2018-01-24 | Głos z rynku

Za mandat kartą lub BLIKIEM

Wyposażenie Policji w terminale POS to efekt współpracy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) w ramach ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Do obsługi płatności bezgotówkowych w terminalach POS w Policji wybrane zostało Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o. Dzięki temu, za mandat np. za przekroczenie prędkości będziemy mogli zapłacić kartą lub BLIKIEM.
Za mandat kartą lub BLIKIEM (Żródło: Fotolia)

-Jak pokazuje badanie*zatytułowane „Postawy Polaków wobec form płatności” * 1, 55 proc. respondentów deklaruje, że chce mieć możliwość płacenia mandatów bezgotówkowo – mówi Renata Zielińska, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji z Klientami eService. -Możliwość regulowania mandatów kartą płatniczą ma duże znaczenie także dla obcokrajowców, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami, do tej pory byli zobligowani uiścić opłatę w polskiej walucie, w miejscu wykroczenia – dodaje.

Zgodnie z przepisami prawa, standardowa procedura polegała dotychczas na wystawieniu mandatu karnego przez funkcjonariusza Policji, a następie uregulowaniu kary przelewem lub wpłatą gotówkową na poczcie. Obecnie, w efekcie nowelizacji ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, po otrzymaniu mandatu za naruszenie przepisów drogowych będziemy mogli zdecydować o wyborze formy płatności – bezgotówkowo, z wykorzystaniem karty płatniczej lub BLIKA, którą przyjmą policjanci wyposażeni w terminale POS lub przyjmując mandat kredytowy. Od początku 2018 r. w Komendzie Miejskiej Policji w Opolu uruchomiono pilotażowo możliwość opłacania mandatów za pomocą kart płatniczych i płatności mobilnych. Pierwsze mandaty zostały już opłacone za pomocą kart.
-Celem Programu realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR jest popularyzowanie płatności bezgotówkowych w urzędach administracji publicznej wszystkich szczebli, a także w Policji drogowej-  mówi Piotr Wichowski, Dyrektor Linii biznesowej płatności kartowe w KIR. -Jako podmiot infrastruktury okołobankowej i zaufana strona trzecia, strategicznie traktujemy uczestnictwo w szeroko pojętych działaniach na rzecz promowania obrotu bezgotówkowego i digitalizacji procesów w gospodarce - dodaje Piotr Wichowski.
Trwa proces wyposażania radiowozów w 2 tys. terminali płatniczych, a policjanci przechodzą szkolenia z ich obsługi. Od lutego 2018 r. każdy radiowóz patrolu drogowego Policji będzie wyposażony w terminal POS i za mandat będziemy mogli zapłacić kartą lub BLIKIEM.

*Badanie zrealizowane przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService Sp. z o.o. na grupie Polaków w wieku 18 – 55 lat; wrzesień 2017


Zobacz także

Dassault Systèmes wzmacniła pozycję w dziedzinie inżynierii systemów
PIPC i Dachser: wsparcie dla procesów magazynowania i transportu produktów chemicznych
Rolada szpinakowa, ciasto drożdżowe z białą czekoladą i malinami: poznaj przepisy zespołu PEKAES
Konferencja FM Logistic- top wydarzenia wpływające na wyniki Grupy w 2017 r.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Kilka słów o tym, kiedy możemy odmówić przyjęcia mandatu
Policja i ochrona Portu Gdańsk na wspólnych ćwiczeniach
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA