2017-10-13 | Głos z rynku

Raben w trosce o kierowców

Europejska branża transportowa mierzy się obecnie z pogłębiającym się deficytem kierowców. Według raportu PwC do 2023 roku, w samej Polsce zabraknie ich ponad 100 tysięcy. Ogromne znaczenie ma w tym momencie pozyskanie i utrzymanie najlepszych pracowników. Grupa Raben, z myślą o kierowcach przygotowała specjalny program motywacyjno-lojalnościowy, stworzyła w swoich oddziałach dedykowane strefy wypoczynku, buduje zewnętrzne siłownie i organizuje dedykowane eventy.
Raben w trosce o kierowców (Żródło: Raben)
Kierowca to jeden z najbardziej mobilnych zawodów w Europie. Z jednej strony to niekończąca się przygoda, podróże, piękne widoki, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie ludzi. Z drugiej to duża odpowiedzialność i ciągłe życie w drodze. Dlatego, jak wskazuje raport z drugiej edycji ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów ”, najczęściej wskazywanym zawodem deficytowym w  skali kraju jest właśnie zawód kierowcy samochodów ciężarowych. Obecnie dla większości firm transportowych jednym z priorytetów jest pozyskanie kierowców i ich utrzymanie. Grupa Raben ma świadomość powagi sytuacji, dlatego od 2015 roku prowadzi sesje dialogowe uwzględniające kierowców, jako kluczową grupę interesariuszy. Ich wynikiem są podejmowane przez firmę działania.
 
Jak przyciągnąć najlepszych

Samo zachęcenie kierowcy do podjęcia pracy to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest nawiązanie stałej współpracy, zbudowanie nici porozumienia i przywiązanie go do firmy. W tym celu w Grupie Raben opracowała specjalny program motywacyjno-lojalnościowy dla współpracujących z nią kierowców. Składa się on z trzech elementów: dedykowanego newslettera informacyjnego, szkoleń edukacyjnych oraz konkursu dla kierowców. Ten ostatni, ma na celu wyłanianie i nagradzanie kierowców osiągających najlepsze wyniki w ramach swojego oddziału, w zakresie świadczonych usług przewozowych. Pod uwagę brane są takie kryteria jak np.: terminowość dostaw, ilość miejsc rozładunkowo/załadunkowych i inne. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: kierowcy pojazdów „małych” (średniaki lor i busy van) oraz kierowcy pojazdów „dużych” (ciągniki tr i BDF-y bdf). Nagrody, w postaci przedpłaconych kart Sodexo oraz uścisku dłoni przełożonego, przyznawane są co kwartał trójce najlepszych kierowców.
 

W ramach programu planowane są kolejne działania m.in. stworzenie dedykowanej linii odzieży dla kierowców Raben. Ubrania te zostały zaprojektowane wspólnie przez kierowców oraz specjalistów z dziedziny odzieży roboczej.
 
Stawiamy na ruch i odpoczynek

Jednym z głównych celów strategii odpowiedzialnego biznesu w Grupie Raben jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo, w ramach którego realizowana jest filozofia SHE (Safety, Health and Environment). Dzięki niej budowana jest silna kultura bezpieczeństwa wśród pracowników i dostawców, oraz postawa prozdrowotna. Dotyczy to także kierowców, to właśnie w trosce o ich zdrowie i odpoczynek, w oddziałach powstały dedykowane strefy wypoczynku. Kierowcy znajdą w nich automat do kawy lub przekąsek i wygodne miejsce do relaksu czy pracy, ponieważ wyposażono je także w komputer z dostępem do Internetu, telewizor i drukarkę. W Raben niezwykle ważna jest komunikacja, dlatego w strefach znajdują się także tablice informacyjne oraz odbywają się w nich cotygodniowe spotkania z kierownikami oddziałów, podczas których kierowcy mogą zgłaszać swoje pomysły oraz problemy. To nie koniec udogodnień dla kierowców. Firma bardzo duży nacisk kładzie także na sport, stąd pomysł aby wybudować zewnętrzne siłownie dla kierowców. Powstały już obiekty w Gniewomierzu, Gądkach oraz Strykowie, a do końca roku wybudowane zostaną jeszcze dwie siłownie.
 
Raben organizuje także dedykowane eventy dla kierowców i ich rodzin we współpracy z fundacją Truckers Life oraz klubem MAN Trucker’s World. Ostatnio taki event odbył się we wrześniu 2017 roku w Serwisie Raben Transport w Gądkach. Jego celem było pokazanie pracy zawodowych kierowców oraz zwrócenie uwagi na specyfikę ich stylu życia i możliwości jakie mają w trasie, pod kątem ćwiczeń oraz zdrowego odżywiania.
 
źródło: Raben
 

Zobacz także

Dassault Systèmes przedstawia SOLIDWORKS 2018
DB Schenker otworzył nowe centrum IT w Warszawie
Co trzeci polski kierowca nie czuje się bezpiecznie
Dzień Kuriera i Przewoźnika w DHL Express
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rok 2019 testem siły dla branży transportowej
Regularne, międzynarodowe linie drobnicowe są zawsze odpowiedzią na potrzeby rynku
Znamy najlepszych, tegorocznych operatorów wózków
Brukseli zapadły decyzje w sprawie pracy kierowców
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA