2017-12-14 | Głos z rynku

Rejestratory w przemyśle – zobacz, gdzie się przydają

Automatyka przemysłowa jest podstawą nowoczesnych zakładów przemysłowych. Spośród wielu wykorzystywanych w nich urządzeń jednym z najważniejszych są z pewnością rejestratory procesów produkcyjnych. Jak działają, dlaczego są takie ważne i co musisz o nich wiedzieć? Dowiesz się tego z naszego tekstu!
zdjęcia: fotolia.com zdjęcia: fotolia.com (Żródło: zdjęcia: fotolia.com)

Rejestratory przemysłowe – czym właściwie są?

Potrzeba rejestrowania warunków i przebiegu procesów produkcyjnych nie jest żadną nowością. Pierwsze urządzenia do tego celu wprowadzono do użytku wiele lat temu, a ich doskonalenie i rozwój trwały przez cały XX wiek. Jak rejestratory przemysłowe wyglądają dzisiaj?

Współcześnie mamy do czynienia z dwoma rodzajami rejestratorów, które różnią się przede wszystkim sposobem zapisu. Klasyczne urządzenia tego typu używają taśmy papierowej, na której odznaczany jest wyskalowany wykres parametrów. Charakteryzują się one wysoką niezawodnością i co najmniej niezłą dokładnością oraz użytecznością. Obecnie jednak rozwiązania tego typu coraz częściej są zastępowane przez rejestratory cyfrowe, które zapisują dane na odpowiednich dyskach, kartach pamięci itp. Wyróżniają się one większymi możliwościami zapisu, a także opcjami analizy i wizualizacji danych w czasie rzeczywistym – dzięki coraz to bardziej zaawansowanym ekranom i interfejsom. Warto też dodać, że nowoczesne rejestratory produkcyjne są bardzo łatwe w programowaniu, pozwalają także na swobodny i szybki przesył danych, czy to poprzez gniazda przemysłowe, czy klasyczne ethernetowe – mówi specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Dlaczego rejestratory przemysłowe są tak ważne?

Obecnie korzystanie z rejestratorów przemysłowych jest więc normą, a w wielu przypadkach także koniecznością. Urządzenia tego typu pozwalają bowiem na kontrolę poprawności przebiegu procesów produkcyjnych poprzez analizę wartości takich jak np. ciśnienie czy temperatura, jak i warunków zewnętrznych mogących mieć wpływ na produkcję – temperatury otoczenia, wilgotności, zapylenia itp. Jest to bardzo ważne, gdyż błędy w tym zakresie mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. W najlepszym przypadku niewłaściwe parametry produkcji mogą doprowadzić do obniżenia jakości produktów, w najgorszym – całkowitego ich zniszczenia, a także uszkodzenia maszyn i urządzeń. Dlatego też część rejestratorów przemysłowych wyposażona jest w systemy ostrzegające czy też wyłączające maszyny w wypadku przekroczenia parametrów granicznych.

Rejestratory w przemyśle – zastosowanie

zdjęcia: fotolia.com

Rola rejestratorów przemysłowych jest więc bardzo duża. A gdzie szczególnie są one wykorzystywane?

Rejestratory przemysłowe mogą być przydatne wszędzie tam, gdzie mają miejsce zautomatyzowane procesy produkcyjne. W praktyce więc dotyczy to prawie każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę na fakt, że istnieją branże, w których rejestratory są szczególnie ważne. Przede wszystkim chodzi tu o te zakłady, w których warunki produkcji powinny być ściśle kontrolowane i monitorowane, a wszelkie odstępstwa od przyjętych norm kończą się trwałym uszkodzeniem czy też niedopuszczeniem produktów do obrotu. Między innymi dotyczy to produkcji leków czy też przemysłu spożywczego. Nie da się przy tym ukryć, że używanie rejestratorów jest przydatne w praktycznie każdej branży. Od wysokiej i sprawdzonej jakości produktów zależą opinie klientów – a one bezpośrednio przekładają się na wyniki każdej firmy – dodaje specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Rejestratory procesów przemysłowych są więc niezbędnym wyposażeniem wielu zakładów przemysłowych. Szczególnie przydają się wówczas, gdy szczegółowe monitorowanie przebiegu procesu produkcyjnego jest konieczne dla zagwarantowania najwyższej jakości produktów. Warto więc świadomie wybierać dobre rejestratory przemysłowe, które zapewnią nam nie tylko kontrolę podstawowych parametrów, ale także więcej przydatnych funkcji i możliwości. Pozwoli to na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów!

 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Manipulatory pozwalają projektować bardziej ergonomiczne i wydajne procesy robocze oraz zwiększać bezpieczeństwo pracy
Porozmawiaj o niezbędnej roli człowieka w przemyśle
Międzynarodowych Targach Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji – Maintenance – IX edycja
Szybki wzrost produkcji może przegrzać gospodarkę
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA