2017-12-05 | Głos z rynku

Rekordowy Black Friday dla ID Logistics!

Grupa ID Logistics, dostawca usług logistycznych, specjalizujący się w logistyce kontraktowej, podsumował obsługę magazynową podczas wielkiego święta wyprzedaży Black Friday („Czarny Piątek”), które w tym roku odbyło się 24 listopada. W ciągu trzech dni, obejmujących Black Friday i następujący po nim weekend, ID Logistics odnotował rekordowy - 40 proc. wzrost liczby zamówień zrealizowanych w magazynach na całym świecie. Największe wzrosty dotyczyły magazynów dla branży e-commerce.
Rekordowy Black Friday dla ID Logistics! (Żródło: ID Logistics)
Obsługa logistyczna zleceń składanych przez klientów w czasie Black Friday, który w ciągu kilku lat stał się kluczową datą w kalendarzu przedświątecznych zakupów, wymaga odpowiedniego zarządzania łańcuchem dostaw. Największym wyzwaniem z punktu widzenia operatora jest zrealizowanie maksymalnej liczby zamówień w rekordowo krótkim czasie. W magazynach zarządzanych przez ID Logistics w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej przygotowania do operacji Black Friday 2017 rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Objęły one m.in. zatrudnienie, przeszkolenie pracowników tymczasowych i specyficzną organizację transportu. W tych dniach wiele magazynów ID Logistics pracowało przez całą dobę, w trybie trzyzmianowym, tak aby zapewnić sprawną obsługę klientów z branży e-commerce oraz handlu detalicznego.
 
Tegoroczny szczyt sprzedażowy bezpośrednio przyczynił się do wzrostu liczby zamówień realizowanych u klientów ID Logistics z branży e-commerce, takich jak Cdiscount, Nespresso, Privalia i Vente Privée, gdzie odnotowano trzykrotny wzrost wolumenów oraz klientów detalicznych, rozwijających sprzedaż tradycyjną lub wielokanałową (w Brazylii, Europie i Chinach), z branży high-tech (Media Markt, Boulanger), odzieżowej (Grupa Cortefiel) i kosmetycznej (Yves Rocher).
 
 
Również w Polsce ID Logistics odnotował wzrost liczby zamówień w magazynach, co wiązało się z obsługą licznych akcji promocyjnych przygotowanych przez klientów.  „W naszych magazynach, tzw. wysoki sezon związany z przedświątecznymi zakupami, rozpoczął się już w październiku. Jesteśmy bardzo dobrze do niego przygotowani. Teraz realizujemy zamówienia związane z licznymi akcjami promocyjnymi, do których zalicza się także Black Friday. W tym okresie odnotowujemy wzrost zamówień o średnio od 20 do 30 proc.“ mówi Zbigniew Bzukała, dyrektor magazynów ID Logistics w Będzinie i Gliwicach.
 
ID Logistics pragnie podziękować wszystkim 20 tysiącom pracowników Grupy i 10 tysiącom pracowników tymczasowych, którzy w tym czasie wspierali zespoły ID Logistics.  Eric Hemar, prezes i dyrektor generalny Grupy ID Logistics, podsumowuje: „Działania przeprowadzone w ramach Black Friday są kolejnym przykładem wartości, jaką stanowi jednolita organizacja logistyczna. Jesteśmy dumni z tego, że dziś możemy wspierać wielu naszych klientów na całym świecie w dalszym rozwoju ich biznesu i dziękujemy im za zaufanie".
 
źródło: ID Logistics

Zobacz także

WIŚNIOWSKI z nagrodą za wkład w rozwój gospodarki
TomTom i jego "Przewodnik bezpiecznej jazdy dla firm"
Dachser z europejską nagrodą za zrównoważony rozwój
Port Gdańsk z kolejnym dofinansowaniem unijnym
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Grupa ID Logistics podsumowuje 2. kwartał 2018
Terminale mobilne Zebra w magazynach ID Logistics
PepsicCo zleciło kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi ID Logistics
Platforma logistyczna dla Yves Rocher niedaleko Moskwy
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA