która podczas całego procesu produkcyjnego może być bez ingerencji człowieka wymieniana z otoczeniem. W jakim stopniu może to wpływać na logistykę? Zobaczyliśmy na targach Modernlog. Co ciekawe, część z firm sektora logistyki zdecydowała się przygotować swe stoiska nie na salonie logistycznym, ale na którymś z pozostałych. To tylko potwierdzenie, że pomysł połączenia imprezy z ITM jest słuszny.
 
Zadowoleni już planują  

Organizatorzy wystawy są zadowoleni z jej przebiegu i efektów. „Wiemy, że poszukiwania nowej formuły i nowego miejsca dla targów logistycznych zostały zakończone. Targi ITM Polska okazały się doskonałym miejscem dla dynamicznie rozwijającej się branży logistyki, magazynowania i transportu na prezentację innowacyjnych rozwiązań i technologicznych możliwości produktów. Starszy i bardziej doświadczony brat, jakim niewątpliwie są targi Innowacje – Technologie – Maszyny, odkrył potencjał, tkwiący we współistnieniu obu imprez” – podkreśla Mateusz Nowakowski, Dyrektor projektu Modernlog. „Po pierwszych rozmowach z uczestnikami targów słyszę od nich pozytywny odzew” – dodaje.

Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję Targów ITM Polska Innowacje – Technologie – Maszyny, 3D Solutions i Modernlog, które odbędą się w Poznaniu w dniach 5–8 czerwca przyszłego roku.    
 

Zobacz także

Trzeci numer w tym roku Top Logistyk już dostępny - zobacz, co w numerze i przeczytaj wybrane artykuły.
Podsumowanie ósmej edycji regat dla branży TSL
Najnowszy numer czasopisma Kaizen już jest! Dwa artykuły dostępne dla wszystkich!
GLS sponsorem żużlowego Pucharu Świata w Lesznie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

„Ćwicz się w LEAN” -VII edycja eventu Innovations for Logistics Industry
„Ćwicz się w LEAN” -VII edycja eventu Innovations for Logistics Industry
Ponad 5000 odwiedzających na targach w Krakowie
Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2018
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA